Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Nazywano ich Słowińcami,...

Nazywano ich Słowińcami, czyli przywracanie pamięci - wystawa na pl. Pokoju

wyświetlony 1339 razy
Change text size Save as PDF RSS

Do końca września 2019 roku na Placu Pokoju w Lęborku będzie gościła wystawa plenerowa pod tytułem „Nazywano ich Słowińcami, czyli przywracanie pamięci”. Plansze przygotowane przez Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, wcześniej prezentowano w Gdańsku, potem w Gdyni i Łebie. Teraz zobaczyć je mogą mieszkańcy Lęborka.

Wystawa poświęcona jest Słowińcom, ludności stanowiącej w XIX wieku „ostatki Słowian na południowym brzegu Bałtyckiego Morza”, a powstałej, jako pewna szczególna kategoria Kaszubów, w procesie interakcji społecznych zachodzących na terenie szeroko pojętego Pomorza. Wystawa składa się z 24 plansz, głównie ze zdjęciami archiwalnymi, dokumentującymi życie codzienne, pracę, wydarzenia rodzinne, uroczystości wiejskie i specyfikę budownictwa tej ewangelickiej ludności kaszubskiej. Każda plansza zawiera też krótki dwujęzyczny (polski i angielski) tekst nawiązujący do zdjęć.

red

4 komentarzy:
H.. pisze:
09:43 05.09.2019 r.

A największa wystawa plenerowa to Ci menele siedzący na ławkach metr od wystawy. Pijacy alkohol. Przeklinają, leżą i śpią na ławkach. Największa atrakcja Placu Pokoju i ul Staromiejskiej.

Ponadnormatywny pisze:
18:00 05.09.2019 r.

To sa wyborcy platfusów ,którzy kupują głosy za chlapa .niejaki harcerzyk nie całego tysiaka zainwestował i na pięć lat w radzie się ulokował. . Przed wyborami zachowywał sie jak meska dziwka ,kupował głosy za dwa piwka.

wiatr pisze:
16:47 06.09.2019 r.

Oj tam ,oj tam !

Joasia pisze:
09:07 07.09.2019 r.

Hej ,hej to nie tak oj tam ,oj tam rozpatruje to powoli i zastanawiam sie jak długo po strzale du o boli.


strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24