Zazwyczaj to samorządy narzekały na praktyki stosowane przez PKP. A to, że likwidowane są połączenia kolejowe, a to że kursów coraz mniej itp. Jednak w naszym powiecie jest inaczej i o bezpieczeństwo oraz wygodę pasażerów dba PKP, bo samorządy raczej nie.
Po katastrofie kolejowej w Mostach PKP postanowiło szybko zareagować. Spotkano się z przedstawicielami samorządów i zdecydowano, że na przejeździe kolejowym w Mostach zostaną wybudowane rogatki oraz zainstalowany zostanie monitoring i oświetlenie. Długo dyskutowano, kto za co będzie odpowiadał, jednak już po zapadnięciu decyzji PKP szybko wywiązało się ze swoich zobowiązań i wybudowało rogatki i systemy zabezpieczeń. Samorządy, czyli gmina Nowa Wieś Lęborska, Starostwo Powiatowe w Lęborku i Urząd Miejski w Lęborku miały wspólnie sfinansować i wykonać monitoring oraz oświetlenie. Mija właśnie rok od decyzji, a wspomnianego systemu na przejeździe w Mostach, jak nie ma, tak nie ma.
– Nie wycofujemy się z realizacji tej inwestycji – stwierdza Tomasz Sopyłło, asystent starosty powiatu lęborskiego. – Ale dopiero we wrześniu otrzymaliśmy z Urzędu Gminy w Nowej Wsi Lęborskiej warunki lokalizacji. Musieliśmy dodatkowo na zlecenie gminy przeprowadzić konsultacje z czterema spółkami PKP. Myślę, że jeszcze w tym roku uda się załatwić wszystkie formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Trzy samorządy mają wyasygnować na budowę monitoringu i oświetlenia po 25 tys. zł. Przejazd będzie nagrywany przez 24 godziny, a podgląd będzie znajdował się w nastawni PKP w Lęborku.
Odwleka się także budowa peronu PKP w Mostach. Tam również przesunięto termin jego wykonania na 2013 r. z uwagi na czas uzyskania stosownych decyzji, wykonania map do celów projektowych i projektów budowlanych.
– Całe przedsięwzięcie ma sfinansować strona samorządowa, natomiast wkładem PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ma być opracowanie regulaminów tymczasowych prowadzenia ruchu, nieobciążanie inwestora kosztami zamknięć torów, ograniczeń prędkości i zajęcia terenu na czas robót, a także sprawowanie nadzoru nad robotami – informuje Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK. – Na nowym przystanku mają zatrzymywać się wyłącznie pociągi regionalne. Obecnie ruch regionalny obsługuje na tym odcinku PKP SKM Sp. z o.o. w Trójmieście używając zespołów elektrycznych EN57. Praktycznie nie ma żadnych przeszkód w opracowaniu rozkładu jazdy z uwzględnieniem zatrzymania na tym przystanku.
Ryszard Wittke, wójt gminy Nowa Wieś Lęborska na pytanie kiedy możemy spodziewać się rozpoczęcia budowy peronu odpowiedział, że zależy to od tego, jak radni zagłosują nad przyszłorocznym budżetem.
– To nie tylko ja podejmuję decyzję o budowie peronu, ale również cała rada – stwierdza wójt gminy Nowa Wieś Lęborska. – Oprócz nas w tej inwestycji mają uczestniczyć powiat lęborski i gmina Lęborku. My z naszej strony zapewniamy robociznę, a materiały mogłyby kupić samorządy Lęborka i powiatu.
Miejmy nadzieję, że ustalanie co kto pokryje i jakie będą tego koszta uda się samorządom ustalić szybciej niż w przypadku budowy monitoringu na przejeździe kolejowym, bo inaczej na peron w Mostach znów trzeba będzie czekać. A PKP pokazuje, że potrafi działać szybko i sprawnie i szkoda tylko, że tego samego nie możemy powiedzieć o kursowaniu pociągów.
Adam Reszka