Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Bezpieczna droga do szkoły

Bezpieczna droga do szkoły

wyświetlony 1367 razy
Change text size Save as PDF RSS

Po przerwie wakacyjnej, wraz z powrotem roku szkolnego wzrasta natężenie ruchu drogowego w obrębie palcówek oświatowych. Ze względu na szereg niebezpieczeństw zagrażających głównie najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego, jak co roku policjanci Komendy Powiatowej Policji w Lęborku działając w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, będą podejmowali działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa. Akcją objętych zostanie ponad 120 szkół znajdujących się w powiecie lęborskim.

Od początku września policjanci będą przypominać najmłodszym podstawowe zasady prawidłowego poruszania się po drogach ze szczególnym uwzględnieniem przechodzenia przez jezdnię. Sprawdzą oznakowanie w zabezpieczanych rejonach przyległych do placówek szkolnych. Szczególna uwaga zwracana będzie na kierujących oraz pieszych stwarzających zagrożenie w ruchu drogowym. Zwracamy się z apelem do rodziców i opiekunów, aby poprzez systematyczne rozmowy z dziećmi na temat zagrożeń i sposobów ich unikania, a przede wszystkim poprzez dawanie dobrego przykładu swoim zachowaniem odpowiednio przygotowali dziecko do samodzielności.

Pamiętajmy, że dla naszych pociech jesteśmy największym autorytetem i od nas dziecko najwięcej się uczy. Bardzo często najmłodsi nie zdając sobie sprawy z zagrożenia, zachowują się nierozważnie i niebezpiecznie. Złe nawyki wyniesione z domów rodzinnych, w wielu przypadkach, powodują wzrost zagrożenia i niestety kończą się tragicznie. Przypominamy także rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 ustawy — Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych).

Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły, powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni. Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci, jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny. Pamiętajmy, aby nasz udział w ruchu drogowym w każdej z ról odbywał się bezpiecznie z poszanowaniem zasad, przepisów i innych uczestników ruchu. Od nas samych zależy, jak będzie kształtowało się bezpieczeństwo na drodze. Nieważne czy jedziemy, czy idziemy pieszo, w każdej sytuacji jesteśmy odpowiedzialni za to, co i jak robimy.

KPP Lębork

19 komentarzy:
arm pisze:
08:45 30.08.2019 r.

w obrębie palcówek, powiadacie? hmmm...

Mieszkaniec pisze:
20:47 30.08.2019 r.

Niech policja weźmie sie za tych szalencow jeżdżących w centrum w strefie zamieszkania z nadmierną prędkością.Edukacja dzieci przyda sie ale policja też weźmie sie do roboty i przeprowadza kontrolę prędkości.Dwa niebezpieczne miejsca to skrzyżowanie Findera i Wyszyńskiego tam przechodzi dużo dzieci do szkoły a kierowcy przekraczają tam znacznie prędkość,drugim niebezpiecznym miejscem są okolice przy biedronce na Pl.Pokoju tam nawet nie można przejść ,gdzie pieszy ma pierwszeństwo.Policja niech sie wreszcie weźmie do roboty i zrobi porządek z tymi piratami.

Xyz pisze:
16:57 31.08.2019 r.

Szanowny mieszkańcu zapewne nowego budynku postawionego przez Graf Dom, otóż kupując mieszkanie dokładnie widziałeś gdzie będziesz mieszkał, widziałeś plany lokalizację, natężenie ruchu, sąsiedztwo- miałeś wybór... Takiego wyboru niestety nie mieli mieszkańcy już istniejących budynków, tzw. belvederu, przy Wyszyńkiego, przy ul. Findera, przy ul. Orzeszkowej, tym mieszkańcom pod samymi oknami, balkonami nad chodnikiem Celban wybudował blok, zabierając światło, powodując hałas, zabierając intymność , zabierając miejsca parkingowe. Ty miałeś wybór, mogłeś kupić mieszkanie w innej lokalizacji, pozostali mieszkańcy zostali pokarani tą budowlą- oni nie mieli wyboru, choć mieszkali w tym niegdyś spokojnym rejonie od lat. Ktoś zdecydował za tych ludzi nie kierując się ich dobrem tylko chęcią zysku. Ci ludzie często już bardzo starzy, samotni nie mają już siły ani pieniędzy żeby się przeprowadzić, nie mają wyboru który Ty miałeś!

Jacek pisze:
18:29 31.08.2019 r.

Też mieliście wybór wykupując od miasta ten teren za nie duże pieniądze,lecz byliście za skąpi.

Apolonia pisze:
19:57 31.08.2019 r.

"nie" z przymiotnikami razem Jaca

Herkules pisze:
21:44 30.08.2019 r.

To idź do obojętnie jakiej jednostki, złóż zawiadomienie o konkretnym wykroczeniu, potwierdź to przed sądem i będzie po sprawie(ach). A tak na marginesie to jaką to zawrotną prędkość można osiągnąć w tej lokalizacji, przy tych nawierzchniach, zakamarkach, kątach? Policja swoje obowiązki zna, a Ty mam wrażenie chciałbyś mieć wartowników pod własnym domem.

Mieszkaniec pisze:
22:19 30.08.2019 r.

Wystarczy wieczorkiem stanąć na ulicy Wyszyńskiego i zobaczysz idiotów ,którzy jadą ponad 70km/h gdzie obowiązuje 20km/h a Policja ma dużo zgłoszeń i nic z tym nie robi.

Stefan pisze:
16:19 31.08.2019 r.

Panie Adamie mam nadzieję ,że zrobi Pan podsumowanie Krajowej Mapy Zagrożeń i zobaczymy jaka skuteczna jest Lęborska policja.

Ponadnormatywny pisze:
14:18 01.09.2019 r.

Twój Adam tak nadaje sie do działania jak głodny do sr a

Stefan pisze:
18:39 01.09.2019 r.

Pamiętam Twoja sprawę z parkowaniem samochodów przy działkach i nikt nie chciał załatwić tej sprawy. Taka mamy wladze i policję w tym mieście.

Ponadnormatywny pisze:
08:52 02.09.2019 r.

Czego ja sie moge spodziewać po włodarzach naszego miasta skoro durnia mieliśmy jako prezydenta. W sobotę po raz nie wiem który interweniowała policja ,która stoli w rozkroku jak Tusk. Po raz setny powtarzam każdemu ,że mi działkowcy nie przeszkadzają tylko durnie zarządzający miastem. W sobote postawiłem swój samochód i dzisiaj tez go postawię zgodnie z przepisami. Co za problem zobowiącać działkowców do parkowania zgodnie z przepisami? Gdyby oni parkowali swoje samochody po prawej stronie problemu nie byłoby. Dziwię sie tylko dla administracji miejskich autobusów , a szczególnie kierowcom,ze oni zgadzają sie na transport ludzi jadac nie po swoim pasie, nie mając żadnej wiedzy ,ze z drugiej strony może wyskoczyć np straż do pożaru czy inne uprzywilejowane samochody. Mam taka nadzieje ,ze ten debilny cyrk kiedys sie zakonczy ,ze policja nie bedzie uciekała od udziału w interwencji jak sprawca kolizji jest rodzina byłego naczelnika drogówki, że prokurator nie bedzie umarzał takich dochodzen po to ażeby dalej kasta platfusów szalała w Leborku.

Jadzia pisze:
16:45 02.09.2019 r.

Wszyscy są głupi, a jeden mądry, prawy i szlachetny.

Ponadnormatywny pisze:
21:36 02.09.2019 r.

Kochana Jadziu durnia to zobaczysz w lustrze jak będziesz czytała swój pesel

Stefania pisze:
17:17 31.08.2019 r.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest dla mądrych ludzi. Pieniacze przez bezpodstawne zgłoszenia odwracają uwagę lęborskiej Policji od istotnych problemów.

Stefan pisze:
17:50 31.08.2019 r.

Stan sobie wieczorem pajacu w centrum miasta i zobacz czy te zgłoszenia są bezpodstawne nie raz widziałam niebezpieczne sytuacje i prawidłowa prędkość pozwoliła wyhamować auto.Przy większej prędkości pajacu pieszy nie miał by szans gdzie w strefie zamieszkania pieszy może poruszać sie ulica i chodnikiem i ma pierwszeństwo.

Stefania pisze:
20:01 31.08.2019 r.

Niebezpieczny to jesteś Ty z klawiaturą w ręku.

Stefania pisze:
20:05 31.08.2019 r.

Stefan jakiego jesteś rodzaju, z tekstu wynika, że żeńskiego, a z loginu, że męskiego, zwracasz się do mnie w rodzaju męskim i straciłam rachubę.

Harcerz pisze:
10:35 01.09.2019 r.

On jest pedałem ,już sie na nim poznalem

Gość pisze:
06:36 12.09.2019 r.

Najgorsze ulice to stryjewskiego i Malczewskiego a policja stara się jak może powinniśmy rząd zmienić na lepszy a wiadomo starzy ludzie wiadomo na kogo będą głosować


strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24