Powiatowe Ognisko Artystyczne przy Państwowej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Michalskiego w Lęborku obchodzi 60-lecie swojej działalności. Z tej okazji zaprasza w piątek 22 maja na wernisaż z cyklu „Cztery pory sztuki”. Otwarcie wystawy nastąpi o godz. 18 w Stacji Kultura (PKP) w Lęborku przy ul. Dworcowej 81.
Tydzień później, w piątek 29 maja o godz. 17 w sali koncertowej PSM przy ul. Legionów Polskich 35 rozpocznie się Koncert Galowy. Na uroczystości jubileuszowe zaprasza serdecznie Wojciech Siedlik, dyrektor Szkoły Muzycznej w imieniu nauczycieli i uczniów POA.
Ognisko przez te lata wypracowało sobie markę, dzięki dobrej organizacji i zaangażowaniu pedagogów oraz ich uczniów, którzy uczestniczą nie tylko w imprezach środowiskowych, ale także międzynarodowych. Szczególnie młodzi plastycy, pracujący pod kierunkiem Grażyny Popin, mają na swoim koncie wiele nagród z konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Muzycy, prowadzeni przez Bożenę Świątek, z powodzeniem uczestniczą w konkursach typu „Mam talent” czy „Muzyka bez granic”.
Placówka jest organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca, największej imprezy tanecznej w mieście. Zespoły taneczne ogniska Wiesławy Wojciechowicz również zdobywają nagrody w edycjach tego festiwalu.
Do tej pory mury placówki opuściło ok. 1200 absolwentów tych trzech działów POA.
– Jak określa to statut, ognisko realizuje cele i zadania zawarte w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty oraz w przepisach Ministra Kultury, odnoszących się do placówek artystycznych – mówi dyr. Siedlik. – Rozbudza więc i rozwija podstawowe zdolności artystyczne dzieci i młodzieży, a tym samym przygotowuje wrażliwych i świadomych odbiorców sztuki. Poza tym oddziałuje aktywnie na otoczenie w sferze kultury i co najistotniejsze dla naszych uczniów: przygotowuje ich do dalszego kształcenia artystycznego, co potwierdza praktyka. Żeby to realizować, prowadzone są zajęcia praktyczne i teoretyczne w zakresie przedmiotów objętych planem nauczania. Ponadto nauczyciele organizują w roku szkolnym imprezy, prezentujące osiągnięcia swoich uczniów czy to w formie wystaw, czy popisów. Zachęcają też ich do udziału w konkursach i przesłuchaniach regionalnych, ogólnopolskich, międzynarodowych. W rozwijaniu działalności kulturalnej współdziałamy z samorządem lokalnym oraz współpracujemy z innymi placówkami artystycznymi, stowarzyszeniami i organizacjami, które realizują podobne cele: poza dydaktycznymi, także wychowawcze i opiekuńcze.
Z historii POA:
Państwowe Ognisko Artystyczne działa od 1 września 1954 r. w miejsce „zwiniętej” Zarządzeniem Ministra Kultury i Sztuki z 19 sierpnia 1954 r. Państwowej Szkoły Muzycznej. Od pierwszego dnia nauki dyr. Józef Mularczyk na własną odpowiedzialność zaczął realizować plan nauczania dla ogniska, mimo upartego dążenia ministerstwa do całkowitego zlikwidowania tej placówki. Aż do 1 marca 1955 roku trwał spór pomiędzy dyrekcją POA i Wydziałem Kultury Prezydium WRN w Gdańsku (któremu lęborskie POA podlegało) z jednej strony a ministerstwem z drugiej i zakończył się prawnym usankcjonowaniem ogniska. Tak więc Zarządzeniem MKiS z 2 marca 1955 r. z mocą od 1 września 1954 powołano do życia Państwowe Ognisko Artystyczne z działami: muzycznym, plastycznym i baletowym. W związku z wyjazdem dyr. Mularczyka z Lęborka, funkcję dyrektora powierzono Mieczysławowi Michalskiemu, dotychczasowemu nauczycielowi byłej PSM.
Na mocy rozporządzenia MKiS z dn.11 stycznia 1971 r. dział muzyczny ogniska przemianowano na Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia, zaś działy: baletowy i plastyczny, pozostały w POA. W rezultacie w jednym budynku i pod jedną dyrekcją rozpoczęły działalność dwie placówki kultury: PSM I st. i POA.
Kiedy 1 września 1985 r. dyr. Michalski przeszedł na emeryturę, stanowisko dyrektora powierzono Wojciechowi Siedlikowi i ten funkcję tę sprawuje nadal.
Po długich staraniach 1 stycznia 2001 r. wprowadzono do ogniska ponownie dział muzyczny, który rozpoczął swoją działalność przy SP w Łebie. Ponadto decyzją Zarządu Powiatu Lęborskiego 30 sierpnia 2001 r. przyjęto nazwę Powiatowe Ognisko Artystyczne i pod tą nazwą placówka ta funkcjonuje nadal.
– Współdziałanie Szkoły Muzycznej i ogniska jest tak efektywne, iż w świadomości lokalnej społeczności tworzą one jedną placówkę kształcenia artystycznego – zapewnia dyr. Siedlik. – Jestem przekonany, że mieszkańcy Lęborka doskonale znają niepozorny budynek przy ulicy Krasińskiego, przemianowanej potem na 15 Grudnia, a od transformacji kraju – Legionów Polskich, który jest właśnie siedzibą obu placówek. Działając od początku pod wspólnym dachem i dyrekcją, są trwałą częścią pejzażu kulturalnego Lęborka, doskonale się uzupełniając.
Pedagodzy prowadzący zajęcia (chronologicznie):
– dział baletowy m.in.: Danuta Bań (Barska), Franciszka Pawlak, Danuta Krzyżanowska, Danuta Stec-Laskowska. Od 1 września 2005 r. zajęcia prowadzi Wiesława Wojciechowicz, akompaniament – Jerzy Łuszcz;
– dział plastyczny min.: Zygmunt Gulgowski, Jadwiga Fąkowicz. Od 1 września 1999 r. zajęcia prowadzi Grażyna Popin;
– dział muzyczny min.: Mieczysław Michalski, Anna Murlinkiewicz, Barbara Stoltman (Maśnicka), Czesław Wieloch, Juliusz Mowiński. Od 1 stycznia 2001 r. zajęcia prowadzi Bożena Świętek.
Tekst Iw. Ptasińska wg inf. dyr. Wojciecha Siedlika
Fot. archiwum szkoły oraz Iw. Ptasińska