Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Lęborscy policjanci...

Lęborscy policjanci kontrolują osoby objęte kwarantanną domową

wyświetlony 2073 razy
Change text size Save as PDF RSS

Na obecną chwilę w naszym powiecie jest 148 osób  objętych kwarantanną domową. Muszą one pamiętać, że łamiąc zasady kwarantanny narażają życia i zdrowia innych. Policjanci kontrolują miejsca pobytu takich osób a w przypadku ujawnienia wykroczenia mogą surowo ukarać.

Każdego dnia policjanci w całym kraju wspierając służby sanitarne sprawdzają, czy osoby zakwalifikowane do kwarantanny respektują ciążący na nich obowiązek. Liczba osób, które powinny przebywać w wyznaczonym miejscu, z dnia na dzień rośnie. Niestety nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji i narażają na ryzyko inne osoby. Wszyscy ci, którzy nie stosują się do przepisów obowiązujących w związku z epidemią, muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami prawnymi swoich zachowań. Policja kolejny raz apeluje o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń. W obecnej sytuacji, hasło #zostanwdomu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa nas wszystkich.

Resort zdrowia wdrożył ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Umundurowani policjanci przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz, czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje są przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów. Policja codziennie otrzymuje też zgłoszenia od mieszkańców, którzy podejrzewają, że ich sąsiedzi łamią obowiązek kwarantanny. Stróże prawa sprawdzają każdą taką informację. W większości przypadków, osoby poddane domowej izolacji stosują się do postanowień decyzji, jednak zdarzają się również przypadki bardzo nieodpowiedzialnego zachowania mieszkańców, którzy opuszczają miejsce swojej kwarantanny, nie zważając na zalecenia służb oraz na zdrowie i życie innych osób.

Przypominamy, że przepisy obowiązują również wszystkich przedsiębiorców. Zdarzają się bowiem również interwencje dotyczące łamania przez nich prawa. Właściciele czasami nie rozumieją powodów policyjnych czynności, wyrażając swoje niezadowolenie. Podkreślamy raz jeszcze - lokale wymienione w ustawach i rozporządzeniach będą zamykane, a wobec łamiących kwarantannę - wyciągane konsekwencje prawne oraz finansowe.

Policjanci apelują o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. W tym trudnym dla wszystkich momencie ważne jest, aby stosować się do poleceń wszystkich funkcjonariuszy! Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny!

Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć karę w wysokości nawet 30 tys. zł. Wobec takich nieodpowiedzialnych osób policjanci będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł.

Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie - do 500 zł.

Pamiętajmy! Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń - to nasze wspólne dobro!

red

12 komentarzy:
Przerazona pisze:
12:47 24.03.2020 r.

Na E.Plater na przeciwko sklepiku przyjechał z Niemiec właściciel firmy budowlanej. Nie stosuje on kwarantanny a do tego jego teść jest taksówkarzem w naszym mieście. Więc jak to działa? Czy wystarczy mieć firmę zarejestrowana w Polsce i już można sobie robić co się chce? Ręce opadają :(

Karmi pisze:
12:59 24.03.2020 r.

Pilnujcie młodzieży i dzieci, które pomimo kwarantanny łażą sobie po mieście w najlepsze, jakby były na wakacjach. Kwarantanna to kwarantanna.

Mich pisze:
13:30 24.03.2020 r.

Bzdura- od czwartku na kwarantannie, nikt mnie nie kontroluje, żadnej policji pod domem. Kwarantanny przestrzegam.

Beata pisze:
15:10 24.03.2020 r.

Na ul Konopnickiej 5 jeden Pan zjechał z Niemiec i powinien odbywać kwarantanne.Tym czasem on wychodzi na podwórko i również przyjmuje gości

Fgfjj pisze:
07:57 25.03.2020 r.

Może pęto na to wykłada hmm....

Korona wirus pisze:
15:51 24.03.2020 r.

A u nas w Wąchocku pies sie zerwał z łanucha i żadnego innego psa nie słucha.

Covid 19 pisze:
20:30 24.03.2020 r.

Niegdyś za tzw .komuny w takich sytuacjach wysyłało się hycla.Pies nie mial prawa przeżyć najbliższej nocy.

Zosieńka pisze:
21:10 24.03.2020 r.

Widziałem dzisiaj jak policjanci "sprawdzali" ludzi z kwarantanny przejechali pod blokiem i nawet nie zwolnili, rodzina 4 osobowa i ani razu nie widziałem u nich policji na szczęście sami przestrzegają kwarantanny. Tak więc fikcja z tym dokładnym sprawdzaniem, zresztą taka fikcja jak całe nasze papierowe państwo.

Arek pisze:
13:08 25.03.2020 r.

Będziesz ,jeżeli na sportowym osiedlu to byli za szybą.Wystarczy ,że dzwonią i masz się im pokazać w oknie.Jak ciebie widzą jadą do następnych...

Gość pisze:
20:40 25.03.2020 r.

Na osiedlu sportowym jest 80 osób w kwarantannie. Info potwierdzone z sanepidu

Zenek pisze:
17:45 27.03.2020 r.

Moja zona 10 dni temu wrocila z Niemiec. Jest objeta kwarantanna ale do dnia dzisiejszego jeszcze nikt jej nie kontrolował. Rozumiem, ze nie wszyscy podlegaja kontroli ze wzgledu na brak służb do kontroli.

Romek pisze:
17:31 31.03.2020 r.

Tytuł artykułu powinien brzmieć raczej nie kontrolują na pewno nie ł łebie


strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24