Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Jubileusz Iskierki

Jubileusz Iskierki

wyświetlony 1870 razy
Change text size Save as PDF RSS

„Iskierka Nadziei” obchodzi w tym roku swoje 20-lecie istnienia. Uroczyste spotkanie z tej okazji odbędzie się 12 listopada br. o godz. 16.00 w sali zebrań budynku organizacji pozarządowych przy ul. Krzywoustego 1. W programie występy, wspomnienia, poczęstunek.

Lęborskie Katolickie Stowarzyszenie Osób Specjalnej Troski „Iskierka Nadziei” w Lęborku powstało18 listopada 1999 r. i zostało zarejestrowane w sądzie, a 9 września 2004 r. dodano nazwę Iskierka Nadziei i tą częścią pełnego tytułu popularnie jest nazywane. W kwietniu 2008 r. stowarzyszenie otrzymało status organizacji pożytku publicznego i można na jego rzecz przekazywać swój 1% od podatku.

- Naszym celem działania jest ”niesienie pomocy duchowej i materialnej osobom niepełnosprawnym, chorym, zagubionym w życiu oraz członkom ich rodzin i opiekunom w oparciu o społeczną naukę Kościoła” – wyjaśnia Barbara Gulgowska, prezes stowarzyszenia, bo właśnie od spraw kościelnych zaczęło się wszystko. – Początek to 1989 rok, gdy po katechezie u Dorotki Mozolewskiej pojechałam z księdzem Romanem Tarniowym na turnus rehabilitacyjny w Nowęcinie. Tam okazało się, że sporo osób niepełnosprawnych potrzebuje katechezy w celu przygotowania do Sakramentów I Komunii Świętej i Bierzmowania. Zaprzyjaźniliśmy się z Rodzinami i ponieważ Koło TPD uległo rozwiązaniu, zawiązaliśmy koło osób niepełnosprawnych przy Lęborskim Klubie Katolików. Jeździliśmy na pielgrzymki, a ja nadal katechizowałam nasze skarby.

W listopadzie 2005 r. Iskierka przygotowała sobie świetlicę w Szkole Podstawowej nr 5 i 18 lutego następnego roku uroczyście się do tego lokum wprowadziła. Realizowała tam m.in. przez 2,5 roku projekt autorstwa Anny Rombalskiej z Punktu Animacji i Współpracy przy jej wsparciu.

25 września 2010 stowarzyszenie przeniosło swoją siedzibę do gmachu pozwarowskiego, tworząc tam Centrum Rehabilitacji ”Iskierka Nadziei” i kontynuując zajęcia plastyczne, teatralne, komputerowe, pogadanki o życiu i wszelkie inne formy działania na rzecz osób specjalnej troski. 

O historii stowarzyszenia, jego rozległej działalności, kontaktach, pielgrzymkach, wyjazdach, uczestnictwa w rozmaitych akcjach, współpracownikach i osobach wspierających z pewnością na jubileuszowym spotkaniu pani prezes opowie.

- Wszystkich naszych sympatyków serdecznie zapraszamy na naszą uroczystość – mówi pani Barbara.

Tekst i fot. Iw. Ptasińska

0 komentarzy:

strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24