Rozmowa z dr. Cezarym Tatarczukiem, Pełnomocnikiem Rektora ds. studiów w Lęborku WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, byłym komendantem Policji.
– Wydział Zamiejscowy w Lęborku zaprasza na studia Zarządzanie Bezpieczeństwem – do kogo skierowana jest ta propozycja?
– Program studiów organizowanych przez naszą WSAiB w Lęborku skierowany jest do osób pretendujących do objęcia stanowiska menedżera bezpieczeństwa lub doradcy ds. bezpieczeństwa w instytucjach publicznych, organizacjach pozarządowych, komercyjnych agencjach ochrony oraz innych podmiotach gospodarczych, a także dla osób planujących karierę w służbach mundurowych.
– Czy są wolne jeszcze wolne miejsca?
– Tak, miejsca są, zapraszamy wszystkich chętnych. Rekrutacja na studia licencjackie w Lęborku będzie prowadzona do września, warto się jednak śpieszyć, gdyż o przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń.
– Wykładowcy WSAiB to w dużej mierze praktycy – osoby mające wieloletnie doświadczenie w pracy w służbach mundurowych. To duży atuty tych studiów. Czy to znaczy, że na zajęciach będzie więcej praktycznych ćwiczeń niż teorii?
– Sądzę, że to decydujący atut, gdyż gros zajęć prowadzi kadra niezwykle doświadczonych praktyków, którzy nie dość, że „zjedli zęby w tej robocie”, to nadto pracowali tak dobrze, że doszli do godności komendantów, naczelników, dowódców i kierowników w swych służbach i to w jednostkach wykonawczych, a więc tych, które operowały na pierwszej linii zwalczania przestępczości, zarządzania kryzysowego, przeciwdziałania patologiom i obronności kraju. To „liniowcy” doświadczeni niejedną sytuacją nadzwyczajną, prawdziwą, nie symulowaną, którzy w tych okolicznościach musieli sobie radzić i robili to doskonale.
Program studiów został opracowany w profilu praktycznym, a to oznacza, że przynajmniej 30% wszystkich zajęć ma ten charakter. Trwają już prace nad podwyższeniem tego wskaźnika, który niebawem przekroczy 50% ogółu. Dodam też, że zajęcia formalnie teoretyczne, jak na przykład wykłady, prowadzone przez tych samych praktyków mają również zupełnie inny charakter niż te klasyczne, dotykające głównie doktryny określonej problematyki.
– Jakie kompetencje nabędą studenci studiów Zarządzanie Bezpieczeństwem?
– Studia w WSAiB im. E. Kwiatkowskiego umożliwiają uzyskanie wiedzy i umiejętności w zakresie zarządzania bezpieczeństwem w sektorach publicznym, prywatnym oraz obywatelskim na różnych poziomach zarządzania, a zatem we wszystkich strukturach aktywności zawodowej obywateli.
– Jakie perspektywy zawodowe będą mieli po ich ukończeniu?
– Absolwenci tych studiów z pewnością będą mogli szukać zatrudnienia w Siłach Zbrojnych, Policji, Służbie Więziennej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Celnej, Straży Ochrony Kolei, strażach miejskich i gminnych, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Będą mogli ubiegać się o zatrudnienie na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołem pracowników i organizacją pionów bezpieczeństwa w firmach prywatnych, w instytucjach oraz organach państwowych i samorządowych zajmujących się organizowaniem, zabezpieczaniem oraz edukowaniem z zakresu bezpieczeństwa. Do wyboru jest sektor prywatny, firmy ochrony osób i mienia, w agencje detektywistyczne, wszędzie tam, gdzie poszukiwana będzie osoba na stanowisko menedżera bezpieczeństwa bądź specjalisty ds. bezpieczeństwa.
Jeśli nie będą, z jakichś życiowych powodów, zainteresowani pracą we wskazanych miejscach, to i tak ich przygotowanie, wiedza, umiejętności pozwolą im stawać się kreatorami bezpiecznego i odpowiedzialnego życia w bezpośrednim otoczeniu miejsca ich zamieszkania, pracy, nauki, słowem w miejscu ich codziennego życia, ku powszechnemu pożytkowi. Upowszechnienie problematyki bezpieczeństwa ma więc i ten walor, że Polacy powinni stawać się społeczeństwem bardziej obywatelskim.
– Studia związane z bezpieczeństwem cieszą się w ostatnim okresie ogromnym powodzeniem. Skąd wynika tak duże zainteresowanie?
– Wcześniej studia takie przeznaczone były tylko dla zawodowych żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, kształconych w zamkniętych uczelniach resortowych. A przecież problematyka bezpieczeństwa, zwłaszcza w jej kryminologicznych aspektach, cieszyły się zawsze zainteresowaniem ludzi i to wcale nie związanych ze służbami mundurowymi. Takie studia są zatem odpowiedzią na zapotrzebowanie edukacyjne, na zaspokojenie ciekawości, na realizację swych zainteresowań oraz na przeżycie interesującej przygody intelektualnej i emocjonalnej. To perspektywa na dobrą i stabilną pracę.
– Gdzie osoby zainteresowane podjęciem studiów Zarządzanie Bezpieczeństwem powinny się zgłaszać?
– Zapraszamy do Biura Rekrutacji w siedzibie Wydziału Zamiejscowego w Lęborku przy ul. Marcinkowskiego 1 lub do WSAiB Gdyni, na ulicę Kielecką 7 (przystanek SKM Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana). Najlepiej najpierw wypełnić formularz zgłoszeniowy on-line, który znajduje się na stronie www.wsaib.pl Więcej informacji pod nr 58 660 74 10. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.