Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Wiecznie żywi... Niezwykła...

Wiecznie żywi... Niezwykła impreza w SP 4

wyświetlony 1644 razy
Change text size Save as PDF RSS

Pomysł na spotkanie liryczno-muzyczno-wspominkowe pn. "Wieczni żywi ludzie kultury" zrodził się w roku ubiegłym, gdyż „Najpiękniejsza jest pamięć, która w sercu zostaje." I właśnie tą serdeczną pamięcią o ludziach niezwykłych, wiecznie żywych ludziach kultury chcemy się dzielić. 
 

Często zdajemy sobie sprawę, że prawdziwą wartość drugiego człowieka odkrywamy dopiero wtedy, kiedy już go nie ma. Jaki skarb, który trzymaliśmy w dłoni, bezwiednie wyślizgnął się przez palce.W ubiegłym roku przywołaliśmy nielicznych z wielu wspaniałych twórców kultury, a dokładnie portret 7 wspaniałych: Leonard Cohen - legendarny kanadyjski bard, Wojciech Młynarski - mistrz normalności, Zbigniew Wodecki - wielki talent śpiewu i gry na instrumentach, Wanda Chotomska - mistrzyni rymu, rytmu i zabawy słowem, Jan Ciechowicz - profesor od teatru, Czesław Pajewski - nauczyciel z powołania, Franciszek Okuń - kaszubski muzyk. Wystąpił Zespół regionalny LEVINO.

W tym roku spotkaliśmy się ponownie, aby przywołać sylwetki kolejnych 7 gwiazd - ludzi kultury, którzy odeszli w ciągu minionego roku kalendarzowego. Dobór nazwisk jest oczywiście bardzo trudny, niemniej to subiektywny wybór organizatorów. Zagościli u nas: Charles Aznavour - legendarny francuski piosenkarz, kompozytor i aktor, Wanda Wiłkomirska - legenda polskiej wiolonistyki, Zbigniew Łapiński - wyjątkowy muzyk, kompozytor i niezapomniany akompaniator, Barbara Wachowicz-Napiórkowska - mistrzyni mowy polskiej i ambasador polskości na świecie, Leszek Aleksander Moczulski (nie mylić z politykiem) - poeta i autor tekstów do wielu znanych piosenek; Aretha Franklin - amerykańska piosenkarka soulowa i bluesowa, była nazywana „Królową soulu", Zygfryd Klimek - lew lęborskiej fotografii.
 

Wspomnienia o tych postaciach snuli Leszek Weber oraz Lucyna i Wojtek Siedlikowie. Garść ciekawych wspomnień o Zygfrydzie Klimku dorzucił Andrzej Dąbek - lęborski fotograf. Wspomnieniom towarzyszyła prezentacja zdjęć, śpiewane piosenki przez Leszka i Lucynę. Gościem specjalnym był Lęborski Chór Nauczycielski Belferek pod dyrekcją Wojciecha Siedlika. Chór zaprezentował pieśni, które prowadziły ku niepodległej Polsce. Nad całością czuwała Violetta Szymonik i Samorząd Uczniowski.
 

Wiecznie żywi ludzie kultury -  nie żyli na darmo, zostali w naszych sercach na zawsze i to im zadedykowano utwór Kolęda dla nieobecnych, zaśpiewany i zagrany na skrzypcach przy wtórze chóru "Belferek". Bardzo klimatycznie wspominaliśmy, śpiewaliśmy, słuchaliśmy i oglądaliśmy.

red

0 komentarzy:

strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24