Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Drugi etap modernizacji drogi...

Drugi etap modernizacji drogi 214. Planowane obwodnice dla Białogardy, Wicka i Charbrowa.

wyświetlony 9352 razy
Change text size Save as PDF RSS

Pierwszy etap przebudowy drogi 214 na odcinku Nowa Wieś Lęborska-Białogarda został wykonany w ubiegłym roku. Drugi etap, czyli odcinek Białogarda-Łeba jest dopiero planowany. Jednak już teraz można powiedzieć, że podróżujących czeka rewolucja drogowa.

Zarząd Dróg Wojewódzkich nie mówi, kiedy przebudowa drogi na odcinku Białogarda-Łeba mógłby zostać zrealizowany, na pewno nie wcześniej niż w 2015 r., kiedy to Polska otrzyma kolejną transzę unijnych środków na lata 2014-2020. Aby przyśpieszyć bieg inwestycji gmina Wicko wykona Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe. Na ostatniej sesji Rady Gminy zatwierdzono przeznaczenie pieniędzy na jego wykonanie. Do kwoty 382.500 zł, bo tyle ma wynieść opracowanie STEŚ, dołożyły się gmina Łeba (40%) i powiat lęborski (20%). W ramach przebudowy drogi 214 planowana jest budowa obwodnic dla miejscowości Białogarda, Wicko i Charbrowo.

Takie rozwiązanie ma bardzo dużo plusów i jeden minus. Jest nim fakt, że niektórym mieszkańcom może nie spodobać się to, że ruch zostanie przeniesiony poza granice wsi.

- Osoby, które prowadzą gospodarstwa agroturystyczne lub punkty handlowe i usługowe mogą stwierdzić, że turyści jadący do Łeby ominą ich – stwierdza Agnieszka Wolańska, sekretarz Urzędu Gminy w Wicku. – Tak naprawdę stanie tylko podróżujący zainteresowany kupnem czegoś lub przyjeżdżający na kwaterę, bo reszta chce jak najszybciej dojechać do celu.

A jakie są plusy wykonania obwodnic dla Białogardy, Wicka i Charbrowa? Po pierwsze wykonanie prac w tych miejscowościach byłoby uciążliwe dla mieszkańców, głównie ze względu na poruszający się drogami ciężki sprzęt i ograniczenia w ruchu. Po drugie uwarunkowania techniczne. W wielu przypadkach przy drodze 214 znajdują się budynki mieszkalne, a chodniki są wąskie – tak jest na przykład w Białogardzie. Droga przez te miejscowości jest kręta. Po trzecie dojazd do Łeby będzie bezpieczniejszy i szybszy, gdyż w przypadku obwodnic nie będzie ograniczeń prędkości w terenie zabudowanym. Po czwarte mieszkańcy tych miejscowości będą czuli się bezpieczniej – w sezonie natężenie ruchu jest bardzo duże i często nawet zwykłe przejście przez jezdnię stwarza problem.

Po wykonaniu Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego, dokumentacja ma zostać przekazana samorządowi województwa pomorskiego. Na jej podstawie będzie wykonywany projekt przebudowy drogi.

Adam Reszka

1 komentarzy:
ALICJA pisze:
17:27 15.02.2012 r.

oki


strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24