61 samorządów z całej Polski zostało uhonorowanych certyfikatem i znakiem jakości „Samorządowy Lider Edukacji” w II edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin i Powiatów Rzeczypospolitej Polskiej. W tym gronie znalazła się także gmina Wicko.
Podczas gali finałowej projektu, zorganizowanej 14 listopada 2012 roku w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Wójt Gminy Wicko, Dariusz Waleśkiewicz odebrał certyfikat.
Gmina Wicko wysoko oceniona została za inwestycje, w szczególności takie jak budowa sali gimnastycznej z zapleczem sanitarnym i salami dydaktycznymi w Szkole Podstawowej w Maszewku, wprowadzenie języka kaszubskiego do wszystkich szkół oraz wspieranie sportu i rekreacji osób niepełnosprawnych. W ramach projektu komisja złożona z naukowców reprezentujących kilka ośrodków akademickich z całej Polski oceniała samorządy pod kątem jakości prowadzonej przez nie lokalnej polityki edukacyjnej. Eksperci badali m.in. działania gmin i powiatów na rzecz rozwoju infrastruktury oświatowej, skuteczność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na szkolnictwo, innowacyjność działań w zakresie podnoszenia jakości kształcenia czy prowadzenie edukacji zgodnej z potrzebami rynku pracy i lokalnych społeczności. Gminy i powiaty, które brały udział w projekcie, oceniane były za okres minionych trzech lat.
– Aby poddać się procedurze akredytacyjnej, gminy i powiaty wypełniały specjalny raport samooceny, w którym opisywały własne działania w sferze lokalnej polityki edukacyjnej – wyjaśnia Grażyna Kaczmarczyk, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. – Następnie raporty te były szczegółowo analizowane przez komisję akredytacyjną, która weryfikowała przedstawione w nich osiągnięcia i działania. Recenzenci oceniali gminy i powiaty na podstawie informacji przekazanych przez samorządy, ale także w oparciu o audyty odbywające się w gminach czy dane ze źródeł zewnętrznych, np. dane dotyczące wyników egzaminów w szkołach, dla których samorząd jest organem prowadzącym. Każdy samorząd oceniało niezależnie od siebie troje recenzentów, którzy przyznawali gminom i powiatom od 0 do 50 pkt.
W uroczystym finale projektu „Samorządowy Lider Edukacji” w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego wzięło udział ponad 250 osób, w tym przede wszystkim przedstawiciele wyróżnionych gmin i powiatów oraz reprezentanci świata nauki. Zwieńczeniem Gali finałowej był recital Tamary Kalinowskiej, kompozytorki i pieśniarki, artystki krakowskiej „Piwnicy Pod Barnami” oraz uroczysty bankiet.
red