Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Wybierzcie się na Mierzeję...

Wybierzcie się na Mierzeję Wiślaną

wyświetlony 760 razy
Change text size Save as PDF RSS

Chętnie powtarzam, że nie trzeba jechać daleko, żeby coś nowego ciekawego zobaczyć. Także po to, żeby porównać, co się zmieniło w terenie, w którym kiedyś byliśmy. Z takiego punktu widzenia wychodząc, koledzy z zarządu Koła Przewodników PTTK w Lęborku: Ireneusz Krawiec, szef koła i Jan Kiśluk zorganizowali dwudniową wycieczkę szkoleniową na Mierzeję Wiślaną. Do lęborczan dołączyli słupszczanie.

Program otworzyło zwiedzanie Westerplatte, miejsce bohaterskiej obrony placówki wojskowej, zaatakowane przez Niemców 1 września, zaraz prawie po nalocie na Wieluń, co rozpoczęło tragiczną w skutkach II wojnę światową. Oglądanie tablic z planowanymi rekonstrukcjami obiektów wojskowych na półwyspie sprowokowało dyskusję na temat szminkowania historii. Gruzy przypominają najtrafniej niezawinioną klęskę wobec nawały wroga.

Muzeum niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie zwiedzano już z przewodnikiem terenowym kol. Wieśkiem Olszewskim z Klubu Turystycznego PTTK Szuwarek w Nowym Dworze Gdańskim. Okazał się świetnie zorientowany w terenie, ale bo też prowadzi wycieczki po Żuławach i Mierzei od kilkudziesięciu lat, już od czasów studenckich.

W Kątach Rybackich między małą czarną a obiadem grupa odbyła spacer po plaży, nie całkiem wyludnionej, a zawsze fotogenicznej.

W pensjonacie Zielony Domek, który można polecać turystom z uwagi na niezłe warunki zakwaterowania, urządzono wieczór integracyjny z piosenką. Do wtóru grali i śpiewali: jak zawsze rewelacyjny Tadeusz Krawczyk i Andrzej Strzykowski z Klubu Turystyki Pieszej PTTK Orły w Słupsku.

Niedzielę rozpoczęto przejazdem do Piasków na samym końcu Mierzei Wiślanej 4 km przy granicy z Rosją i wejściem na Wielbłądzi Garb, najwyższe wzniesienie na Mierzei, czyli wydmie stałej, uchodzącej za najwyższą w Europie – 49,5 m n.p.m. Po drodze tylko z okien autokaru można było podejrzeć, jak idą roboty na terenie przekopu Mierzei, bo z obu stron szosy wszystko ogrodzone wysoko.

Z portu w Krynicy Morskiej piękny jest widok na Zalew Wiślany i w oddali zarys katedry we Fromborku. Latarnię morską wysoką na 26,5 m wzniesiono w 1951 r. na wzgórzu wysokości 29 m n.p.m. na miejscu dawnej latarni z 1895 zburzonej w ostatnim roku wojny. Prezentuje się dobrze z białą galeryjka na czerwonym walcu. Spacerowanie po Krynicy dobre dla zdrowych nóg z uwagi na różnicę wzniesień. Jeśli napis na pensjonacie głosi, że blisko do plaży, to można się uśmiechnąć. Zejście z plażowym ekwipunkiem nad morze pół km lub więcej to jeszcze dobre, ale powrót pod górę to już nie.

W Nowym Dworze Gdańskim zwiedzono Muzeum Żuławskie, słuchając z dużą uwagą i wielką przyjemnością kolegi Wieśka. Spacer drewnianym bulwarem nad Tugą tuż przed deszczem zakończył bogaty program szkolenia.

Myślę, że każdy z uczestników zapytany, czy warto było wybrać się w tak niepewną, wietrzną, niby zimową pogodę w okolice dobre na letnie wywczasy, odpowie, że było warto.

Tekst i fot. Iw. Ptasińska

5 komentarzy:
Jana pisze:
18:39 27.02.2020 r.

Wycieczka była ,jak zwykle ,zorganizowana perfekcyjnie .Wiadomo - fachowcy...
Nawet jeżeli wracało się do miejsc już znanych ,to była okazja do różnych refleksji .
1.Westerplatte -zastanawia makieta ,która pokazuje przyszłą rekonstrukcję tego terenu .Jaki jest sens odtworzenia dawnego przedwojennego wyglądu tego miejsca ?
To właśnie ruiny ze śladami ostrzałów robią wrażenie Są ostrzeżeniem -do czego może doprowadzić nienawiść i przemoc.
Taki jest też sens pozostawienia kilku ruin w Dreźnie czy Berlinie .Aby się człowiek opamiętał .Nie rozumiem planów władz wobec Westerplatte .
2.Stutthof -tyle lat minęło od czasów 2.wojny światowej i nadal przeżywamy wstrząs i szok w takich miejscach zbrodni .
I myśli - jak w ogóle mogło do tego dojść ,to nigdy nie powinno się wydarzyć ,a jednak...
Czy ludzie wyciągnęli jakieś wnioski ?Jednak "dziwny jest ten świat "...
3.Przekop na Mierzei Wiślanej robi wrażenie ,ale nie zachwytu nad potęgą myśli ludzkiej czy możliwościami techniki .Zwały ziemi ,stosy wykarczowanych pni ,mnóstwo sprzętu ,ale nie ma odczucia ,że tworzy się coś nowego ,świetnego .Przeciwnie - coś się kończy dla przyrody ,dla zwierząt i dla ludzi ,a Piaski staną się wyspą ? Kończy się dawny świat...
Czy warto było jechać na tę wycieczkę ? Na pewno tak ,chociażby po to ,żeby jeszcze zdążyć to zobaczyć.

mr pisze:
22:54 01.03.2020 r.

Westerplatte będzie jak nowe. W każdej chwili gotowe do ponownego użytku.

Olek pisze:
14:23 05.03.2020 r.

No chyba, że o to chodzi. Moze i jest na rzeczy, jeśli polskie sądy bronią biznesmenów-hitlerowców panoszących się w Polsce. Byc moze mamy piata kolumnę.

Aga pisze:
08:33 13.03.2020 r.

Na pewno ciekawy wyjazd. Żałuję, że nie mogłam jechać.

Czarek pisze:
15:42 13.03.2020 r.

Żałuj, tym bardziej teraz, gdy prawdopodobnie mają odwoływać takie wycieczki w najbliższych miesiącach.. A wydawało się, że luty to nie najlepszy miesiąc na zwiedzanie kraju. Tymczasem każdy dobry, jesli tylko nie ma przeciwskazań.


strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24