Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Do Popowa nową drogą – za...

Do Popowa nową drogą – za miesiąc

wyświetlony 1357 razy
Change text size Save as PDF RSS

Na finiszu znajduje się przebudowa drogi z Lęborka do Popowa, wspólna inwestycja Powiatu Lęborskiego i Gmin: Cewice i Linia. Potrzeba zaledwie kilku bezdeszczowych dni, żeby ułożyć specjalną warstwę wzmacniającą, a następnie wiążącą i finalną warstwę ścieralną.

Skrzyżowanie Lębork – Popowo – Nawcz zyskało aktualnie formę ronda, co w znacznym stopniu usprawni ruch i poprawi bezpieczeństwo w tej części drogi.

- Rondo ma wewnętrzny promień 7 metrów, na zewnątrz okręgu – 13 m, a więc 6 m pasa drogowego przedzielonego wysepką – mówi Adrian Wenta, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Lęborku – Dopuścimy tu warunkowe poruszanie się dużych aut ciężarowych przez centralną wyspę ronda. Chodzi o te samochody, które mogłyby mieć problem z promieniem skrętu na tym rondzie. Słowo „warunkowo” oznacza, że dotyczyć to będzie wyjątkowych sytuacji. We wszystkich innych przypadkach, będzie obowiązywał w tym miejscu oczywiście ruch okrężny.

Ułatwi to również poruszanie się po drodze mniejszych aut np. z przyczepkami, ponieważ zaledwie 2-cm wysokość krawężnika wyspy centralnej skutecznie zapobiegnie uszkodzeniu pojazdu. W pozostałej części drogi trwają aktualnie prace nad modernizacją poboczy. Kierowcy muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość, ponieważ obowiązuje ruch wahadłowy, kierowany sygnalizacją świetlną. Jak podkreśla A. Wenta, postęp prac przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem inwestycji. Drogowcy narzekają jednak na warunki atmosferyczne. Padający deszcz uniemożliwia ułożenie wzmacniającej siatki wraz ze spoiwem łączącym ją z konstrukcją drogi.

– Czekamy na kilka bezdeszczowych dni – mówi Leszek Pranczke, kierownik budowy, przedstawiciel generalnego wykonawcy robót – Na ten moment musimy po prostu cierpliwie czekać aż warunki pogodowe umożliwią wykonanie wzmocnienia. Takie są po prostu uwarunkowania technologiczne.

Konstrukcja drogi została również wyposażona w zmodernizowane pobocza i umocnione skarpy.

– Praktycznie nie ma możliwości, by w warunkach normalnej eksploatacji, bez udziału jakiegoś kataklizmu, te skarpy uległy uszkodzeniu – mówi Tadeusz Ejsmont, inspektor nadzoru – Wzmocnienie terenu na skarpach przy użyciu ażurowych płyt „Meba” stabilizuje grunt na tyle pewnie, że nie pojawią się osuwiska zagrażające strukturze nawierzchni drogi.

A dodać warto, że zróżnicowanie terenu w tym miejscu jest znaczne. W podstawowym zakresie inwestycji, długość przebudowywanej drogi to 4 km. Zakres uzupełniający, na wykonawstwo którego podpisana została właśnie umowa, poszerzy prace o wykonanie kolejnych 810 m, łącząc nową nawierzchnię z miejscowością Popowo odcinkiem nawierzchni o poprawionych warunkach eksploatacyjnych. W porównaniu do poprzednio istniejącej drogi, po przebudowie pojawi się zupełnie nowa jakość. Wzmocnienie konstrukcji umożliwi swobodne przemieszczanie się pojazdów o obciążeniu 10 ton na oś. Przystanek autobusowy z zatoką postojową w miejscowości Dziechno oraz ograniczenie prędkości na rondzie i w Dziechnie do 50 km/h również wpłynie na bezpieczeństwo ruchu. Podczas przebudowy, wykorzystany został również materiał pozyskany w trakcie prac. Z materiału rozbiórkowego uzyskanego z miejsc, w których staną nowe bariery, wykonano dodatkowy 200-m odcinek bariery bezpieczeństwa od strony Lęborka.

Droga z Lęborka do Popowa stanowi część tzw. „kaszubskiego objazdu” do Trójmiasta, Korzystają z niego ci, którzy chcą uniknąć stania w korkach na DK6, kierowcy aut ciężarowych oraz osoby pragnące sprawnie dostać się do portu lotniczego w Gdańsku. To również alternatywna trasa dla DK214 prowadzącej od Łeby do Warlubia. Prace na drodze do Popowa wpisują się w tegoroczne działania w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, jako innowacja mająca na celu wymierną poprawę bezpieczeństwa w ruchu pojazdów, rowerów i pieszych na terenie powiatu lęborskiego.

red

9 komentarzy:
Zimny Lech pisze:
13:03 05.10.2019 r.

Nie dziwię się że za miesiąc. Skoro tak pracują jak na tych fotografiach to aż dziw, że już za miesiąc.

Autostrada pisze:
14:22 05.10.2019 r.

Łapy z kielni!!!!!

ggg pisze:
16:44 05.10.2019 r.

bardzo dobrze wykonana robota

fin pisze:
20:16 06.10.2019 r.

A kiedy do Dzięcielca i Nawcza ? Ta droga to katastrofa !

użytkownik pisze:
23:24 13.10.2019 r.

Tę drogę wykonano w latach 70-tych gdy jeden samochód na dzień jezdzil. A teraz to nie można nazwać droga tylko torem ćwiczebnym. Droga tylko dla rajdowcow. Wygrywa tylko ten kto po niej przejedzie i uda mu się ominąć wyrwy w resztkach asfaltu. Ciekawe dokąd będzie ulany nowy asfalt ronda bo w tej chwili zerwany jest parę metrów za nowe rondo i zostanie parę metrów bez asfaltu. A gdzie jest inspektorat droga remontowana a przez dłuższy czas od strony nawcza nawet znaków nie było. Nie ma chętnego nawet do załatania tego co pozostało. Nie ma to jak droga na pograniczu dwóch powiatów każdy spycha na drugiego.

Ela pisze:
00:44 07.10.2019 r.

A kiedy zostanie dokończone droga do Janowic ? Budowa miała być rozpoczęta w tym roku, a okazuje się że nic z tego. Wycięto już przeszkadzajace drzewa, ale drogi nie zaczęli robić. Ileż można czekać? Kto nam zwróci pieniądze za uszkodzone opony - żeby się minąć z innym pojazdem trzeba zjechać na stromy pas pobocza, niszczy się też karoseria, bo powiat nie wycina krzaków przy drodze a samochody, gdy się mijają zahaczaja o nie!!

Zimny Lech pisze:
14:09 07.10.2019 r.

Bo powiat ma to wszystko w d-u-p-i-e, taka jest prawda. Im najbardziej chodzi o to, aby stołki zostały do "jutra" jak idą do domu. Dadzą sobie d-u-p-e ogolić na łyso aby było jak "wczoraj". Dla mnie te władze to takie wyp-iardki mamuta.

zen pisze:
19:32 07.10.2019 r.

Droga między Janowicami a Redkowicami to jedno wielkie nieporozumienie.

Ela pisze:
00:49 08.10.2019 r.

Tak, droga od Janowic do Redkowic też jest do zrobienia, ponoć jest ujęta w planie na 2020, ale zgadzam sie, ta droga to koszmar !!


strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24