Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Wkrótce nowa droga do Popowa

Wkrótce nowa droga do Popowa

wyświetlony 1177 razy
Change text size Save as PDF RSS

Cztery kilometry nowej drogi wraz z dobrze utrzymanym poboczem i rondem powstanie wkrótce na trasie popularnego wśród kierowców skrótu z Lęborka do Trójmiasta. Z udziałem Alicji Zajączkowskiej, Starosty Lęborskiego, Edmunda Głombiewskiego, Wicestarosty Lęborskiego, wójta Cewic – Jerzego Bańki, Adriana Wenty, dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Lęborku oraz przedstawiciela gminy Linia odbyło się przekazanie wykonawcy placu budowy. Nową drogą kierowcy pojadą już w listopadzie tego roku.

- Gruntowna przebudowa całej nawierzchni obejmie wykonanie wzmocnienia w postaci specjalnej siatki, warstwy wiążącej i ścieralnej o łącznej grubości 10 cm asfaltu, co umożliwi bezpieczny ruch samochodów ciężarowych o obciążeniu 10 ton na osi – mówi Adrian Wenta, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Lęborku – Droga zostanie wyposażona w pobocza o szerokości 0,75 m z mechanicznie stabilizowanego kruszywa łamanego o grubości 20 cm. Przy rondzie zostanie wykonany peron autobusowy, kolejny, wraz z zatoką postojową dla autobusów – w miejscowości Dziechno.

Droga zyska również nowe bariery o łącznej długości kilometra. Przebudowane zostaną wszystkie zjazdy na drogi leśne oraz wykonane ogrodzenia zapobiegające wtargnięciu na drogę zwierząt.

Jak zapewniają drogowcy, pomimo ustanowienia odcinkami ruchu wahadłowego podczas przebudowy, droga nie będzie zamknięta całkowicie dla ruchu. Zostanie natomiast zorganizowany zalecany objazd dla samochodów osobowych, które w miejscowości Popowo kierowane będą na Łebunię i następnie do drogi wojewódzkiej 214 w kierunku Lęborka. Drogowcy sugerują zalecany objazd wszystkim kierującym autami osobowymi, ponieważ unikną stania na „wahadłach”, zarządzanych sygnalizacją świetlną. Kierowcy ciężarówek będą musieli wkalkulować czas oczekiwania na światłach, ponieważ droga między Popowem, a Łebunią, nie jest dostosowania do intensywnego ruchu ciężkich aut.

- Inwestycja, której realizację rozpoczynamy, to bardzo ciekawy projekt i niezwykle potrzebny, o czym przekonały nas rozmowy poprzedzające podpisanie umowy między Powiatem Lęborskim oraz Gminami Cewice i Linia. Usprawni on komunikację między sąsiadującymi powiatami wejherowskim i lęborskim, a przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo tak kierujących, jak i mieszkańców okolicznych miejscowości  – mówi Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski – Cieszę się, że pani Bogusława Engelbrecht, wójt Gminy Linia z ogromną życzliwością wsparła to zadanie finansowo. Samorząd Cewic z wójtem Jerzym Bańką również wygospodarował odpowiednie środki, które umożliwiają rozpoczęcie prac.

Formalne zawarcie umowy partnerskiej nastąpiło 27 maja br. w sali obrad Rady Powiatu Lęborskiego. Wcześniej została zawarta umowa z wojewodą pomorskim na dofinansowanie tego zadania z budżetu państwa w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 (edycja 2019)”, objętego finansowaniem z Funduszu Dróg Samorządowych. – Mieszkańcy Dziechna, Popowa od lat czekali na poprawę funkcjonalności tej drogi, bo rzeczywiście jest ona w opłakanym stanie – mówi Jerzy Bańka, wójt Cewic – Tym bardziej cieszyć się można, że udało nam się osiągnąć konsensus w sprawie finansowania tego bardzo ważnego zarówno dla gminy, jak i dla powiatu zadania.

- Na początek ustawimy znaki drogowe informujące o trwających robotach, wykonamy odhumusowanie poboczy – łącznie na odcinku 8 km, następnie przeprowadzone zostaną roboty geodezyjne, m.in. wytyczenie osi jezdni i poszerzenia do planowanego 5,50 m, a dopiero potem wejdą koparki – mówi Leszek Pranczke, kierownik budowy, reprezentujący generalnego wykonawcę robót – Zgodnie z założeniami i harmonogramem, zakładamy zakończenie robót w końcówce października tego roku.

Jak powiedział Edmund Głombiewski, Wicestarosta Lęborski, Powiat będzie czynił starania o pozyskanie dodatkowych środków i zgodę na wydłużenie remontowanego odcinka o pozostałe do Popowa 850 m.

– Być może nastąpi to w ramach środków na drugi etap w ramach Funduszu Dróg Samorządowych – dodaje Wicestarosta E. Głombiewski – Wniosek złożyliśmy o kolejne 2,6 km, a wstępnych decyzji rozstrzygających spodziewamy się pod koniec sierpnia.

red

10 komentarzy:
Paweł pisze:
00:20 13.07.2019 r.

każdy ciągnik siodłowy (tir) ma nacisk na oś 11.5 tony więc te 10 ton to jakaś porażka skoro przez Popowo jadą ciężarówki na trójmiasto. Poza tym 11.5 tony to standard nałożony przez UE. Więc jaki jest sens robić słabą drogę którą zaraz szlak trafi.

drogowiec pisze:
14:01 13.07.2019 r.

Kto robił projekt? Znowu ktoś niekompetentny?

Londyńczyk pisze:
09:47 14.07.2019 r.

Bo to ma być droga rowerowa a nie dla tirów. O wiele tańsza. No i najważniejsze ,że rondo będzie;)

Bolek pisze:
20:40 15.07.2019 r.

Ciekawe czy w koncu rondo im wyjdzie jak nalezy czy znowu bedzie mini rondo jak na Os. Sportowa i na Os. Wschód. Paweł a skad Ci wyszlo 11,5 t na os bo 40 t / 5 osi to daje 8 T na oś.

Paweł pisze:
21:07 15.07.2019 r.

przednia oś ciągnika siodłowego ma dopuszczalny nacisk 7.5 nawet do 10 ton zależy od modelu. Tylna oś to standardowo 11.5 tony. Naczepa też zależy od modelu ale standard do 9 ton.
Oczywiście wszystko ogranicza masa całkowita 40 ton jak w większości krajów europejskich. Jednak takie naciski są bez problemu do osiągnięcia. Dlatego nie rozumiem czym oni się chwalą. W Linii jest przecież żwirownia to niech wezmą pierwszy lepszy zestaw na wagę i zobaczą jakie ma naciski. Ta droga dwóch lat nie wytrzyma.

Bolek pisze:
12:48 16.07.2019 r.

To trzeba żwirownie zamknąć i po kłopocie, albo jeździć z 6 osiami :D

żwirownia pisze:
16:10 16.07.2019 r.

Polski grajdołek. Nikt nie umie pomyśleć. Zbudowali lotnisko w Radomiu, dzisiaj je rozbierają. Skandal!!!! Tak będzie z tą droga tez

gość pisze:
09:21 23.07.2019 r.

Rozbierają? Rząd teraz dopłacił ok. 500 mln na jego rozbudowę. Podaj mi sens tego.

Jan pisze:
13:24 22.07.2019 r.

Droga do 3miasta to S6. Droga do Popowa to droga powiatowa, lokalna, dla lekkiego obciążenia. Nie powinno na niej być ciężkich aut. na to nie pozwalają także jej szerokość i łuki. Właściciele żwirowni powinni sami zadbać o komunikację do swojej firmy, albo dostosować transport do wytrzymałości istniejących dróg. Nie sposób budować wszystkich dróg na najwyższe obciążenie.

gość pisze:
09:43 23.07.2019 r.

Co ty chłopie piszesz. Po pierwsze jest to alternatywa dla DK 6 i można szybciej dojechać do 3miasta niż 6. Po drugie na dzień dzisiejszy drogi powinny być szersze żeby zapewnić większe bezpieczeństwo użytkowników. Po trzecie. Wszyscy płacimy podatki bez wyjątku, ale przedsiębiorcy płacą ich najwięcej wartościowo i najwięcej dokładają się do podatków paliwowych czyli też tych które idą na budowy dróg. Więc jakim cudem twierdzisz że teraz to właściciele firm powinni szukać na własną rękę nowych dróg lub dodatkowo finansować to co już finansują? Po za tym to nasze zarządy dróg są zacofane i ciągle robią słabej jakości drogi na mały tonaż, a większość dróg ma już słabe nośności podbudowy i dołożenie kolejnej warstwy masy nie zawsze wystarczy.


strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24