Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Kierowco, policjant podczas...

Kierowco, policjant podczas kontroli spisze stan licznika twojego pojazdu

wyświetlony 2599 razy
Change text size Save as PDF RSS

Od 7 listopada 2019 roku obowiązują nowe zasady kontroli ruchu drogowego. Podczas kontroli policjanci będą sprawdzali stan licznika pojazdu.

7 listopada br. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 listopada 2019 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego. Zauważalną dla kierujących zmianą będzie odczyt wskazań drogomierza w pojeździe bez względu na to, czy dokonywana jest kontrola stanu technicznego, czy nie. Policjant będzie mógł także dokonać kontroli licznika pojazdu holowanego lub przewożonego. Dane zostaną przekazane do centralnej ewidencji pojazdów. Zapis ten zacznie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2020 r. Inną istotną zmianą jest dopuszczenie postoju pojazdu Policji w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Skróci się też czas kontroli trzeźwości. Podczas działań  kontrolnych ukierunkowanych na poddanie jak największej liczby kierujących pojazdami badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu, policjant, który zatrzymał pojazd, nie będzie się już przedstawiał, a poprzestanie na podaniu przyczyny zatrzymania. Przypominamy, że Rozporządzenie wskazuje także sposób zachowania się kierującego podczas kontroli. Jest on zobowiązany do trzymania rąk na kierownicy. Na polecenie policjanta ma także obowiązek wyłączyć silnik pojazdu, włączyć światła awaryjne oraz umożliwić identyfikacje pojazdu. Wysiadać z kontrolowanego pojazdu kierujący lub pasażer mogą wyłącznie za zezwoleniem kontrolującego.

Pełny tekst Rozporządzenia wraz z załącznikami dostępny jest na stronie Rządowego Centrum Legislacji pod linkiem: dziennikustaw.gov.pl/du/2019/2141/1.

KPP Lębork

3 komentarzy:
jjjj pisze:
19:03 08.11.2019 r.

To teraz się zacznie polowanie policji na kierowcow

Kozak z czystymi uszami pisze:
09:29 10.11.2019 r.

Bardzo dobrze nie będzie juz taki strucel w komisach miał zaniżane przebiegi, rzeczywisty przebieg ponad 400 a w komisie "od dziadka ,stał w stodole itd. i na liczniku 114. Mnie te kontrole wcale nie dziwią, czas wkraczać na droge cywilizacji.

Karol pisze:
22:49 10.11.2019 r.

Znowu będzie tak:
https://www.youtube.com/watch?v=NR8YAK5YxU8


strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24