Po raz kolejny w przeciągu kilku dni starsza osoba z Lęborka straciła kilka tysięcy złotych, dając się oszukać metodą na wnuczka. Przekazujcie informacje swoim babciom, dziadkom i seniorom z rodzin, którzy nie mają dostępu do Internetu i codziennej prasy czy telewizji i radia, by nie dawały się oszukiwać metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „chorą siostrę, brata, szwagra…” itp.
Tym razem starsza lęborczanka straciła ok. 7 tys. zł, przed świętami Bożego Narodzenia inna starsza osoba oddała oszustowi prawie 30 tys. zł. O oszustwach tzw. metodą „na wnuczka” mówi się w całej Polsce, ale co chwila słyszymy, że kolejna starsza osoba padła ofiarą złodzieja. Policja w tej kwestii jest bezradna, bo nie można postawić funkcjonariusza przy drzwiach każdej starszej, często samotnie mieszkającej osoby.
Dlatego też apeluję przede wszystkim do rodzin osób starszych. Wyjaśnijcie swojej babci, dziadkowi, seniorowi, żeby uważały na osoby podające się za ich bliskich, znajomych rodziny, czy pracowników różnych instytucji i pod różnymi sposobami usiłujące wyłudzić pieniądze. Jeśli tego nie zrobicie, to Wasza mama lub babcia może stać się ofiarą przestępcy.
Często rodzina osoby starszej nawet nie wie, ile ona ma pieniędzy i jakimi środkami dysponuje. Zdarzały się przypadki, że osoby oszukane traciły kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Często oddawały cały swój zgromadzony dobytek z myślą, że pomagają osobie bliskiej.
– Bez pomocy rodzin seniorów, do których najczęściej dzwonią czy przychodzą oszuści, nie uda zapobiec się finansowym tragediom – mówi asp. sztab. Daniel Pańczyszyn, rzecznik prasowy KPP Policji w Lęborku. – Szczegóły dotyczące zasad postępowania oszustów, jak również metody zapobiegania znaleźć można na naszej stronie internetowej – http://www.lebork.policja.gov.
Adam Reszka