28/04/2024
Aktualności

Uroczyste przekazanie sztandaru dla I Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego (GALERIA)

W I Batalionie Zmechanizowanym w Lęborku odbyła się uroczystość przekazania sztandaru. Do tej pory lęborska jednostka korzystała ze sztandaru po swoim poprzedniku, czyli po I Batalionie Obronie Terytorialnej, chociaż jednostka ta została przekształcona w 2009 r. w I Lęborski Batalion Zmechanizowany.

reklama

Lęborska jednostka przejęła dziedzictwo i tradycje następujących jednostek: 8 Pułku Strzelców Konnych stacjonującego na Pomorzu w latach 1921-39, wchodzącego w skład Pomorskiej Brygady Kawalerii, a także 4 Samodzielnego Pomorskiego Pułku Czołgów Ciężkich, 4 Pomorskiego Pułku Desantowego 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej, 4 Batalionu Obrony Wybrzeża 7 Brygady Obrony Wybrzeża, 8 Lęborskiego Batalionu Rozpoznawczego 8 Bałtyckiej Dywizji Obrony Wybrzeża, 18 Batalionu Saperów w 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej, 19 Batalionu Saperów im. Ziemi Lęborskiej, 1 Gdańskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 1 Gdańskiego Batalionu Obrony Terytorialnej im. Generała Józefa Wybickiego.

 Po uzyskaniu zgody 23 maja 2011 r. przez Ministra Obrony Narodowej na ufundowanie sztandaru, został powołany Społeczny Komitet Fundatorów Sztandaru dla I Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego im. Generała Jerzego Jastrzębskiego. Przewodniczącym komitetu został starosta lęborski, Wiktor Tyburski. Ojcem i matką chrzestną sztandaru zostali Witold Namyślak, burmistrz Lęborka oraz kmdr Bożena Szubińska, pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej ds. wojskowej służby kobiet

– 89 lat temu w Chełmnie prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Wojciechowski wręczył sztandar 8 Pułkowi Strzelców Konnych, jednostce której tradycje z dumą dziedziczymy. Dlatego też niezmiernie miło jest mi powitać na tej uroczystości rotmistrza Maksymiliana Kasprzaka z 8 Pułku Strzelców Konnych – mówił pułkownik Marcin Adamski, dowódca I Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego. – Sztandar to dumne wyrażenie przynależności do określonej grupy, to manifestacja swojej tożsamości, wartości, tradycji. Sztandar wojskowy, to przejaw honoru.

Sztandar przekazał dowódcy lęborskiej jednostki, generał broni Zbigniew Głowienka. Warto dodać, że generał Głowienka w latach 1982-86 był dowódcą  4 Pułku Desantowego w Lęborku, który w 1986 r. uzyskał miano Przodującego Oddziału Pomorskiego Okręgu Wojskowego.

Generał broni Zbigniew Głowienka podczas przemowy odniósł się do żołnierskich tradycji, w których słowa znajdujące się także na sztandarze lęborskiego batalionu – Bóg, Honor, Ojczyzna zawsze będą dla żołnierza miały nadrzędną wartość. Odniósł się także do tragicznej śmierci plutonowego Jana Kiepury, który zginął 10 czerwca w wyniku wybuchu miny pułapki w Afganistanie.

– Polskie chorągwie i sztandary rozsławiali na polach bitewnych i w obronie polskich granic wojowie, rycerze, jazda, powstańcy oraz żołnierze obu wojen światowych – mówił gen. broni  Zbigniew Głowienka. – Sławią je także obecnie żołnierze wojsk lądowych, realizując zadania sojusznicze i mandatowe. I właśnie w dniu wczorajszym, w Rzeszowie z udziałem Ministra Obrony Narodowej, władz Podkarpacia, pożegnaliśmy jednego z nich. Z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, który na ołtarzu ojczyzny złożył swoje życie, tam daleko w Afganistanie.

Obecnie w I Batalionie Zmechanizowanym w  Lęborku służbę pełni, a raczej pracuje, bo armia jest teraz zawodowa, 658 żołnierzy w tym 30 oficerów, 171 podoficerów oraz 457 szeregowych. W skład wyposażenia batalionu wchodzą m.in.: ciągniki pancerne WZT-2, wozy piechoty, wozy rozpoznawcze BRDM, wóz dowodzenia BWP,  ciągniki samochodowe średnie.

Adam Reszka

reklama

reklama