Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Czas na szpilkostradę

Czas na szpilkostradę

wyświetlony 2913 razy
Change text size Save as PDF RSS

22 października rozpocznie się przebudowa ul. Staromiejska. Jest to efekt realizacji projektu złożonego przez Sławomira Łukaszuka w ramach Budżetu Obywatelskiego w 2016 r. pod hasłem "SZPILKOSTRADA – pewnym krokiem, bez potknięć przez Staromiejską".

Uprzedzamy jednak, że nie cały deptak będzie przebudowywany. 200.tys. zł, bo tyle można było przeznaczyć na ten projekt w ramach budżetu obywatelskiego, pozwoli na wykonanie odcinka od ul. Skłodowskiej-Curie do mostu na rzece Łebie. Właśnie na tym odcinku nawierzchnia drogi jest w najgorszym stanie: zapadnięty bruk, popękane płyty i duże szczeliny były nie tylko zmorą dla pan w szpilkach, ale także dla osób niepełnosprawnych na wózkach czy dla matek z dziećmi w spacerówkach.

-Dzisiaj przekazujemy teren wykonawcy, który 22 października rozpocznie prace budowlane  – informuje Romuald Babul, Naczelnik Wydziału Realizacji i Inwestycji w Urzędzie Miejskim w Lęborku.Przy okazji, w porozumieniu z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, przeprowadzona zostanie wymiana prawie 100-letniego kolektora pod tą ulicą. Inwestycja powinna być zrealizowana do 30 listopada, jednak ze względu na dodatkowe prace związane z wymianą kolektora mogą się przedłużyć o kilka dni.

Właściciel firmy Maxbruk, który jest wykonawcą tej inwestycji zapewnia jednak, że do końca listopada wszystkie prace zostaną wykonane. Koszt budowy szpilkostrady to 156.210 zł.

Na pytanie, dlaczego projekt budżetu obywatelskiego z 2016 r. realizowany jest dopiero pod dwóch latach otrzymaliśmy odpowiedź, że na przebudowę ul. Staromiejskiej nie zgadzał się konserwator zabytków. Prze długi czas projekty trzeba było zmieniać i poprawiać. Nawet materiał do wyłożenia szpilkostrady, czyli płyty granitowe o wymiarach 25x25 musiały być zatwierdzone przez konserwatora.

- Nie wiem, czy dalej będę udzielał się w ramach budżetu obywatelskiego – stwierdza Sławomir Łukaszuk. – Wygranie projektu, to dopiero początek. Później rozpoczęła się długa walka z urzędem, by ten projekt został zrealizowany. Wiele osób dopytywało się mnie, kiedy wreszcie będzie ta szpilkostrada, albo że szkoda było oddawać na nią głos, skoro nic nie ma. Wszystko kosztowało mnie trochę nerwów, tym bardziej, że jestem pomysłodawcą kolejnego projektu w ramach budżetu obywatelskiego, który wygrał a później został odrzucony przez konserwatora, czyli budowa toru wrotkarskiego w Lęborku.

Jak dodaje Sławomir Łukaszuk, dobrze by było gdyby miasto, które jest podzielony na cztery okręgi wyborcze, wprowadziło zmiany do budżetu obywatelskiego tak, aby wygrywały duże lub małe projekty w każdym z okręgów. Dzięki temu budżet obywatelski wpływałby na równomierny rozwój całego miasta.

Czytaj również: "SZPILKOSTRADA - pewnym krokiem bez potkniec przez Staromiejska" - artykuł z 2016 r.

Adam Reszka

17 komentarzy:
Zenek pisze:
13:35 10.10.2018 r.

Można powiedzieć, że coś drgnęło. Miejmy nadzieję, że budowa Szpilkostrady pociągnie za sobą kolejne projekty czekające w kolejce na realizację.

Zbyszko pisze:
14:14 10.10.2018 r.

A ja się pytam, jaki palant zatwierdzał plany tej inwestycji jak była parę lat temu realizowana?
Co? Nagle nasze panie zaczęły chodzić w szpilkach?
Już wówczas pisałem, że tylko palant mógł zatwierdzić takie plany tej inwestycji, bez patrzenia w przyszłość.
Ale widać, że temu komuś zmienność decyzji powoduje ciągłość pracy.

Ponadnormatywny pisze:
19:45 10.10.2018 r.

Masz w 100% rację, najlepiej wydaje sie nie swoja kasę. Gdzie był nadzór i odbiory wykonania takiego bubla . Durni mamy w naszym mieście na stanowiskach i co gorsze nie widać żadnej możliwości na zmiany.

Zdzicho pisze:
16:51 10.10.2018 r.

Zbyszko prosze wsadzić swoje dziecko do wozka i przejechac po Staromiejskiej. Zycze powodzenia.

Ralf pisze:
19:04 10.10.2018 r.

Nie może być tak, że rozbiera się coś niezniszczonego, całkiem nowego, bo ktoś miał takie widzimisię. 150 tys wyrzucone w błoto. Problemem jest, że to wymyka się racjonalnemu planowaniu. Bo nie wiadomo co komuś od budżetu obywatelskiego wpadnie do głowy.

Czesio pisze:
19:44 10.10.2018 r.

Pytanie co za debil to wybudował i co za debil dopuścił taki projekt do realizacji? Za wywalone w błoto pieniądze ktoś powinien beknąć!

emeryt pisze:
19:55 10.10.2018 r.

dokladnie, co za debil?!!! Bylo dobrze, byl ladny asfaltowy deptak bez dziur i kocich lbow, pozniej debil wymysli kostke i znowu przebudowa, teraz powrot do tego co bylo, kasa wyrzucona w bloto, chore rzady pana co lubi wstegi przecinac. Glosujcie tak dalej uuu....

Dora pisze:
19:54 10.10.2018 r.

Dlaczego panowie się odzywają...przecież nie chodzą na obcasach - jedynie w szlorach... ot parada...! Wózki jeżdżą po płytach a my jesteśmy spychane z nich
i musimy chodzić po kocich łbach.
Wreszcie ktoś pomyślał o poprawienie trefnej inwestycji z lat poprzednich.

brukarz pisze:
23:54 10.10.2018 r.

Staromiejska była przebudowywana za kadencji Szredera.

Zbyszko pisze:
09:41 11.10.2018 r.

Może i za kadencji Szredera, ale tę inwestycję, tego babola ktoś zatwierdzał. Szreder nie musiał się na tym znac, ale ten ktoś to powinien. A tak, wyszła nie inwestycja tylko b a b o l. Powinno być przez duże "B".

same zło pisze:
22:57 11.10.2018 r.

@brukarz, za Szredera to był robiony ten odcinek od mostu do starego banku. Wtedy ludzie marudzili, że płyty, jak to wyglądać będzie, deptak będzie brzydki i takie tam duperele. Po latach okazało się, że płyty są estetyczne, wygodne i ładnie się prezentują. Szkoda, że Szreder nie zrobił tak od razu całej Staromiejskiej.

Ja pisze:
09:49 11.10.2018 r.

Na Pileckiego pod moim oknem parkują samochody a tam jest zakaz znak wisi jak byk pytam się gdzie jest policja . Proszę o wypisanie gdzie jeszcze jest taka patologia.

Same zło. pisze:
11:52 11.10.2018 r.

Strajkują poniewaz za mało zarabiają, a Tobie jak sie nie podobaja zaparkowane samochody to idż na druga stronę mieszkania i oglądaj małpi gaj na podwórku .

Aniela pisze:
14:18 11.10.2018 r.

Czy to inaczej mądry napisał policja da sobie radę z przykładami. W swoim domku robić sobie ogiernię a nie pod moim oknem.

janusz pisze:
20:27 11.10.2018 r.

zrobic parking miedzy ulicą Chopina a Rózyckiego, jest tam duży plac

Leon pisze:
15:39 18.06.6381 r.

A szalet miejski na Armi Krajowej przed UM.

gość pisze:
11:15 16.10.2018 r.

Kto w tym mieście odpowiada za zagospodarowanie przestrzenne? Zero konsekwencji i planu na przyszłość. Część staromiejskiej to ładne płyty pomieszane z kostką betonową która jakoś się jeszcze trzyma stara część to kocie łby i wstrętne płyty które się zapadają, plac pokoju z jeszcze innej kostki i płytek. Okoliczne uliczki co inny projekt to inna kostka. Czemu nie można trzymać się jednej koncepcji i ładnie to budować np. ul. Waryńskiego od placu pokoju do mostu jest bardzo ładnie zrobiona. Miliony wyrzucane a inwestycje które po latach wyglądają jak droga na polu ułożona z kamienia.


strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24