Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > 75 lat polskości Lęborka

75 lat polskości Lęborka

wyświetlony 681 razy
Change text size Save as PDF RSS

75 lata temu, 10 marca 1945 roku Lębork został wyzwolony spod władzy hitlerowskiej. W rocznicowych obchodach uczestniczyła Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski oraz przedstawiciele władz miejskich.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się okolicznościową mszą św. w Sanktuarium św. Jakuba Ap., podczas której wspomniano ofiary działań wojennych 10 marca na terenie miasta, które choć nie ucierpiało wskutek bezpośrednich działań wojennych, to jego centrum zostało zdewastowane przez plądrujących je „wyzwolicieli”. 75 lat temu działania wojenne stanowiły część tzw. Operacji Pomorskiej oddziałów Armii Radzieckiej, wchodzących w skład 2 Frontu Białoruskiego pod dowództwem marszałka Konstantego Rokossowskiego.

Chociaż koncentracja wojsk w mieście i na jego obrzeżach była ogromna, finalnie oddano tylko kilka strzałów na oślep w kierunku miasta. Zostało ono zajęte praktycznie bez ciężkich walk. Ostatni żołnierze niemieccy opuścili je tuż po północy i ewakuowali się w kierunku Wejherowa.

Plądrowanie i dewastacja miasta przez sowieckich „trofiejszczyków”, podążających na tyłach regularnej armii rozpoczęły się po południu 10 marca. Wyrzucano z mieszkań niemiecką ludność cywilną w poszukiwaniu pozostałych hitlerowskich żołnierzy i w celu grabieży majątku. Koszmar nadszedł nocą, kiedy Sowieci odkryli w firmie Koch & Kaspar zapasy alkoholu. Pijane hordy uzbrojonych bandytów zniszczyły doszczętnie centrum miasta i zabudowę przy ówczesnych głównych ulicach.

Świadek tamtych wydarzeń wspominał efekt tych działań jako wszechobecną plątaninę ruin, fruwającego pierza, szczątków padłych koni, wraków samochodów, przedmiotów gospodarstwa domowego i wyposażenia mieszkań i zakładów. Obalone miejskie latarnie i powybijane witryny sklepowe dopełniały tragicznego obrazu miasta. Kreowanie nowej lęborskiej rzeczywistości, w realiach politycznej podległości kraju Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich, rozpoczęło się po pojawieniu się pierwszych przedstawicieli władz polskich.

Upamiętniając osoby które zginęły uciekając przed Sowietami, chroniąc się na plebanii kościoła św. Jakuba Ap., wraz z księżmi: Robertem Königiem i Franciszkiem Szynkowskim, na terenie obecnego sanktuarium 5 lat temu wmurowano tablicę upamiętniającą te wydarzenia. W 75 rocznicę wydarzeń, pod tablicą kwiaty i znicze złożyli: Alicja Zajączkowska – Starosta Lęborski, Witold Namyślak – Burmistrz Miasta Lęborka w asyście księży, urzędników i samorządowców.

red

7 komentarzy:
Janek pisze:
14:00 11.03.2020 r.

O wyzwoleniu można mówić tylko wtedy, gdy ciemiężony naród odzyskuje wolność i niezależność. Czy Polska odzyskała wolność w 1945 r. ?

zen pisze:
14:35 11.03.2020 r.

10 marca,lewacy z Lęborka pod przewodnictwem J. Senyszyn oddawali hołd ,,wyzwolicielom"na cmentarzu radzieckim.Każdy z tych lewaków ,powinien zobaczyć i przeczytać tą tablicę, wtedy dowiedzileliby się jak wyglądało wyzwalanie przyszłej Polski.

Czesiu pisze:
17:30 11.03.2020 r.

Pani kochana daj już sobie spokój z wypisywaniem tych bredni na wszystkich możliwych forach na FB itp. Idź przebadaj się do psychiatry albo zrób sobie dobrze może coś podziała na edukację już za późno! Co do lewaków to noe czaisz w ogóle pojęcia i nie znasz jego historii a powtarzasz jak idiotka!

zen pisze:
18:09 11.03.2020 r.

Czesiu, chyba nie pojmujesz pewnych faktów ,które przytoczyłem w powyzszym wpisie.przeczytaj sobie to
https://lebork.naszemiasto.pl/joanna-senyszyn-na-cmentarzu-zolnierzy-radzieckich-w/ar/c1-7591987
To teraz przeczytaj dokładnie i ze skupieniem tekst tablicy, która widnieje powyżej i wyciagnij wnioski o,, wyzwolicielach " ze wschodu.

Jarosław pisze:
21:26 11.03.2020 r.

Ciekawe, czy po dogłębnym spojrzeniu w zyciorysy tych księżulków, czy aby oni przypadkiem nie byli głodziami, nyczami, paetzami i innymi?
Tak więc, co do księżulków to byłbym bardziej wstrzemiężliwy.

luk pisze:
14:36 12.03.2020 r.

I to jest głos rozsądku

Michal pisze:
10:27 14.03.2020 r.

Jak sie czyta takie bzdury to rece opadaja.Jaki wyzwolony spod wladzy hitlerowskiej? Jak dobrze pamietam z historii to Lebork od 1773r byl w rekach niemieckich nieprzerwanie.wczesniej przechodzil z rąk do rąk.Zdobyty jest tu jedynym poprawnym terminem.Reszka czy jak ci tam.popraw sie bo nie ogarniasz


strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24