Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Ambasador Łotwy złoży wieniec...

Ambasador Łotwy złoży wieniec na cmentarzu ofiar KL Stutthof w Krępie Kaszubskiej

wyświetlony 733 razy
Change text size Save as PDF RSS

18 marca o godz. 10.00 w Krępie Kaszubskiej, Ambasador Łotwy w Polsce Edgars Bondars złoży wieniec na Cmentarzu Ofiar Marszu Śmierci, gdzie znajduje się miejsce spoczynku Konstantinsa Čakste – stojącego w latach – stojącego w latach 1941 - 1944 na czele łotewskiego ruchu oporu w czasie okupacji niemieckiej, jednego z sygnatariuszy memorandum, który pod koniec wojny, jako więzień KL Stutthof, zmarł w trakcie Marszu Śmierci w okolicach Lęborka.

W uroczystości będzie uczestniczył senator Kazimierz Kleina, wiceprzewodniczący Polsko-Łotewskiej Grupy Parlamentarnej oraz lokalni samorządowcy.

Plan: ramowy plan wizyty:

10.00 – złożenie kwiatów na Cmentarzu Ofiar Marszu Śmierci w Krępie Kaszubskiej (czas dla mediów);
11.00 – spotkanie w Urzędzie Miejskim w Lęborku z senatorem, burmistrzem miasta i starostą lęborskim;
12.00 - wizyta w NFM Production Sp. z o.o., czyli z firmą, która współpracuje z łotewskimi przedsiębiorcami.

Memorandum Centralnej Rady Łotwy powstało 17 marca 1944 roku. Zostało podpisane przez 189 działaczy politycznych oraz kulturalnych Łotwy i deklarowało konieczność bezzwłocznego odnowienia suwerenności Republiki Łotewskiej i utworzenia rządu Łotwy. Dokument ten jest bardzo ważnym poświadczeniem politycznego ruchu oporu w walce o wolne i niepodległe państwo. W 2009 roku Memorandum zostało wpisane na Łotewską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć świata". 

1 komentarzy:
Anonim pisze:
08:57 18.03.2019 r.

Cmentarz i spotkanie w Urzedzie odwiedza a izbe pamieci nie po co


Dzisiaj jest:
Wednesday, 22 May 2019 r.
Imieniny:
Heleny, Wiesławy, Romy
strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24