Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Duże zmiany na lęborskim...

Duże zmiany na lęborskim węźle przesiadkowym

wyświetlony 3421 razy
Change text size Save as PDF RSS

Zgodnie z harmonogramem przebiega budowa Lęborskiego Węzła Przesiadkowego. Obecnie front robót przeniósł się na ulicę Dworcową przed budynek dworca PKP i w kierunku tzw. starej wyładowni. Powstaje tam pętla autobusowa z 9 zadaszonymi stanowiskami dla lokalnych przewoźników wraz z parkingiem dla autobusów i co równie ważne parking dla 124 pojazdów osobowych (obecnie niezagospodarowana część ul. Dworcowej). Udrożniony zostanie też przejazd w kierunku Wojska Polskiego. Równoległe na skrzyżowaniu Warszawskiej z Wojska Polskiego trwa wylewanie ostatniej warstwy asfaltu. Nowe rondo będzie w tym tygodniu już w pełni przejezdne. Wykonawcą najważniejszych elementów węzła za ponad 25 mln zł jest firma STRABAG sp. z o.o. W ramach podpisanej umowy do lipca 2020 roku wybuduje ona węzeł przesiadkowy wraz z parkingami oraz wykona szereg prac związanych z budową kanalizacji deszczowej i remontem ulic przyległych do dworca PKP. 

Transportowa inwestycja odmieni okolice dworca PKP i pobliskich ulic oraz poprawi komfort pasażerów komunikacji kolejowej i autobusowej. W ramach wielomilionowej inwestycji zagospodarowany zostanie rozległy teren przydworcowy. Nowością będą miejsca postojowe typu kiss & ride o ograniczonym czasie postoju 3-5 minut dla wysiadających lub wsiadających pasażerów. Wybudowane zostaną ścieżki rowerowe i zadaszony parking dla rowerów oraz postój taxi. Duża część prac została już wykonana, jak chociażby ulica Sienkiewicza i część Dworcowej z parkingami, Bohaterów Monte Cassino od Dworcowej do hotelu, Grunwaldzka czy Warszawska, która jest na ukończeniu.

W ramach budowy przesiadkowego węzła część skrzyżowań zastąpiły bezpieczne ronda: Dworcowa - Warszawska, Wojska Polskiego - Warszawska, Dworcowa – Sienkiewicza. Wyremontowana i udrożniona aż do Wojska Polskiego zostanie ulica Dworcowa. Z ulicą Wojska Polskiego łączyć ona się będzie skrzyżowaniem o ruchu okrężnym. Takie rozwiązanie wyprowadzi część ruchu z ul. Warszawskiej i Boh. Monte Cassino, a dworzec PKP uzyska nowe, alternatywne połączenie. Zmiany objęły Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Stawek w parku przebudowany został na przepływowy zbiornik retencyjny. Na całym obszarze Węzła Przesiadkowego zamontowane zostanie nowe oświetlenie – 130 nowoczesnych lamp ledowych co pokazuje skalę transportowego przedsięwzięcia. Ważnym elementem nowego węzła przesiadkowego była budowa tunelu pod torami łączącego dworzec PKP z ulicą Żeromskiego wraz z parkingami. Zakład Komunikacji Miejskiej pozyskał z dofinansowaniem unijnym 5 nowoczesnych autobusów marki Solaris.

Wartość realizowanego przez miasto projektu to aż 39,1 mln zł. Dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 włącznie z dodatkowymi środkami wyniesie ponad 24,7 mln zł.

red

10 komentarzy:
żorżi pisze:
01:54 26.11.2019 r.

Świetnie! No to mamy Europę już chyba w Lęborku

Jarek pisze:
07:50 26.11.2019 r.

W europie nie maja takiego parcia żeby nie powiedzieć pierdolca na ronda które jeszcze bardziej zakorkują już zakorkowany Lębork to po pierwsze. Po drugie rondo na I Armii WP z Warszawską w normalnym kraju zrobiono by w miesiąc a nie ponad pół roku i jeszcze nie jest gotowe. Więc nie piszcie że jest świetnie bo cały ten węzeł przesiadkowy to mydlenie oczu wyborcom.

Jon pisze:
09:23 26.11.2019 r.

Powinna być sygnalizacja dla pieszych koło ronda przy kupcu to by to troche sprawniej szło. A tak to Lbk leci na rekord ilości rond :D

@ pisze:
09:33 26.11.2019 r.

A kiedy zakończenie wszystkich prac?

Swoj pisze:
13:36 26.11.2019 r.

Sygnalizacja dopiero w następnej kadencji. Robotę trzeba szanować.

Wojtek pisze:
20:50 26.11.2019 r.

Sygnalizacja świetlna koło Kupca już była... Było lepiej? Opinie są podzielone...

Ponadnormatywny pisze:
16:39 27.11.2019 r.

Tam przy tym rondzie powinni zrobić z każdej strony przejście podziemne,miejsca jest opór i wszyscy byliby zadowoleni. Na razie jest jak jest jak jest ktokolwiek pieszym to wyzywa kierowców ,a jak jest kierowcą to psioczy na pieszych i temat się zamyka.

Bolek pisze:
18:33 27.11.2019 r.

Już jedne schody byly nad torami i nikt prawie nie chodzil, bo za ciężko. Nie wiesz co jest pod ziemią, tak Ci sie tylko wydaje że jest to prosty temat. Koszty moga byc ogormne a i tak mało kto lubi chodzic schodami. Wybuduja a potem bedzie pisal co za idota to zatwierdzil.

Ponadnormatywny pisze:
19:28 27.11.2019 r.

Ze schodami przy dawnym zwarze to masz racje ,że nikomu nie chciało sie chodzić ponad pięć metrów w górę i natępnie schodzic po drugiej stronie torów,w tamtym czasie każdy myslał ,ze tuz tuz pociag przejedzie i tak jedni czekali ,a inni przechodzili pomiędzy rogatkami. Co tj.za koszt tych przekopów nie interesuje mnie tak samo jak innych nie interesuje czy ja chcę płacic za smieci ceny ustalone z kosmosu. Napisałem ,że byłoby bezpiecznie dla wszystkich i dodam ,że tam potrzebne byłoby ok 2 m wysokości i weź poprawke na to ,że teren przy kupcu jest ok 70 cm niżej niz asfalt a to nie jest to co było przy torach 30 -40 lat temu. W innych miejscach kraju np. Świnoujście jadą pod woda i jest oki ,a tu 2 metry w ziemi jest problem. Mam przekonanie ,ze ja nie doczekam tego ,ale moje dzieci raczej tak.

gosc29 pisze:
09:16 28.11.2019 r.

tu nie trzeba zadnych podziemnych przejsc ani swiatel wystarczy przesunac przejscia dla pieszych, bylo to juz wnioskowane jednak marszalek woj. nie zgodzil sie a jest to droga wojewodzka i dalej jest jak jest


strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24