Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Waryńskiego z mostem nad...

Waryńskiego z mostem nad Kanałem Młyńskim wyremontowana

wyświetlony 1046 razy
Change text size Save as PDF RSS

Zakończył się wielomiesięczny remont ulicy Waryńskiego oraz mostu nad Kanałem Młyńskim. Inwestycja w ścisłym historycznym centrum miasta prowadzona była w ramach projektu  „Skarby Lęborka – ukazanie dziedzictwa kulturowego miasta przez odratowanie i wyeksponowanie elementów zabytkowego centrum”.

Zakres prac obejmował przebudowę jezdni i chodników ulicy Waryńskiego od mostu na rzece Łebie do ulicy Długosza. Na 32-metrowym odcinku od mostu do granic linii średniowiecznych obwarowań miejskich położono jezdnię asfaltową. Dłuższy, 100-metrowy odcinek jezdni i chodnika w kierunku placu Pokoju tak jak wyremontowane w poprzednich latach ulice w centrum miasta zyskał nawierzchnię z wysokiej jakości kostki granitowej. W ramach inwestycji postawiono także 8 nowych latarń ozdobnych. W trakcie robót drogowych pomiędzy rozebranym mostem nad Kanałem Młyńskim a mostem nad rzeką Łebą dokopano się do fundamentów średniowiecznej baszty nr 15. Obecność średniowiecznej budowli zaznaczono na ulicy czerwoną kostką.

Ważną częścią robót była przebudowa mostu przez Kanał Młyński. Drewniana i wyeksploatowana jezdnia mostu wymagała już remontu. Dzięki żelbetowej płycie pomostowej i nowej nawierzchni zniknęło obowiązujące wcześniej  ograniczenie tonażu do 5 ton. Inwestycję zrealizowało Przedsiębiorstwo Budowlane Wiesław Wójcik z Lęborka, koszt prac to 1 mln 321 tys. zł.

Inwestycja na ulicy Waryńskiego to tylko część wielu działań realizowanych w ramach projektu „Skarby Lęborka – ukazanie dziedzictwa kulturowego miasta przez odratowanie i wyeksponowanie elementów zabytkowego centrum”. Warty ponad 13 mln projekt uzyskał 7 mln 360 tys. zł dofinansowania (60% wartości projektu) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

Przedmiotem lęborskiego projektu jest przede wszystkim adaptacja Wieży Ciśnień w Parku Chrobrego, wieży kościoła NMP i Sanktuarium św. Jakuba Ap. na działalność muzealną, turystyczną i wystawienniczą oraz umiejscowienie w wieżach atrakcyjnych punktów widokowych.

W ramach projektu wyremontowane oprócz Waryńskiego zostaną ulice Młynarska, Długosza i Armii Krajowej (z fragmentami przyległych ulic: Chodukiewicza, Przyzamcze, Plac Pokoju), oraz fragment murów obronnych przy ul. Przymurnej. Zagospodarowany zostanie także skwer między ul. Przymurną, a rzeką Łebą.

red

7 komentarzy:
Paweł pisze:
11:32 08.10.2018 r.

Szkoda że nie wymieniono ogrodzenia przy kanale ( jest dość niebezpieczne).

adams pisze:
12:37 08.10.2018 r.

Można też poprawić chodnik od ul. Torunskiej do ronda na B Krzywoustego,bo można nogi połamać.

zatorzanka pisze:
16:15 08.10.2018 r.

Brawo adams - popieram !

Olaf pisze:
19:07 08.10.2018 r.

Barierka przy kanale wygląda nadal ohydnie... jak cała okolica niestety..

Wigy pisze:
09:35 09.10.2018 r.

Zawsze żle co by nie zrobił to żle mało i nie ten kolor.

Józef pisze:
10:03 09.10.2018 r.

Mi się podoba.

Parkingowy pisze:
15:42 16.10.2018 r.

Tam jest strefa zamieszkania to gdzie można parkować legalnie? Co za bezład architektoniczny.


strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24