04/05/2024
Aktualności

Knégòbùs Radia Kaszëbë w Linii i Lęborku

Knégòbùs Radia Kaszëbë dzisiaj jest w gminie Linia. Pojutrze będzie w Lęborku. Czytelnia kaszubska na kołach wyruszyła w trasę 8 stycznia z Gdyni, a na jej trasie jest  58 miejscowości. Projekt skierowany jest do młodych ludzi uczących się języka kaszubskiego, a głównym tematem spotkań zaplanowanych podczas wizyt Knégòbùsa będzie literatura kaszubska.

reklama

Knégòbùs uruchomiło Stowarzyszenie Ziemia Pucka, przy współpracy ze stowarzyszeniem Kaszëbskô Jednota, Kaszubskim Instytutem Rozwoju oraz wydawnictwami regionalnymi. Ta biblioteka, czytelnia i księgarnia na kołach przez cały rok 2014 przemierzać będzie Kaszuby wzdłuż i wszerz. Projekt obejmie młodych ludzi uczących się języka kaszubskiego na trzech poziomach edukacji – szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła średnia. W sumie kilka tysięcy uczniów, ale również ich rodziców, którzy są ważnym ogniwem w procesie podejmowania przez dzieci życiowych decyzji związanych z edukacją kaszubską. Głównym tematem spotkań zaplanowanych podczas wizyt Knégòbùsa będzie literatura kaszubska: jej bogactwo i dorobek.

Dzisiaj, 19 lutego Knégòbùs jest w gminie Linia (patrz Kalendarz Imprez na naszej stronie). Natomiast 21 lutego kaszubska biblioteka na kołach Radia Kaszebe przyjedzie do Lęborka. O godz. 9.40 zawita do Szkoły Podstawowej nr 3, a o 11.50 zaplanowano spotkanie z licealistami z Liceum Ogólnokształcącego nr 1.

Od godz. 14.00 do 16.30 postój Knégòbùsa na pl. Pokoju, gdzie będzie można zapoznać się z bogactwem literatury kaszubskiej oraz nabyć książki. O godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku oraz lęborski oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zapraszają ma spotkanie autorskie z Arturem Jabłońskim i promocję jego książki NAMERKÔNY (Naznaczony). W trakcie przewidziano mini koncert Jacka Szponarskiego (akordeon, śpiew) i Andrzeja Wenty (śpiew).

Projekt uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w ramach dotacji na realizację zadań mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie języka regionalnego.

Adam Reszka

reklama

reklama