Wiosną przyszłego roku rozpocznie się rewitalizacja parku chrobrego w ramach „budżetu obywatelskiego 2014”. Dla mieszkańców Lęborka dobrą informacją jest również to, że w ramach tego projektu udostępniona zwiedzającym zostanie wieżą ciśnień. Zakłada się rozbudowę wieży o fragment budynku dawniej zdemontowanego oraz rozbudowę klatki schodowej z windą dla osób niepełnosprawnych, tak by wieża ciśnień spełniała rolę wieży widokowej.
– Chcielibyśmy, aby wieża ciśnień pełniła kilka funkcji – stwierdza Alicja Zajączkowska, wiceburmistrz Lęborka. – Aby była wieżą widokową, ale również była miejscem, gdzie można byłoby stworzyć mini-muzeum i zapoznać się z dotychczasową historią tego obiektu i temu czemu ona służyła. Oprócz tego w wieży mógłby znajdować się mały bar, w którym można byłoby usiąść, napić się ciepłej kawy lub herbaty lub coś zjeść.
Czy uda się zrealizować wszystkie plany, zależy między innymi od tego, czy znajdą się na to środki. W budżecie obywatelskim zarezerwowano środki m.in. na budowę stacji ćwiczeń (12 obiektów do ćwiczeń, rozmieszczonych w różnych miejscach parku Chrobrego) oraz rozbudowę placu zabaw dla dzieci. Pieniądze pochodzące na rozbudowę wieży ciśnień, budowę oświetlenia czy stworzenie ścieżek miałaby pochodzić z funduszy unijnych. Zakres prac zależy przede wszystkim od tego, ile miasto tych funduszy pozyska.
Wybudowanie wieży widokowej nie oznaczałoby jednak, że wieża ciśnień zostanie udostępniona dla zwiedzających. Pod budynkiem znajdują się dwa zbiorniki retencyjne na wodę pitną o pojemności ponad 900 m. sześciennych i jest to bezpośrednia strefa ochrony sanitarnej. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lęborku zamierza jednak wybudować trzeci zbiornik w miejscu kamiennych kręgów, jednak żeby to zrobić konieczne jest stworzenie przestrzennego planu zagospodarowania, ponieważ park Chrobrego pełni obecnie funkcję lasu. Teren ten, by można było przeprowadzić inwestycję, trzeba odleśnić.
– Kiedy zostanie wybudowany zbiornik pod kamiennymi kręgami, to te pod wieżą ciśnień zostaną zamknięte i udostępnione zwiedzającym – mówi Piotr Boniaszczuk, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lęborku. – Są to ciekawe miejsca i doskonale
Adam Reszka