19/05/2024
Aktualności

Metal w mieszkaniu

Czasy, gdy metalowe meble lub elementy wykończenia wnętrz przypisane były wyłącznie dla pomieszczeń przemysłowych minęły już dawno. Metal coraz chętniej wkracza do zwykłych mieszkań. Początkowo podbijał kuchnię i łazienkę, a ostatnio wkroczył na salony.

reklama

Do niedawna metalowe wykończenia spotykaliśmy wyłącznie w mieszkaniach nowoczesnych, a nawet industrialnych. Metal nadawał im surowości, tworzył klimat rodem z wnętrz przemysłowych. Jednak ostatnio projektanci wnętrz proponują metalowe dodatki i elementy dekoracyjne także we wnętrzach urządzonych klasycznie. Co ciekawe, umiejętnie dobrane metalowe dodatki mogą dodać tym wnętrzom przytulności i wbrew pozorom nawet je ocieplić.

 

Metal na ścianach

W kuchniach coraz częściej zaraz tradycyjnych płytek, powierzchnię nad blatami roboczymi pokrywa się metalową blachą, najczęściej szczotkowanym laminatem stalowym . "Taka ściana jest odporna na wilgoć, wysokie temperatury, jest także bardzo łatwa w czyszczeniu. Podobną blachą można także pokryć kuchenną wyspę lub obudowę baru." – czytamy na stronie http://www.erabox.pl/.

Także na fragmencie ściany w salonie można zastosować metalową płytę. Jeśli będzie dodatkowo podświetlona, można uzyskać bardzo ciekawy efekt.

 

Meble w salonie

Szklane blaty stołu wsparte na chromowanych nogach już od lat cieszą się dużą popularnością. Także meble wypoczynkowe sofy, fotele i sofy są coraz częściej wsparte na chromowanych nóżkach. Chętnie kupowane są także lampy na metalowych konstrukcjach zarówno na chromowanych, jak i z kutego żelaza. W jadalniach lub nad blatem łączącym kuchnię z pomieszczeniami dziennymi często się także spotyka lampy punktowe zawieszone na długich łańcuchach. Na łańcuchach można także zawiesić kwietniki – szczególnie dekoracyjnie będą wyglądały, gdy będą oplecione zielonym bluszczem. Bardzo ciekawie wyglądają także żyrandole z różnych metali, szczególnie w połączeniu z kryształkami. Błyszczący metal dodatkowo odbija światło, i rozprasza je efektownie na suficie i ścianach. We wnętrzach industrialnych bardzo dobrze będą się prezentowały lamy metalowe rodem z fabrycznych hal.

 

Metalowe podłogi

Coraz częściej wybierane są także do salonu. Są niezwykle trwałe, odporne na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Nadają wnętrzu charakteru. Blachy metalowe, z których przeważnie wykonywane są podłogi tego typu, mają najróżniejsze faktury (czasami są bardzo dekoracyjnie tłoczone), bywają matowe lub z połyskiem. We wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym najczęściej kładzione są na całej powierzchni, natomiast w klasycznych łączone są z podłogami skórzanymi lub z drewna egzotycznego. Metalowe fragmenty podłóg bardzo ciekawie dzielą wnętrza na strefy użytkowe.

 

Metalowe schody

W mieszkaniach dwupoziomowych lub z antresolą schody są niezbędne. Coraz częściej zamiast klasycznych drewnianych wybierane są schody metalowe. Ich wzornictwo jest niezwykle bogate, od misternie kutych metalowych stopni z bogato zdobionymi poręczami aż po industrialne schody z blachy użytkowej. We wnętrzach klasycznych świetnie się sprawdzają schody ze szkła hartowanego oparte na konstrukcji z chromowanego metalu.

reklama

reklama