29/04/2024
Aktualności

Po raz jedenasty zaśpiewają dla Jurka

reklama

 

M  Muzykalia Lęborskie  to różnogatunkowa prezentacja lokalnych muzyków, zarówno tych grających na profesjonalnym poziomie, jak i zespołów, które na co dzień pracują nad swoim warsztatem muzycznym w garażach czy piwnicach.

U  W I Muzykaliach wystąpili: Tamada Band, Max Dance, Regionalny Zespół Kaszubski Lewino, Fatum z Michałem Głodowskim, The Lirium, Clubokaviarnia, Trio instrumentalne (W. Siedlik, E. Studzińska,  J. Łuszcz), P. Ilnicki i T. Kolka, A. Cygan, T. Suwezda, J.W. Cholewiński,   A. Radajewski.

Z  Zaczęło się od koncertu pn. Jurek in memoriam Tryptyk Pomorski, który odbył się 20 czerwca 2003 przy Barze Tamada w Lęborku (ul. Czołgistów 32). Głównym sponsorem był R.Pawłowski – właściciel Tamady.    

Y  Warsztaty instrumentalne dla uczestników Muzykaliów (2009) poprowadzili zaproszeni mistrzowie: B. Papierz  –  gitara (Ich Troje, obecnie Plichowski Band), G. Lewandowski  –  perkusja (absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AMuz w Katowicach, muzyk sesyjny współpracujący m.in. z K.Dębskim, G.Łobaszewską), M. Jurecki  – bas (muzyk-multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer, autor m.in. piosenki do serialu TV M jak miłość, wieloletni basista Budki Suflera).

K  Muzykalia doskonale łączą pokolenia starszych i młodszych wykonawców.  Na scenie spotykają się szesnasto- i ponad 60-latkowie; duża rozpiętość gatunkowa wykonywanych utworów: śpiew chóralny  (Lęborski Chór Nauczycielski Belferek),  piosenki kaszubskie (Regionalny Zespół Kaszubski Lewino), śpiew solowy (J. Chojnacki, J. Cholewiński, A. Cygan, A. Pawelczyk,  A. Radajewski,  H.  Szczepkowska), Trio instrumentalne  (E. Studzińska, W. Siedlik, J. Łuszcz),muzyka chrześcijańska, ostry rock ( m.in. The Lirium),

A  Śpiewać i grać każdy może. Na scenie Szkoły Muzycznej, pojawiały się młodzieżowe zespoły rockowe, jeszcze nikomu nieznane. Na VI Muzykaliach Lęborskich (2008) wystąpił zespoł 11-latków, działających przy MDK-u. Młodzi chłopcy z werwą zagrali kilka polskich coverów.

L Pomysłodawcą nazwy oraz projektantem logo jest K.  Grzesiak

I  Od V edycji ucztą dla wszystkich uczestników był koncert gwiazd: 2007 – gdański zespół hardrockowo-numetalowy Chassis; 2009 – rockowo-bluesowa kapela Zdrowa Woda z Ciechocinka; 2010 – Pilichowski Band z Warszawy – jeden z najlepszych basistów w kraju

A  To właśnie na Muzykaliach wystąpiły grające i śpiewające dziewczyny: zespół Largo (2007) z MKD-u  w składzie: M. Dzieciuch – gitara, D.  Treder – wokal, A. Krawczyk – gitara, A. Chołka – perkusja, C. Piotrowska – gitara, E. Czaja – bas, A. Krawczyk – gitara; zespół Dżemik III (2009) MDK-u w skladzie C. Piotrowska – gitara, A. Krawczyk – gitara, D. Richert – wokal,  Cz. Zdanowski – perkusja, D. Fred – bas. Na perkusji grali mężczyźni. Do chlubnych wyjątków należą perkusistki: A. Lange Majestic 7 (GOK) i K. Raczkowska N.A.S.A. Resort  (SGJ)

 

 

L  Mamy rodzime talenty. Swoistą „delirkę na muzykę” ma zespół The Lirium, w którym grają bracia: Krzysztof, Piotr i Andrzej Słodkowscy.  Zaczęło się od fascynacji muzyką Hendriksa, Deep Purple i Metallicy. Ich kariera muzyczna (wspierana przez tatę Stanisława) rozwija się w oszałamiającym tempie. Na swoim koncie mają wiele nagród w kraju oraz nagrania płytowe.

Ę  Muzykaliom towarzyszy audiowizualny pokaz Z archiwum Lęborskich Muzykaliów, czyli prezentacja zdjęć z lokalnych imprez muzycznych z lat 1950-2011, przygotowywany przez H.  Żarskiego.

B  W dniu 10 grudnia o godz. 18.00 w sali Szkoły Muzycznej odbył się koncert promocyjny kroniki muzycznej pt. Lębork na pięciolinii autorstwa L. i W.  Siedlików.

W programie wystąpiły  zespoły:  Belferek,  Incartare,  Gospel, Tamada Bend,  Mayoness,  Levino (muzyka kaszubska),  ZPiT Ziemia Lęborska (muzyka kaszubska), Zespół Trębaczy PSM, Majesstico

O  Lębork na pięciolinii – „ Imponuje usystematyzowana wiedza, zebrane fakty, olbrzymia ilość zdjęć (…) to pozycja, która pozwala lokalnej społeczności potwierdzić własną tożsamość kulturalną i osadzić ją w tworzonej na żywo tradycji.” – z recenzji prof. dr hab. B. Ocieszaka z Akademii Muzycznej w Gdańsku

R  Plenerowe edycje: I Lęborskie Muzykalia (2003) przy Barze Tamada,  II Lęborskie Muzykalia (2004) – dogrywka Muzykaliów; X Lęborskie Muzykalia (2012) w parku k/ Starostwa.

W PSM odbyło się 5 edycji (2004 – 2008); w LCK  3 edycje (2009-2011); XI Muzykalia Lęborskie powracają do sali koncertowej  PSM. Serdecznie zapraszamy wszystkich lęborskich muzyków i wspaniałą lęborską publiczność 15 czerwca 2013 r.  na godz.14 do lęborskiej Szkoły Muzycznej

S  Podczas IX edycji Muzykaliów Lęborskich (2011) p. Z. Pomorska z dziećmi, przekazała do LCK pianino Jurka Pomorskiego. 

K  O Muzykaliach Lęborskich pisali m.in. A. Radajewski na łamach „Głosu Pomorza”, I.  Ptasińska i Z.  Eckiert w „Dzienniku Bałtyckim”,

  Organizatorzy XI edycji to:

  • K. Grzesiak – artysta plastyk i jego żona Cecylia,
  • R. Pawłowski – muzyk Tamada Band,
  • W.Siedlik – dyr. PSM
  • W. Mielewczyk – instruktor GOK
  • P.Piwka – dyr. LCK Fregata

E  Sponsorzy: Witold Namyślak – Urząd Miasta Lębork

Opr. Lucyna Siedlik

reklama