W połowie sierpnia bieżącego roku powołano do życia stowarzyszenie o nazwie „Lęborski Budżet Obywatelski”. Pomysłodawcy, zachęceni bardzo pozytywnym odbiorem tegorocznego budżetu partycypacyjnego chcą z jeszcze większym zaangażowaniem promować inicjatywy obywatelskie wśród społeczności Lęborka.
– Pilotażowa edycja Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście pokazała, że Lęborczanom nie brakuje pomysłów i chcą angażować się oraz współdecydować o ważnych dla naszego miasta sprawach – mówi Arkadiusz Mielewczyk, przewodniczący stowarzyszenia i pomysłodawca lęborskiego budżetu obywatelskiego.
– Chcemy promować ideę budżetu partycypacyjnego wśród mieszkańców Lęborka. Chcemy aby Lęborczanie poczuli się realnie współodpowiedzialni za nasze miasto, a nie tylko raz na 4 lata przy okazji wyborów samorządowych. Mamy też inne ciekawe pomysły – dodaje Marek Piotrowski, rzecznik prasowy stowarzyszenia.
– Budżet obywatelski to trafiony pomysł. Wysoko oceniam dotychczasową współpracę z panem Arkadiuszem Mielewczyk i udzieloną mi pomoc w przygotowaniu wniosku do tegorocznego budżetu obywatelskiego – mówi współpracujący ze stowarzyszeniem Adam Szymikowski, autor zgłoszonego do budżetu obywatelskiego projektu budowy placu zabaw w Parku Chrobrego.
Rady dzielnic – nic o nas bez nas.
Stowarzyszenie rozpoczyna akcję zbierania podpisów popierających inicjatywę powołania w Lęborku rad dzielnic. To pomysł, aby w działaniach samorządu w większym stopniu uwzględnić zdanie lokalnej społeczności.
Rady dzielnic to kolejny element angażujący mieszkańców w życie społeczności. To doskonałe narzędzie do rozwiązywania małych lokalnych problemów, często niewidocznych w skali całego miasta – mówi Arkadiusz Mielewczyk.
– To pomysł sprawdzony w wielu samorządach, który warto przedstawić lęborczanom wskazując jego zalety. Niewielkie kilkuosobowe rady dzielnic, działające społecznie i bez diet, nie wygenerują żadnych kosztów. Dzięki lepszemu rozpoznaniu lokalnych potrzeb rady dzielnic mogą znacząco przyczynić się do trafniejszego wykorzystania budżetu miasta i przyspieszenia rozwiązywania zgłaszanych przez mieszkańców problemów – dodaje Włodzimierz Klata, członek stowarzyszenia.
Stowarzyszenie „Lęborski Budżet Obywatelski” w najbliższą sobotę 30.08.2014 w trakcie „Pożegnania Lata” będzie promować tę ideę oraz zbierać podpisy pod inicjatywą utworzenia w Lęborku rad dzielnic.
Założenia funkcjonowania rad dzielnic:
- Rady dzielnic nie będą stanowiły obciążenia finansowego dla budżetu Miasta Lęborka i służyć będą zaspokajaniu zbiorowych potrzeb i poprawie warunków życia mieszkańców dzielnic
-
Do zadań Dzielnicy będzie należało m.in.:
- opiniowanie i planowanie inwestycji miejskich na terenie Dzielnicy.
- wyrażanie opinii mieszkańców Dzielnicy wobec organów Miasta Lębork, w tym zgłaszanie wniosków do budżetu i wieloletnich planów inwestycyjnych,
- wyrażanie opinii oraz przedkładanie wniosków dotyczących funkcjonowania jednostek organizacyjnych Miasta Lębork działających na terenie Dzielnicy,
- opiniowanie funkcjonowania komunikacji na terenie Dzielnicy,
- zgłaszanie uwag i wniosków do projektów planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego Dzielnicę lub jej część,
- współpraca z Policją, Strażą Miejską, Strażą Pożarną i MOPS w zakresie utrzymania ładu, porządku publicznego, bezpieczeństwa oraz przeciwdziałania patologiom społecznym na terenie Dzielnicy,
- współpraca z innymi podmiotami i instytucjami w sprawach rozwiązywania istotnych problemów Dzielnicy,
- podejmowanie i wspieranie działań na rzecz ochrony środowiska, przyrody oraz zieleni na terenie Dzielnicy,
- współdziałanie z organizacjami społecznymi i innymi podmiotami w tworzeniu na terenie Dzielnicy świetlic i klubów osiedlowych, placów zabaw i infrastruktury rekreacyjno-sportowej dla dzieci, młodzieży i dorosłych,
- współpraca z Radą Miasta,
- informowanie mieszkańców o sprawach związanych z Dzielnicą,
- inicjowanie i organizowanie aktywności społecznej mieszkańców Dzielnicy,
- rozwijanie różnorodnych form życia kulturalnego w Dzielnicy: festynów i kół zainteresowań,
- współorganizowanie i wspieranie inicjatyw mieszkańców zmierzających do poprawy życia mieszkańców Dzielnicy,
- przyjmowanie wniosków i skarg mieszkańców dotyczących Dzielnicy,
- opiniowanie nazw i zmian nazw ulic,
red