Lębork24

Wiadomości > Biznes > Pożyczka 5000 zł z banku czy...

Pożyczka 5000 zł z banku czy firmy pożyczkowej? Wybierz korzystnie!

wyświetlony 2408 razy
Change text size Save as PDF RSS

Osoby potrzebujące pożyczki w wysokości 5000 zł mogą wybierać wśród ofert banków i firm pożyczkowych. Dostępne propozycje warto porównać zarówno pod względem kosztów, jak i czasu potrzebnego na rozpatrzenie wniosku. Gdzie korzystnie pożyczyć pieniądze?

 

Pożyczka 5000 zł z banku – na jakich zasadach?

W ofercie każdego banku dostępna jest pożyczka 5000 zł. Z przykładowymi propozycjami banków można zapoznać się na internetowej stronie niezależnej porównywarki pożyczek Finbino – https://www.finbino.com/pl/. Tam też można porównać dostępne produkty pod względem różnych parametrów [1].

Wielu konsumentów błędnie zakłada, że przy wyborze pożyczki najważniejsze jest oprocentowanie. Tymczasem bank ma prawo pobrać dodatkowe opłaty, np. prowizję. Dlatego twierdzenie, że pożyczka 5000 zł z najniższym oprocentowaniem będzie najkorzystniejsza, może być mylne.

Porównując dostępne produkty, najlepiej wziąć pod uwagę RRSO, czyli wskaźnik, za pomocą którego obrazowane są wszystkie koszty, jakie poniesie klient w związku z pożyczką. Na jakim poziomie banki ustanawiają RRSO? Oto przykłady:

 • 8,3 proc. – W Sumie Korzystna Pożyczka od Credit Agricole,
 • 9,99 proc. – Kredyt Gotówkowy na Różne Potrzeby BNP Paribas,
 • 10,90 proc. – Kredyt Gotówkowy Mistrzowski od Santander Banku.

Banki i firmy pożyczkowe działają na podstawie różnych przepisów. Banki są związane prawem bankowym – muszą skrupulatnie sprawdzić każdego potencjalnego klienta, stawiają też wyższe wymagania co do wysokości dochodu czy historii kredytowej. Przykładowo Santander Bank w przypadku Mistrzowskiego Kredytu Gotówkowego online wymaga, by klient:

 • uzyskiwał dochód w wysokości min. 2500 zł netto,
 • posiadał 5-miesięczną historię kredytową w BIK,
 • w momencie zawierania umowy o kredyt nie korzystał z innych pożyczek, kredytów i kart kredytowych.

Inaczej mówiąc, pożyczka 5000 zł z banku może być niedostępna dla klienta, który nie ma stabilnych dochodów lub w przeszłości miał problem z terminowym regulowaniem zaciągniętych zobowiązań.

Czas rozpatrzenia przez bank wniosku kredytowego zależy od metody jego złożenia. Najczęściej jednak banki potrzebują co najmniej kilku dni na wydanie decyzji kredytowej.

 

Oferta firm pożyczkowych – gdzie starać się o pożyczkę 5000 zł? 

Jeszcze kilka lat temu firmy pożyczkowe koncertowały się na udzielaniu krótkoterminowych pożyczek w wysokości od 100 do 3000 zł. Dziś ich oferta jest bardziej zróżnicowana – pożyczka 5000 zł to jeden z nowszych produktów, o który klienci mogą wnioskować. Które firmy proponują pożyczki w tej kwocie?

Klienci, których interesuje pożyczka 5000 zł[2], mogą złożyć wniosek m.in. w firmach: Solocredit, Szybka Gotówka, Provident, Hapipożyczki, Extraportfel, Monedo, Wonga i LendOn. Analogicznie jak w przypadku ofert banków, każdy konsument przed złożeniem wniosku powinien dokładnie sprawdzić, ile pożyczka 5000 zł będzie go kosztować. Zadanie to ułatwia porównywarka – w jednym miejscu dostępne są informacje o oprocentowaniu, RRSO i wymaganiach pożyczkodawców.

Ile wynosi RRSO dla pożyczki 5000 zł w różnych firmach pożyczkowych? Jeżeli klient pożycza 5000 zł na okres:

 • 12 miesięcy w Wonga, to RRSO wynosi 21,08 proc.,
 • 12 miesięcy w Monedo, to RRSO wynosi 49,39 proc.,
 • 30 dni w Extraportfel, to RRSO wynosi 1900 proc.

Jeżeli porównać RRSO dla pożyczek 5000 zł w bankach i firmach pożyczkowych, to dla produktów oferowanych przez drugą grupę pożyczkodawców wskaźnik ten jest wyższy. Dlaczego? To rezultat bardziej elastycznego podejścia do pożyczania pieniędzy. Firmy pożyczkowe często pożyczają pieniądze młodym konsumentom i osobom zadłużonym. Doskonale obrazuje to raport Kredyt Trendy przygotowany przez BIK. Wynika z niego, że w grupie wiekowej konsumentów:

 • poniżej 25 lat – 4,1 proc. to klienci banków, a 13,7 proc. to klienci firm pożyczkowych,
 • od 25 do 34 lat – 18,3 proc. to klienci banków, a 26,8 proc. to klienci firm pożyczkowych,
 • od 35 do 44 lat 23,6 proc. to klienci banków, a 20,8 proc. to klienci firm pożyczkowych,
 • powyżej 45 lat 54,0 proc. to klienci banków, a 38,7 proc. to klienci firm pożyczkowych[3].

Mimo wyższego RRSO pożyczka 5000 zł z firmy pożyczkowej może być sposobem na pozyskanie potrzebnej kwoty przez klientów o niższych dochodach i negatywnych wpisach w BIK. Zaletą firm pożyczkowych jest również krótki czas rozpatrywania wniosków – najczęściej w ciągu 15 minut.

 

Pożyczka 5000 – z banku czy z firmy pożyczkowej?

Mimo że zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe proponują pożyczki 5000 zł, to różnic między ich ofertami jest bardzo dużo.

– Nie sposób powiedzieć, która propozycja – czy banku, czy firmy pożyczkowej – będzie korzystniejsza dla klienta. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pożyczkobiorcy, w tym wysokości uzyskiwanych przez niego dochodów i jego historii kredytowej – mówi ekspert z porównywarki Finbino, dodając: – Z myślą o osobach, które są zainteresowane pożyczką 5000 zł, na stronie www.finbino.pl[4] zgromadziliśmy aktualne oferty banków i firm pożyczkowych.

Porównując oferty banków i firm pożyczkowych warto zwrócić uwagę także na konsekwencje, jakie pożyczkodawca wyciągnie w stosunku do nierzetelnego klienta. Postępowanie windykacyjne wiąże się z dodatkowymi kosztami, którymi obciążany jest pożyczkobiorca.

[1] – Praktyczna porównywarka pożyczek www.finbino.com pozwala porównać dostępne produkty pod względem najważniejszych parametrów, czyli kwoty pożyczki, okresu kredytowania i oprocentowania. W jednym miejscu klienci sprawdzą też wymagania pożyczkodawcy, opinie klientów i poznają ocenę produktu – wyjaśnia ekspert porównywarki Finbino.

[2] Finbino.pl, Kredyt i pożyczka 5000 złotych (odczyt z dnia 25.11.2019).

[3] Bik.pl, Raport Kredyt Trendy Rok 2018 (odczyt z dnia 25.11.2019).

[4] Finbino.pl, Praktyczna porównywarka pożyczek (odczyt z dnia 25.11.2019).

0 komentarzy:

strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24