Lębork24

Wiadomości > Biznes > Konto w banku zamiast listonosza

Konto w banku zamiast listonosza

wyświetlony 1050 razy
Change text size Save as PDF RSS

Jeszcze dziesięć lat temu świadczeniobiorcy sceptycznie podchodzili do kont w banku. Zaledwie 45 proc. z nich odbierało świadczenie w ten sposób. Pozostali bezpieczniej czuli się gdy listonosz przynosił im pieniądze „do ręki”. Dziś ponad 75 procent świadczeń długoterminowych w Pomorskiem ZUS przekazuje na osobiste rachunki bankowe.

Z danych NBP wynika, że 57 proc. osób powyżej 59 roku życia ma konto w banku. Wśród klientów Zakładu ich liczba jest jednak znacznie większa.

ZUS bardzo aktywnie walczy z wykluczeniem cyfrowym seniorów. Od wielu lat organizuje specjalne konkursy dla banków i instytucji finansowych, których celem jest promocja bezgotówkowej formy odbioru świadczeń. Zwycięskie podmioty oferują starszym klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostęp do w pełni darmowych rachunków bankowych. Za prowadzenie konta nie trzeba ponosić żadnych opłat, jeśli tylko co miesiąc wpływała na nie renta lub emerytura.

Pamiętać trzeba, że gotówka dostarczana bezpośrednio do domu, w pełnej wysokości, naraża seniorów na niebezpieczeństwo kradzieży lub oszustwa.

Zwiększone ubankowienie pozwala na ograniczenie kosztów związanych obrotem gotówkowym ponoszonych przez budżet, czyli nas wszystkich. ZUS na dystrybucję świadczeń za pośrednictwem poczty wydaje rocznie w granicach 240 mln zł. Natomiast przekazanie emerytury, czy renty na rachunek bankowy dzięki zawartym przez ZUS umowom jest darmowe.

red

0 komentarzy:

Dzisiaj jest:
Tuesday, 23 July 2019 r.
Imieniny:
Bogny, Sławosza, Żelisława
strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24