15 października br. uczniowie koła dziennikarskiego z Gimnazjum nr 2 w Lęborku z opiekunami p. Anną Szumińską i p. Anettą Halas wybrali się na wycieczkę do Gdyni, gdzie zwiedzili siedzibę Radia Kaszebe, najpopularniejszego radia lokalnego na Kaszubach. Ma ono ponad 800 tys. słuchaczy od Helu po Kościerzynę i w Trójmieście.
Grupę przyjęła p. Justyna Bronk z działu Anteny i Promocji Radiowej Radio Kaszebe. Wprowadziła gimnazjalistów w tajniki pracy radiowca, zapoznała także z fachową terminologią. Następnie przekazała młodzież p. Agnieszce Łukasik, której królestwem jest studio radiowe. Pani Agnieszka prowadzi audycje w języku polskim oraz kaszubskim. Uczniowie mieli możliwość przysłuchiwania się wiadomości przekazywanych słuchaczom w języku kaszubskim. Prezenterka Radia Kaszebe przekonywała ich o tym, że praca w mediach wymaga wielkiej odpowiedzialności, skupienia i samodyscypliny.
Materiały przygotowywane przez dziennikarzy radiowych mają wielu odbiorców, których oczekiwania są różnorodne…a czas na przygotowanie materiału zazwyczaj niedługi. Najwięcej pozytywnych emocji wśród młodzieży wywołało studio do nagrywania spotów reklamowych. W nim prym wiedzie p. Marek Kreft, producent dźwięku, realizator radiowy, lektor. Jego praca z całą pewnością nie jest nudna i monotonna. Pasją p. Marka jest komponowanie muzyki. Warto podkreślić, iż przez 3 lata tworzył raporty dla ZAIKSa, a przez okres 6 lat nagrania lektorskie do spotów radiowych i telewizyjnych. Jego głos słyszymy w reklamach m.in. Leroy Merlin, Komandora, Castoramy, Intermarche.
Dla młodych ludzi wycieczka była wyjątkowym spotkaniem z ludźmi, których praca satysfakcjonuje, gdyż robią to, co kochają. Radio to ich pasja, której oddają się bez reszty. Mimo iż pracują wiele godzin i czasami muszą zrezygnować z życia prywatnego, czują się spełnieni, i szczęśliwi, kiedy codziennie mogą „gościć” w wielu domach. Radość, z jaką wykonują swoją profesję, udzieliła się także uczniom lęborskiej „2”. Niektórzy gimnazjaliści na poważnie zaczęli myśleć o zawodzie dziennikarza radiowego.