Pałac pod Bocianim Gniazdem i Stajnia Runowo zorganizowały w sobotę, 25 maja I Jeździeckie Mistrzostwa Kaszub Amatorów. Organizatorzy zapewniali, że impreza ta będzie wielkim wydarzeniem i trzeba im przyznać, że nie skłamali.
Mimo nakładu, jaki włożono w organizację imprezy, wszystko zostało dopięte na przysłowiowy guzik. Nie było opóźnień czy zamieszania, chociaż w samych zawodach jeździeckich udział wzięło około 80 zawodników z 15 stajni, a zawody odbywały się od godz. 9.00 do godziny prawie 18.00. Na początku rywalizowali najmłodsi w kategorii LL, a o godz. 10.00 rozpoczął się „prawdziwe zawody” w trzech kategoriach: junior amator (do 18 lat), senior amator (powyżej 18 lat) i open – dla zawodowców z III klasą sportową w skokach przez przeszkody.
– Dzisiaj organizujemy Mistrzostwa Kaszub w skokach przez przeszkody, czyli zawody jeździeckie oraz piknik rodzinny – mówi Marta Rutkiewicz, przedstawiciel organizatora. – Naszą intencją jest przedstawienie walorów ekonomiczno-przyrodniczo-turystycznych naszego regionu. Zależy nam na tym, aby wszyscy uczestnicy oraz wszyscy odwiedzający nas goście mogli z jednej strony mogli oglądać lub uczestniczyć w zawodach jeździeckich, a z drugiej strony zależy nam na tym, by wszystkie dzieci, młodzież, całe rodziny mogły dobrze się zabawić, mogły odwiedzić naszych wystawców i mogły wyjechać stąd pełne wrażeń i atrakcji.
A atrakcji nie zabrakło. Na wybiegu odbywały się zawody jeździeckie, a po drugiej stronie Pałacu pod Bocianim Gniazdem rozstawione były stragany, na których wystawiali się lokalni rzemieślnicy, sprzedający swoje produkty, organizacje turystyczne oraz koła gospodyń czy też firmy, które wsparły organizację tej imprezy.
Na scenie występowały lokalne zespołu muzyczne i taneczne, były zabawy animacyjne i integracyjne, oraz wiele dodatkowych atrakcji zwłaszcza dla dzieci jak: dmuchane zamki, basen z kulkami, trampolina, ścianka wspinaczkowa.
Jeśli chodzi o samą organizację zawodów, jak i imprez towarzyszących należy podkreślić, że wszystko było starannie przygotowane. Chociaż pogoda trochę popsuła szyki organizatorom, to i tak było warto przyjechać, szczególnie ukontentowani mogli być miłośnicy jeździectwa, bo zawody w skokach stały na bardzo wysokim poziomie.
Organizatorzy zapewniają, że do kolejnych Jeździeckich Mistrzostwa Kaszub Amatorów zaczną przygotowywać się już po zakończeniu pierwszej edycji, tak aby w przyszłym roku atrakcji było jeszcze więcej.
Adam Reszka,
Film Michał Sałata
Zdjęcia Zbigniew Junik