Salę gimnastyczną Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lęborku wypełniły w miniony wtorek tańce, śpiewy i radość, zarówno małych artystów, jak wdzięcznej publiczności. Stanowiły ją zespoły i soliści, uczniowie i nauczyciele ośrodka, rodzice. Okazją był II Wojewódzki Festiwal Piosenki Regionalnej „Moja mała Ojczyzna” – pod patronatem Edmunda Głombiewskiego, starosty powiatu lęborskiego.
– Moja mała Ojczyzna to nasze Kaszuby, morze, jeziora, lasy, łąki, nasze podwórka, przyjaciele i rodzina. I o tym właśnie dzisiaj zaśpiewamy – powiedziała Katarzyna Frankowska Kręcisz, prowadząca wraz z Jerzym Królem 3-godzinną imprezę.
Oficjalnego otwarcia dokonała Danuta Rybak, dyrektor ośrodka.
– To wielkie wydarzenie dla naszej placówki – powiedziała ,– bo mamy zaszczyt gościć uczniów wraz z ich nauczycielami szkół specjalnych województwa pomorskiego. Konkurs stał się festiwalem pod patronatem starosty lęborskiego i na stałe wpisał się w kalendarz uroczystości szkolnych placówki.
Pani dyrektor życzyła wszystkim wspaniałej zabawy i niezapomnianych wrażeń, szczególnie „małym i większym artystom, bohaterom wydarzenia”.
Oficjeli reprezentowali: wiceburmistrz Alicja Zajączkowska, wicestarosta Maciej Barański, Ewa Hałas, wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Słupsku i Ewa Burak, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w starostwie lęborskim.
Jury stanowili: Regina Szczupaczyńska jako przewodnicząca, Elżbieta Mart, dyrektor GOKiS w Wicku, prowadząca tamże zespoły wokalne Armada i Rapsodis oraz Paweł Piwka, dyrektor Lęborskiego Centrum Kultury Fregata.
Wszystko odbywało się w scenografii autorstwa i wykonawstwa Bogusławy Meller.
W pierwszej części festiwalu popisywały się kaszubskie zespoły taneczne: Ziemia Lęborska pod kierunkiem Renaty Hopy i Lęborskie Słoneczka Bożeny Siuty. Drugą stanowił konkurs piosenki. Udział w nim wzięły zespoły: Urwis Band z Chojnic, Czar-Dasz z Gdyni, Perełki z Wejherowa i Szkolny Dzwonek z Lęborka oraz soliści: Maria Popławska, Wiktoria Bieniek i Robert Zielewski.
W przerwie działała z dużym wzięciem szkolna kawiarenka nauczycielek i uczennic Zasadniczej Szkoły Zawodowej, przygotowujących się do zawodu kucharza. Nauczycielka Iwona Zegadło prowadziła cukierenkę z ciastami. Jej koleżanki: Elżbieta Ziniewicz i Jolanta Sandach smarowały smalcem chlebki własnego wypieku Szkoły Przysposabiającej do Zawodu, dodając kiszone ogórki. Katarzyna Serek i Elżbieta Kitowska proponowały swojskie koktajle owocowe, a Małgorzata Nastaj serwowała sałatki w kilku rodzajach, przygotowane przez klasy i ich wychowawczynie według programu „Wiem, co jem”. Jak było widać na załączonych obrazkach, pyszności te szybko znikały ze stołów.
Po półgodzinnych obradach jury ogłosiło swój werdykt. Pierwsze miejsce przyznało Perełkom za piosenki: „Moji Wejherowo” i „Bajkę o bocianie”, drugie – Urwisowi Band za „Moją ojczyznę” i „Twój dzień”, a dwa trzecie: Czar-Daszowi za piosenkę „Pod żaglami Zawiszy” oraz Szkolnemu Dzwonkowi za ”Latarnię morską”. Za najlepszego solistę uznało jury Roberta Zielewskiego z Lęborka w piosence „Hej, me Bałtycki Morze”. Drugą nagrodę zdobyła Wiktoria Bieniek z Lęborka za „Spacer dziką plażą”, a trzecią – Maria Popławska z Gdyni za „10 w skali Beauforta”.
Główne nagrody opracowała plastycznie Aleksandra Woźniak.
Dyplomami zostali również obdarzeni kierownicy występujących zespołów: Barbara Mudlaff, prowadząca śpiewające po kaszubsku Perełki, Lidia Pultyn i Adam Zieliński, opiekunowie Czar-Dasza, Edyta Wąchała i Tomasz Klaman od Urwisa Band oraz Katarzyna Frankowska Krecisz, opiekunka Szkolnego Dzwonka.
– Z przyjemnością przyjeżdżamy tutaj, miło spędzając czas – powiedziała Ela Mart w imieniu jury. – Widzimy zaangażowanie ze strony zespołów, solistów i organizatorów. Atmosfera jest bardzo przyjazna. Już w tym roku zauważamy wyższy poziom wykonawców i mamy nadzieję, że w przyszłym poziom jeszcze wzrośnie.
– Dodam, że publiczność jest tu wspaniała, żywiołowa, radosna, spontanicznie reagująca na każdy występ – wyznała Regina Szczupaczyńska. – Takie muzyczno-taneczne spotkania to dla nas duże wzruszenie.
Pani dyrektor w końcowym podsumowaniu podziękowała wszystkim, podkreślając przy tym rolę Katarzyny Frankowskiej Kręcisz, „bez której to by się nie kręciło”, jak zażartowała. Po czym zaprosiła nagrodzonych i prowadzących do wspólnej piosenki „Dla tych wszystkich, którzy o nas pamiętają”. Spontanicznie przyłączyli się do śpiewu uczniowie, tańcem wyrażając swój aplauz dla festiwalu.
– Bardzo dziękujemy lęborskiemu ośrodkowi za zaproszenie i serdeczną gościnność – powiedziała w imieniu Perełek Aniela Potrykus z Wejherowa. – Miałam okazję poznać talenty z zaprzyjaźnionych szkół. Poziom występów był bardzo wysoki, co spowodowało olbrzymią tremę całego naszego zespołu przed i w czasie występu. Na szczęście wspaniała przyjazna atmosfera pomogła nam tak się zmobilizować, że wypadłyśmy dobrze, o czym świadczy pierwsza nagroda.
Pomysłodawczynią festiwalu jest Katarzyna Frankowska Kręcisz, nauczycielka muzyki. To ona przygotowała cały program, a przede wszystkim solistów, reprezentujących ośrodek: Wiktorię Bieniek i Roberta Zielewskiego, zwanego Robercikiem. Dzięki niej klasy są rozśpiewane, jak zapewnia jedna z uczennic kl. III gimnazjum – Paulina Domnik.
Wszyscy na koniec zasiedli na dziedzińcu szkolnym do pysznego żurku.
Tekst i fot. Iw. Ptasińska