Gmina Wicko po raz drugi w gronie gmin, które otrzymały certyfikat Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin i Powiatów Rzeczpospolitej Polskiej „Samorządowy Lider Edukacji”.

Ideą Programu "Samorządowy Lider Edukacji" jest identyfikowanie i promowanie jednostek samorządu terytorialnego, które posiadają szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju edukacji i systemu oświaty, a także podnoszenie jakości działań samorządów w sferze lokalnej polityki edukacyjnej. Program "Samorządowy Lider Edukacji" jest jednym z kilku ogólnopolskich projektów o charakterze akredytacji środowiskowej – komisja ekspertów złożona z naukowców reprezentujących wybrane polskie uczelnie (m.in. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach) dokonuje oceny działań samorządów w sferze zarządzania oświatą. Samorządy, które spełnią określone regulaminem Programu kryteria i uzyskają pozytywną recenzję ekspertów, otrzymują certyfikat i tytuł "Samorządowego Lidera Edukacji". Program „Samorządowy Lider Edukacji” to szansa na promocję gmin i powiatów mogących pochwalić się sukcesami w sferze lokalnej polityki edukacyjnej, ale także możliwość uzyskania cennej informacji eksperckiej na temat działań samorządu w zakresie edukacji i nauki, co sprzyja realizowaniu polityki projakościowej, opartej na zaleceniach audytorów zewnętrznych.
http://www.fundacja-edukacja.org.pl/content/142/menu/248.html
W ocenie Gminy Wicko eksperci napisali m.in: spersonalizowany charakter działań w sferze edukacji tj. dopasowanie celów i wykorzystywanych środków do preferencji adresatów lokalnych, wartościowe przedsięwzięcia w ramach edukacji ekologicznej, coroczna realizacja ponadlokalnego Turnieju Osób Niepełnosprawnych, wysoko oceniona działalność świetlic środowiskowo-wiejskich, wspieranie działalności organizacji pozarządowych na rzecz osób niepełnosprawnych. Komisja zwróciła również uwagę na szeroką i różnorodną ofertę placówek lokalnych dla dzieci i młodzieży w tym zwłaszcza projekt konkursowo – festiwalowy Talenty naszej Gminy oraz efektywność w zakresie projektów unijnych w odniesieniu do wyrównywania szans edukacyjnych w tym projekt „Uczeń na 5+” i „Zielone światło dla edukacji”.
materiały prasowe – UG Wicko