14/05/2024
Aktualności

Minister Sikorski ciekawy łupków

W ubiegły piątek (9 sierpnia) ok. godz. 11.00 z niezapowiedzianą wizytą pojawił się w powiecie lęborskim Radosław Sikorski, Minister Spraw Zagranicznych. Przyleciał on do Siemirowic rządowym helikopterem, po czym w eskorcie policji udał się do wiertni gazu łupkowego w pobliżu Łebienia.

reklama

Wizyta ministra Sikorskiego była dla wszystkich zaskoczeniem. Nawet w jednostce wojskowej w Siemirowicach zastanawiano się, czy nie ma ona czasem czegoś wspólnego z funkcjonowaniem Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego, który został wyposażony w nowoczesne rakiety NSM produkcji norweskiej, które służą do obrony polskiego wybrzeża.

Niestety minister skorzystał tylko z dyspozycji lotniska, po czym udał się do wiertni gazu łupkowego w okolicach Łebienie. Od lotniska pilotaż kolumny rządowej prowadzili policjanci z lęborskiej drogówki. Delegacja rządowa pilotowana była zgodnie z przewidzianymi na takie sytuacje przepisami, a trasa prowadziła do wiertni gazu łupkowego w Łebieniu. Rządowe audi BOR-u z Ministrem – Sikorskim i vw bus z członkami delegacji, pilotowały 3 oznakowane radiowozy i jeden pojazd służb kryminalnych. Pomimo, że na terenie naszego powiatu pilotaże kolumn rządowych nie są zbyt częste, wizyta i przejazd Ministra Spraw Zagranicznych odbyła się bez żadnych utrudnień.

– Prowadzony przez lęborskich policjantów pilotaż, dzięki prawidłowemu dobraniu trasy i wyszkoleniu policjantów przebiegł bez większych utrudnień dla kierowców, a kolumna przemknęła przez powiat lęborski prawie nie zauważona – stwierdza asp. Daniel Pańczyszyn, oficer prasowy KPP w Lęborku.

Sprawdziłem więc w MSZ czego konkretnie dotyczyła wizyta ministra Sikorskiego

„Podczas wizyty minister spotkał się z przedstawicielami amerykańskiej spółki ConocoPhillips, która jest operatorem na koncesji w Łebieniu oraz brytyjskiej spółki 3Legs Resources, która posiada udziały w spółce posiadającej koncesję – Lane Energy Poland.

Wizyta obejmowała prezentację obecnego stanu zaawansowania prac poszukiwawczych na koncesji, dalszych planów inwestycyjnych spółki w Polsce oraz dyskusję nt. doświadczeń związanych z poszukiwaniami gazu z łupków i potencjalnych konsekwencji wydobycia tego surowca dla rynków energii, bezpieczeństwa energetycznego oraz polskiej gospodarki.” – poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ w Warszawie.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że już w 2014 r. w Łebienie będzie wydobywany gaz na masową skalę. Obecnie w Łebieniu prowadzony jest przez 3Legs Resources, trzeci etap testów. Jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie tej spółki już w grudniu ubiegłego roku udało się osiągnąć wydobycie na poziomie 15.574 m sześć/dziennie. Obecne próby mają jeszcze zwiększyć tę wydajność.

Adam Reszka

reklama

reklama