Lębork24

Wiadomości > Kultura > Impresje Joanny Buniek

Impresje Joanny Buniek

wyświetlony 969 razy
Change text size Save as PDF RSS

Rewelacyjnie została przyjęta wystawa malarstwa Joanny Buniek w miniony piątek w Stacji KULTURA. Tak licznych wernisażowych gości nie spodziewała się ani artystka, ani organizatorzy: Krzysztof Pruszak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i kurator wystawy Stanisława Dawidowicz, instruktor plastyki w GOK-u.

Ekspozycję, obejmującą okres siedmiu lat, tworzy 40 obrazów i można je podziwiać w Stacji KULTURA do piątku 30 bm. Kilku już nie, bo zostały sprzedane jeszcze na wernisażu. Hania Szeglowska ciągnęła mnie przez cała salę, by mi pokazać obraz, który ją zachwycił kolorystyką i plamą czerwoną, jaką stanowiła parasolka. Zbliżamy się do tego miejsca, a tu z daleka już widać pustą ścianę.

- Jaka szkoda, że nie mogłaś go zobaczyć – westchnęła koleżanka, ale zdążyłyśmy odnaleźć artystkę, właśnie mającą przekazać go nabywcy i uniosła obraz, by go pokazać. Faktycznie, robiący wrażenie. Taki mogłabym zawiesić w którymś pokoju i podziwiać go do woli, także z uwagi na romansową parę pod tą parasolką.

Pani Joanna, zresztą widać to było na wystawie, preferuje jako temat najchętniej przyrodę, fascynuje ją szczególnie morze. Jej impresjonistyczne, odrealnione żagle na fali i żywioł morski są zaskakująco urokliwe, Przyznaje, że lubi też martwą naturę, architekturę, także portrety. Oglądając prace pani Joanny mam wrażenie, że inspiruje ją m.in. malarstwo Marka Langowskiego, a z dawnych mistrzów może Turnera.

- Praktycznie inspiruje mnie cały otaczający świat – wyznaje pani Joanna. – Kocham marynistyczne klimaty, nasze morze. Odpoczywam, jak je maluję. Dzięki temu zatapiam się w świat wyobraźni. Kocham swój region, Pomorze, bo tutaj mieszkam.

Maluje akrylami i olejami, a jej podstawowym narzędziem jest szpachla. Stąd ta efektowna faktura jej prac, jaką lubię w obrazach Alicji Łagi. Są wypracowane idealnie i sprawiają wrażenie długoletniego doświadczenia w tym fachu. Tymczasem Joanna Buniek, pseudonim A.Siek, jak podpowiada Stanisława Dawidowicz, jest w klubie GOK-u zaledwie od sześciu lat.

Bogaty słodki poczęstunek został przygotowany przez nowowiejski GOK wraz z koleżankami artystki. Autorką aranżacji ekspozycji jest Stanisława Dawidowicz.

Kariera malarska: Joanna Buniek (ur. 13 grudnia 1968 r. w Lęborku) maluje od października 2012 r w Klubie Malarskim „Ale Babki” przy GOK-u w Nowej Wsi Lęborskiej, a od września 2017 r. także w Stowarzyszeniu Twórców i Animatorów Kultury TAK. Jest dwukrotna laureatka Słupskiego Konkursu „Nieograniczone Obszary Wrażliwości”, w 2014 r. zdobyła Nagrodę Prezydenta Miasta Słupska, a w 2018 – Nagrodę Honorową w tymże konkursie. Wystawa w Stacji Kultura jest jej pierwszą tak dużą wystawą indywidualną.

Tekst Iw. Ptasińska
Fot. Stanisława Dawidowicz i  Iw.Ptasińska

4 komentarzy:
Maria pisze:
22:00 22.11.2018 r.

Byłam tam i potwierdzam,że wystawa piękna, bo piękne obrazy i autorka też piękna. Zachęcam do obejrzenia , uczta dla oka.
Pani Joanno ,prosimy o więcej i życzę nieustającej weny twórczej.

A.Siek pisze:
00:01 23.11.2018 r.

Dziękuję za wiele ciepłych słów i pochlebnych opinii. Jest mi niezwykle miło, że mój wernisaż przyspożył Pani / Państwu przyjemnych wrażeń wizualnych. Chciałabym zaznaczyć, iż wystawa prezentowała się tak atrakcyjnie dzięki Komisarz Wystawy- Pani Stanisławie Dawidowicz, która zadbała o wszystkie detale wystroju sali i prezentacji obrazów. Dziękuję również Dyrekcji GOK w Nowej Wsi Lęborskiej -Panu Krzysztofowi Pruszak za wsparcie i pomoc w organizacji wernisażu. Zapraszam

Hana pisze:
13:32 23.11.2018 r.

Pani Asiu, piękna wystawa bo dobre prace w tym kilka świetnych.Na uwagę zasługują również Pani wypieki , też dzieła sztuki- pychota.Szkoda,że nie potrafimy jeszcze wirtualnie przesyłać smaku i zapachu. A tak w ogóle to nie każdy potrafi tak efektownie operować szpachlą ,doskonała robota.Gratuluję.

Byłam tam pisze:
11:33 27.11.2018 r.

Widziałam wystawę,Pani Iwono bardzo trafne spostrzeżenie, że Pani Asia inspiruje się ,,bardzo,,malarstwem Marka Langowskiego i ang.malarza Williama Turnera znanego z romantycznych pejzaży


strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24