Poniedziałkowy wieczór w sali wystawowej Stacji Kultura był barwny, gwarny i radosny. Swój Wiosenny Salon Wystawowy prezentowali lęborczanom i gościom spoza Lęborka twórcy nieprofesjonalni ze Stowarzyszenia TAK. Wszystkich powitał serdecznie Jan Kiśluk, dyrektor LOT Ziemia Lęborska-Łeba, sympatyk rozlicznych działań kulturalno–społecznych w powiecie.
W wystawie wzięło udział 16 twórców (alfabetycznie): Wanda Błahuszewska, Hanna Chmielińska, Mirosława Dawidowicz, Zdzisław Grajper, Eugeniusz Hering, Halina Krzewniak, Maria Laskowska, Róża Ellwart-Lis i Aldona Lis, Alicja Łaga, Jadwiga Niedbała, Leokadia Michalec, Jan Redźko, Mirosław Stieler, Lucjan Terlecki i Alina Walkusz.
Ekspozycję, którą można oglądać do 21 marca, stanowi ponad 30 prac.
Jak zwykle zachwycały urokliwe pejzaże Alicji Łagi oraz Mirki Dawidowicz, pełne ekspresji i barw obrazy Aliny Walkusz i Haliny Krzewniak w kontraście z nostalgicznymi i subtelnymi pracami Jadwigi Niedbały. Podobał się obraz "Przed burzą" Marii Laskowskiej, a miłośnikom kwiatów – irysy Róży Lis. Na uwagę zasługują rysunki Mirosława Stielera, który choć niepełnosprawny, wykazuje się doskonałą sprawnością w posługiwaniu się ołówkiem.
– Doskonale spisali się również inni członkowie naszego stowarzyszenia – stwierdza Halina Krzewniak, prezes TAK. – Zaprezentowano tylko dwie rzeźby, gdyż większość członków TAK to malarze. Na wystawie był też nagrodzony w konkursie Słupskiego Ośrodka Kultury obraz Hanny Chmielińskiej.
W tym roku nagrodę dyrektora Słupskiego Ośrodka Kultury, gospodarza wernisaży konkursu stowarzyszenia „Nieograniczony obszar wrażliwości” dostała Alina Walkusz.
– Wszystkich nas ta wiadomość ucieszyła, bo Alina tak dobrze maluje, a nie miała szczęścia do nagród – wyznaje pani prezes.
Notabene Alicja Łaga zdobyła w Słupsku cztery nagrody, Zdzisław Grajper trzy, Halina Krzewniak i Mirka Dawidowicz po dwie.
– Trzeba się cieszyć, że na terenie powiatu pracuje bardzo silna grupa twórców, którzy realizują tu swoje pasje – mówi Marcin Krzciuk, pracownik LOT (Lokalnej Organizacji Turystycznej). – Widać było, że artyści nie tylko pokazują swój dorobek, ale też dzielą się swoją twórczą energią. Spotkanie więc było sympatyczne, a dodatkowego uroku przydały mu tańce dawne w stylizowanych strojach z epoki.
Zapewnił to zespół muzyki dawnej Incantare Mirosławy Grynkiewicz oraz prowadzony przez nią wspólnie z Teresą Szczepańską, dyrektor MDK, zespół La Danza Antica, prezentujący do tej oryginalnej dworskiej muzyki renesansowe tańce.
– To prawdziwe szczęście, że znalazło się w mieście odpowiednie miejsce na spotkania o tak wysokiej kulturze – mówi Hanna Szeglowska. – Z przyjemnością uczestniczyłam w tym wernisażu. Urzekły mnie swoim wysokim poziomem zespoły muzyczny i taneczny; to nie było banalne. Jeśli zaś idzie o samą wystawę to obserwuję z dużą przyjemnością rozwój znanych mi artystów. Te obrazy budzą duży podziw.
Sala wystawowa w Stacji Kultura okazuje się bardzo przydatna na imprezy o takim rozmachu.
– Goście dopisali – wyraziła swoje zadowolenie Halina Krzewniak. – Patrząc na widownię, widziałam wiele uśmiechniętych przyjaznych buź. To miłe. Dziękuję przy okazji współorganizatorom: Lęborskiemu Centrum Kultury „Fregata” i Lokalnej Organizacji Turystycznej.
Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury TAK zrzesza 22 członków, ale nie jest grupą zamkniętą i chętnie powita nowych entuzjastów sztuki. Jako TAK działa od 2005 r., a rozwinęło się z działającego już w latach 70. pod egidą Alicji Łagi, Klubu Plastyka przy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Lęborku. Obecnie prezesuje mu Halina Krzewniak przy współpracy z wiceprezes Aliną Walkusz, wicedyrektor Młodzieżowego Domu Kultury i nauczycielką plastyki tamże. W zarządzie zasiadają: Jadwiga Niedbała i Lucjan Terlecki. Spotykają się w MDK w każdy poniedziałek o godz.15. Tematem tych spotkań są: praca twórcza, organizacja wystaw i wernisaży oraz imprez dla dzieci.
Tekst i fot. Iw. Ptasińska