W dobie kultu pięknego ciała bez skazy wszelkie choroby czy dolegliwości, które narażają nas na zmianę wyglądu, są wysoce niepożądane. Dobry przykład stanowić może łuszczyca, której objawami są najczęściej czerwone grudki. Wykwity łuszczycowe mogą pojawiać się na głowie, ale również łokciach, pachach czy kolanach. Są nieestetyczne, przez co dla każdego chorego stanowią wstydliwy problem, wymagający ukrycia i zatuszowania. Latem, kiedy dokuczają nam upały i wysokie temperatury, jest to szczególnie trudne przez niemożność dopasowania stroju chowającego grudki. Mimo to piękne słońce może mieć korzystny wpływ na chorobę i zahamowanie jej postępu.
Ekspozycja na słońce
Choć dla każdej osoby zmagającej się z łuszczycą będzie to trudne, lepiej latem wystawić chorą skórę – czy to ciała, czy też głowy – na słońce. W zależności od dobranego dla nas przez specjalistę leczenia, „objawy choroby łagodzą maści z kwasem salicylowym, natomiast w przypadku owłosionej skóry wskazane są oliwki” (cyt. http://www.realbeauty.pl/skora-glowy/porady/luszczyca/luszczyca-na-glowie/). W późniejszych etapach stosuje się środki hamujące nadmierny podział komórek skóry. Wszystkie te leki wspierane działaniem promieni ultrafioletowych (szczególnie B) mogą sprawić, że objawy choroby będą niewidoczne. Z tego względu zaleca się ekspozycję zmienionych chorobowo miejsc na słońcu przy jednoczesnej ochronie zdrowej skóry przed poparzeniami słonecznymi. Nie możemy jednak zapominać o odpowiednim nawilżaniu chorej skóry – wszelkie wysuszenia mogą przyczynić się do powstawania wspomnianych grudek. W przypadku łuszczycy skóry głowy zaleca się również stosowanie delikatnej szczotki czy grzebienia, które nie narażą nas na ranki czy dodatkowe urazy.
Odpowiednia dieta
W leczeniu łuszczycy bardzo ważne jest właściwe odżywianie się. Niektóre składniki odżywcze mogą bowiem przyspieszyć zanikanie jej objawów, inne zaś zniweczą nasz trud włożony w kurację i doprowadzą do nawrotu choroby. Z tego względu dieta osób dotkniętych łuszczycą powinna opierać się na warzywach (szczególnie świeżych, ale też kiszonych i strączkowych, które stanowią źródło białka roślinnego), tłoczonych na zimno i nierafinowanych olejach, tzw. superfoods'ach, czyli żywności szczególnie bogatej w składniki odżywcze (przykłady: algi, jagody acai i goji). Z codziennego odżywiania się należy wyeliminować cukier, białko zwierzęce, produkty mleczne i wszelkie używki (kawę, alkohol, tytoń).
Latem stosowanie takiej diety jest o tyle łatwiejsze, że mamy szeroki wybór sezonowych warzyw i owoców, które mogą mieć zbawienny wpływ na naszą skórę, a co za tym idzie – nasze samopoczucie. Warto zatem pamiętać o tych wskazówkach, bo choć leczenie łuszczycy może być żmudne, to z odpowiednią wiedzą i świadomością, co nam szkodzi, a co pomaga, możemy doprowadzić do znacznego złagodzenia jej objawów.