Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Szczury i myszy w domu -...

Szczury i myszy w domu - jakie choroby przenoszą? Jak je zwalczyć?

wyświetlony 1602 razy
Change text size Save as PDF RSS

Gryzonie wzbudzają strach i odrazę bez względu na wiek. Słusznie, bo zarówno szczury jak i myszy mogą być nosicielami rozmaitych chorób i pasożytów. Jako lokatorzy na dziko powodują też masę zniszczeń - przegryzają kable, dziurawią ubrania, podkradają jedzenie. Biorąc pod uwagę, że gryzonie stanowią zagrożenie dla człowieka, trzeba się ich jak najszybciej pozbyć. Niestety walka z tymi bądź co bądź inteligentnymi i sprytnymi stworzeniami może być długa i niewyrównana.

Jak odróżnić mysz od szczura? Po czym poznać, że do naszego domu wprowadził się gryzoń? Jakie metody pomogą zwalczyć nieproszonych gości? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

 

Jak odróżnić mysz od szczura?

Najczęściej nie jest to trudne, bo zwierzęta różnią się od siebie choćby wielkością. Mysz osiąga długość od 7 do 12 cm, podczas gdy głowa i tułów szczura liczą 20-30 cm, a sam ogon 15-20 cm. Szczur z ogonem może więc mierzyć nawet 0,5 m!

Kolejnym znakiem rozpoznawczym jest pysk. Myszy mają duże oczy oraz uszy i są one proporcjonalne do całego ciała. U szczura proporcje te nie są zachowane. Pysk myszy jest drobny i długi, a szczura szeroki i krótki. Szczury są większe i bardziej krępe, a myszy mniejsze i delikatniejsze.

 

Szczury i myszy w domu - jak się ich ustrzec?

Zwierzęta szukają ciepłego gniazdka, gdy przychodzą pierwsze chłodniejsze dni. Na cel obierają sobie lokum, gdzie będą mieć bezpośredni dostęp do jedzenia. Dlatego spotkać je można zarówno w magazynach, jak i domach czy mieszkaniach. Lgną wszędzie tam, gdzie mogą zalegać resztki jedzenia, więc nie powinien nas dziwić widok myszy w śmietniku czy domu, którego lokatorzy są z czystością na bakier.

Chcąc uniknąć myszy w miejscu zamieszkania trzeba obejść dom w poszukiwaniu szpar i dziur, bowiem myszy wślizgują się przez nie do środka, gdy tylko na zewnątrz robi się chłodniej. Gryzonie świetnie wspinają się po murze, dlatego nie mają problemów by dostać się na piętro. Nie kuś więc losu, zalep szpary w okolicy dachu i przyklej odstające listwy podłogowe, a w ten sposób ustrzeżesz się nieproszonych gości.

 

Jak zwalczyć myszy i szczury?

Zwierzęta takie jak szczury i myszy mogą być nosicielami rozmaitych chorób. Do najczęściej wymienianych należy m.in. salmonella, żółtaczka czy popularna szczególnie w średniowieczu dżuma. Dlatego obecne w domu gryzonie trzeba jak najszybciej zwalczyć.

Istnieje wiele skutecznych sposobów na pozbycie się szczura lub myszy z domu. Jednym z nich są ultradźwięki. Często stosuję się też pułapki i trucizny (znajdziesz je tutaj: https://tedan.pl/sklep/deratyzacja-zwalczanie-szczurow-myszy-i-gryzoni/.

Warto jednak wspomnieć, że szczury to zwierzęta inteligentne, dlatego mogą zwęszyć podstęp i zwyczajnie przechytrzyć człowieka. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie firmy zajmującej się wyplenianiem gryzoni.

 

Proste i skuteczne sposoby na gryzonie

Jak powszechnie wiadomo, myszy i szczury nie lubią się z kotami. Już sam zapach kota w domu może skutecznie odstraszyć gryzonie i sprawić, że będą omijać go szerokim łukiem. Niestety nie jest to jako taka „metoda” do zwalczania szczurów, szczególnie dla osób uczulonych na kocią sierść.

Nieproszonych gości można za to raz a porządnie odstraszyć zapachem roślin takich jak mięta, rumianek, dziewanna czy oleander. Mysz nie toleruje też zapachu zapleśniałej cytryny. Jeśli chodzi o zapachy domowe, do zniechęcenia gryzoni do wejścia do domu wykorzystać można lakier do włosów.

Myszy i szczury budzą w Tobie strach i obrzydzenie? Odwiedź sklep Tedan.pl, gdzie znajdziesz skuteczne specyfiki do walki z gryzoniami. Sprawdź tutaj: https://tedan.pl/sklep/deratyzacja-zwalczanie-szczurow-myszy-i-gryzoni/szczurolapki-myszolapki/.

strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24