To już szesnaście lat od rozpoczęcia i realizacji pięknego pomysłu organizacji w Łebie turniejów piłki siatkowej. Początkowo przez pierwsze lata był to wyłącznie turniej chłopięcy. Podczas pierwszej imprezy spotkało się w Łebie osiem zespołów z Polski, z czego sześć później dotarło do Finałów Mistrzostw Polski Młodzików.

W łebskim maratonie nie zabrakło obecnych reprezentantów Polski, jak Marcin Możdżonek czy Michał Kubiak. Turniej od pierwszej edycji stał na bardzo wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym a jego głównym organizatorem był Jarosław Pruski. Zawody od początku organizowane są, dzięki uprzejmości i pomocy organizacyjnej dyrektora Tadeusza Rabki w Szkole Podstawowej w Łebie.
Opinia o turnieju szybko rozeszła się po Polsce a impreza zaczęła się rozrastać. Już po paru latach Łeba gościła dziesięć zespołów chłopców i dziesięć zespołów dziewcząt, które dołączyły do turnieju. Również ranga turnieju wzrastała ponieważ dołączyły do rozgrywek zespoły zagraniczne nadając turniejowi statut międzynarodowego.
Początkowo był to zespół z Kaliningradu (Rosja), następnie z Ladispoli (Włochy), a obecnie również zespół ze Słowacji. Do pewnego momentu turniej funkcjonował w kategorii młodzików , ale ze względu na bardzo duże zainteresowanie dodano kategorię kadetów i kadetek, a turniej przekształcił się w Międzynarodowy Maraton Piłki Siatkowej Młodzieży. Trofeami w maratonie były puchary Burmistrza Miasta Łeby.
Od trzynastu lat w organizację turnieju – maratonu, włączyła się Joanna Bieniek oraz właściciele „Zdrowotelu'' Łeba (dawne Mazowsze), którzy zapewniają profesjonalny przebieg maratonu. Od paru lat podczas maratonu spotykają się w Łebie, w kategorii młodzików i młodziczek, 32 zespoły tj. 16 zespołów dziewcząt i 16 zespołów chłopców. Podobnie jest w kategorii kadet-kadetka, gdzie również grają 32 zespoły (16 zespołów dziewcząt i 16 zespołów chłopców).
W ciągu dwóch tygodni w Łebie można zobaczyć około 900 młodych adeptów siatkówki z kraju i zagranicy. Ubiegły rok był wyjątkowy pod względem organizacji, ponieważ w kategorii kadet i kadetka udział wzięło 32 zespoły, ale w kategorii młodzik-młodziczka grało aż 40 zespołów.
Maraton swym zasięgiem dzięki wsparciu Starostwa Lęborskiego, Burmistrza Miasta Lęborka oraz Wójtów Gmin Cewice i Wicko zaczął obejmować cały powiat lęborski. Maraton przebiegł bez zakłóceń pod względem logistycznym czyniąc z niego imprezę i wielkie święto siatkówki.
Podobnie zapowiada się tegoroczna edycja XVI już Maratonu. Swój udział zapowiedziały zespoły z Rosji, Włoch, Słowacji oraz z Polski: Warszawy, Olsztyna, Bartoszyc, Kędzierzyna Koźle, Jastrzębia, Nysy, Malborka, Pucka, Gdańska, Moniek, kadry woj. kujawsko–pomorskiego, pomorskiego, warmińsko–mazurskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, Dobrego Miasta, Bydgoszczy, Wołomina, Braniewa, Słupska, Starogardu Gd. Impreza będzie się w tym roku toczyć pod patronatem Burmistrzów Miast Łeby i Lęborka, Marszałka Województwa Pomorskiego, Starosty Lęborskiego oraz Wójta Gminy Cewice i Wicko. Głównymi organizatorami są: Szkoła Podstawowa w Łebie, Stowarzyszenie Przyjaciół Piłki Siatkowej Łeba, Stowarzyszenie Przyjaciół Siatkówki Lębork oraz UKS Iryda Cewice.
Przypomnijmy, w dotychczasowych edycjach maratonu udział brali tacy zawodnicy jak: Marcin Możdżonek, Marcel Gromadowski, Paweł Kowalski, Paweł Dziekanowski, Zbigniew Bartman, Michał Kubiak, Krzysztof Wierzbowski, Łukasz Wiśniewski, Mikołaj Sarnecki, Mateusz Malinowski, Łukasz Ożarski, Damian Schulz i wielu innych. Maraton jest największą tego typu imprezą młodzieżową w Polsce i Europie. Gośćmi maratonu byli również trenerzy kadr narodowych – Andrzej Niemczyk, Waldemar Wspaniały oraz Burmistrz Miasta Ladispoli (Włochy) i attache dyplomatyczny ambasady Rosji.
Tradycją turniejów są mecze rozgrywane pomiędzy przyjezdnymi trenerami, a reprezentacją Miasta Łeby. Towarzyszy im zawsze duże zainteresowanie i emocje. Pobyt w Łebie oraz wszelkie atrakcje poza turniejowe, zapewniają młodzieży właściciele Zdrowotelu Łeba – Wojciech i Elżbieta Pietruszewscy.
– Mamy nadzieję, że XVI Maraton Piłki Siatkowej Młodzieży dostarczy niezapomnianych wrażeń sportowych i turystyczno-rozrywkowych, dla których uczestnicy maratonu będą chcieli tu wrócić – mówi Jarosław Pruski. – Maraton rozpoczyna się w kategorii młodzik i młodziczka już 14 lutego i rozgrywany będzie w halach Szkoły Podstawowej w Łebie, Łebskiego Towarzystwa Oświatowego w Łebie, Gimnazjum nr 2 w Lęborku. Początek rozgrywek w Łebie 14 lutego o godz. 9.00, a w Lęborku o godz. 15. 00.
Wstęp na mecze jest bezpłatny. W czwartek 13 lutego w hali Zespołu Szkół w Cewicach o godz. 12 00 nastąpi inauguracja maratonu meczem pomiędzy zespołami Szkoły Mistrzostwa Sportowego Siatkówki z Kaliningradu, a zespołem UKS Iryda Cewice Szkolnego Ośrodka Siatkarskiego w Cewicach. Wszystkich sympatyków siatkówki serdecznie zapraszamy.
red