W ubiegłym tygodniu podsumowano drugi powiatowy konkurs dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu lęborskiego, który zorganizowano z okazji 35-lecia związków zawodowych NSZZ „Solidarność”. Poprzedni konkurs zorganizowano 5 lat temu, z okazji 30-lecia „Solidarności”.
Młodzież musiała zmierzyć się z trudnym tematem, bo nie wszystko wiadomo o powstaniu Solidarności. O ile możemy mówić o głównych liderach, to należy pamiętać, ze niezależne związki zawodowe powstawały w tamtym okresie w każdym zakładzie pracy i firmie w Polsce. Lata 80. to okres, który nie został jeszcze rozliczony i zamknięty. Stanowi wciąż żywą historie Polski i wzbudza wiele kontrowersji. Musi upłynąć wiele lat, zanim na chłodno” będziemy w stanie podejść do tego tematu. Jest jednak jedno pewne – wydarzenia lat 80-tych i powstanie NSZZ Solidarność zamknęły pewien etap w historii naszego kraju.
– Każdy historyk powie, ze największą trudność sprawia poznawanie historii wówczas, gdy żyją uczestnicy tej historii, bo interpretacja wydarzeń i tego co miało wówczas miejsce jest przez nich różnie podawana – stwierdził Krzysztof Dośla, Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność. – Jako, że jest to historia najnowsza, to w podręcznikach historii znajduje się na samym końcu. Często temat ten w ogóle nie jest w szkołach poruszany, bo brak na niego czasu i wielu uczniów słyszy, żeby samemu poczytać w podręcznikach.
O tym, ze konkurs wiedzy o „Solidarności” nie był łatwy mówią również sami uczestnicy.
– Zakres materiału, który musieliśmy przyswoić był bardzo duży, jest bardzo dużo postaci, o których należy się nauczyć – mówią uczennice II Liceum Ogólnokształcącego, laureatki konkursu w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. – Nie wszystko jednak zostało wyjaśnione z tamtego okresu, jak na przykład stan wojenny i czy dobrze lub niedobrze, ze on był. Same mamy w rodzinie osoby, które uczestniczyły w powstaniu „Solidarności” i stąd te zainteresowanie.
Podczas uroczystego podsumowania konkursu wręczono również odznaczenia dla osób, które tworzyły historię NSZZ „Solidarność” w powiecie lęborskim. Uczniom nagrody i dyplomy, a wyróænionym odznaczenia wręczali: Krzysztof Dośla, Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność, Stanisław Jakonis, Przewodniczący Oddziału Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność w Lęborku, Elżbieta Godderis, wicestarosta lęborski, Marian Kurzydło, sekretarz Urzędu Miasta Lęborka, Wioletta Piechowska-Labuda, sekretarz Urzędu Gminy w Nowej Wsi Lęborskiej.
Laureaci konkursu wiedzy o NSZZ „Solidarność”
Szkoły gimnazjalne:
1. Wiktoria Krawczak, Paulina Konecka, Natalia Leszczyńska – opiekun Dorota Główczewska – Zespół Szkół w Redkowicach
2. Aleksandra Damaszk, Patrycja Dzik, Michał Cybula – opiekun Ewa Ellwart – Zespół Szkół nr 3 w Lęborku
3. Izabela Laik, Kacper Dyszewski, Bartosz Westfal – opiekun Dorota Główczewska – Zespół Szkół w Nowej Wsi Lęborskiej
Szkoły ponadgimnazjalne
1. Aleksandra Kondratowicz, Oliwia Nastały, Aleksandra Warmbier – opiekun Karol Płotka – II Liceum Ogólnokształcące w Lęborku
2. Paulina Gańska, Mateusz Nawojczyk, Wojciech Miskowicz – opiekun Adam Podlewski – I Liceum Ogólnokształcące w Lęborku
3. Adrian Gojtowski, Karol Grabowski, Albert Neczajewski – opiekun Stanisław Kotłowski – Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku
Wyróżnieni:
Sandra Kunaszewska, Dawid Klejna, Piotr Treder – opiekun Sławomir Hryczak – Powiatowe Centrum Edukacyjne w Lęborku
Wyróżnienia indywidualne:
Wiktoria Krawczak – Zespół Szkół w Redkowicach
Mateusz Nawojczyk – I Liceum Ogólnokształcące w Lęborku
Adam Reszka