Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Uroczyste otwarcie stadionu...

Uroczyste otwarcie stadionu sportowego z licencją PZLA

wyświetlony 2007 razy
Change text size Save as PDF RSS

Od dziś (14.09) stadion lekkoatletyczny w Lęborku oficjalnie funkcjonuje. Otwarcia dokonali przedstawiciele władz powiatowych, miejskich i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Nowo otwarty stadion to pierwszy i jedyny tego typu obiekt w powiecie lęborskim.

- Dziś marzenia sprzed lat stały się faktem. Mamy do dyspozycji piękny, nowoczesny i doskonale wyposażony obiekt, który na pewno pomoże wielu utalentowanym osobom z naszego powiatu, rozwinąć swój potencjał w sportach lekkoatletycznych – mówiła podczas otwarcia Teresa Ossowska – Szara, Starosta Lęborski.

W fazie planowania inwestycji, twórcy koncepcji stadionu starali się wybiec myślą w przyszłość, tak, by funkcjonalność obiektu przewidywała różne warunki, wynikające z postępu w sporcie w miarę upływu lat. Chodzi również o długoletnie utrzymanie certyfikatu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, którego wytyczne określają jakie warunki stadion musi spełniać. Aktualnie stadion jest obiektem certyfikowanym kategorii V B, co oznacza, że mogą na nim być rozgrywane wszystkie konkurencje biegowe (bez biegu z przeszkodami), chód sportowy, skok wzwyż, skok w dal, trójskok, pchnięcie kulą. Wyniki uzyskiwane w tych konkurencjach, będą mogły być podstawą do przyznania zawodnikom określonej klasy sportowej, z mistrzowską międzynarodową włącznie.

– Macie piękny sportowy obiekt, który powstawał pod nadzorem i został certyfikowany przez PZLA – mówił Henryk Olszewski, prezes PZLA – Jestem pewien, że dzięki takiej bazie szkoleniowej, w powiecie lęborskim ujawni się wiele talentów lekkoatletycznych, o których będzie głośno zarówno na krajowych, jak i międzynarodowych arenach sportowych.

To pierwsza i jedyna dotąd w powiecie lęborskim realizacja obiektu sportowego wykonana z takim technologicznym rozmachem i przy nakładzie tak dużych środków finansowych.

– To jest wasz obiekt, trenujcie, rozwijajcie się i dbajcie o ten stadion, żeby mógł służyć wszystkim długie latamówił Waldemar Walkusz, Przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego, a jednocześnie sportowiec i trener.

Obecny na ceremonii otwarcia stadionu Burmistrz Miasta Lęborka, Witold Namyślak, wyrażając zadowolenie z utworzenia nowoczesnego sportowego centrum zadeklarował, że już niedługo, może nieco mniej okazały, ale na pewno też funkcjonalny obiekt powstanie przy Powiatowym Centrum Edukacyjnym przy ul. Pionierów.

Uroczystość otwarcia stadionu stała się doskonałą okazją do zainaugurowania cyklicznej imprezy sportowej – Mityngu Lekkoatletycznego Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Lęborskiego, która będzie się odbywała w każdą rocznicę nadania stadionowi imienia Zygmunta Lisieckiego, pedagoga i sportowca, pierwszego dyrektora Liceum Pedagogicznego, gospodarza terenu, na którym obecnie znajduje się Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych. Sylwetkę patrona przedstawiła Wanda Lew – Kiedrowska, absolwentka dawnego LP. Z tej okazji obejrzeć można było okolicznościową wystawę fotografii związaną z Zygmuntem Lisieckim.

Przecięcia symbolicznej wstęgi dokonali: Kazimierz Kleina, Senator RP, Teresa Ossowska – Szara, Starosta Lęborski, Witold Namyślak, Burmistrz Miasta Lęborka, Henryk Olszewski, Prezes PZLA, Waldemar Walkusz, Przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego, Jarosław Pruski, Przewodniczący Powiatowej Rady Sportu, Zygmunt Lisiecki, syn patrona stadionu oraz Łukasz Łudziński, kierownik Referatu Realizacji Inwestycji Starostwa Powiatowego w Lęborku. Ksiądz Dziekan Sławomir Prabucki dokonał poświęcenia stadionu.

Standardy nowego obiektu najlepiej opisują liczby: Powierzchnia boiska do piłki nożnej – 2.424,38 m kw., powierzchnia bieżni o nawierzchni poliuretanowej – 2.344,60 m kw., powierzchnia zakola o nawierzchni poliuretanowej – 1.038,80 m kw., łączna powierzchnia dwóch boisk wielofunkcyjnych – 1.955,5 m kw., powierzchnia skoczni w dal – 55,34 m kw., powierzchnia ciągów pieszo – jezdnych – 350,78 m kw. Znalazła się tu także skocznia do skoków wzwyż, rzutnia do pchnięcia kulą i wyposażona w zamontowane na stałe urządzenia treningowe, „siłownia pod chmurką”. Zalety i sprawność działania sprzętu zainstalowanego w siłowni osobiście przetestowali: Henryk Olszewski i Zbigniew Rolbiecki, trener reprezentacji Polski w lekkiej atletyce.

Obszar stadionu wyposażony jest w punkt dostępowy bezprzewodowego internetu oraz mobilny system nagłaśniający. Bezpieczeństwo osób korzystających z obiektu, nadzoruje system kamer wysokiej rozdzielczości wraz z rejestratorami zapisującymi co dzieje się na stadionie tak w dzień jak i w nocy.

W trakcie uroczystości dyrektorzy szkół ponadpodstawowych otrzymali z rąk Starosty Lęborskiego i Przewodniczącego Powiatowej Rady Sportu stroje sportowe dla reprezentacji lekkoatletycznych, ufundowane ze środków Powiatu Lęborskiego.

Defiladę sportowców przed rozpoczęciem zawodów poprowadziła orkiestra dęta „Ziemia Lęborska” wraz z mażoretkami, pod kierownictwem Wiesławy Wojciechowicz.

red

12 komentarzy:
Terezka pisze:
22:09 14.09.2018 r.

Dyrektor ZSM-I przy mównicy milczał? Nie dostrzegłem tutaj zacytowanej wypowiedzi. Wstęgi też nie przecinał. Co to ma być?

sportowiec pisze:
22:20 14.09.2018 r.

To jest boisko pani Starościny! Przykro mi było patrzeć na rodzinę patrona obiektu Zygmunta Lisickiego. Przy wydanych ponad 3 mln złotych zabrakło tysiąca na tablice informującą o przyjętym patronie stadionu. Niby jest imienia Zygmunta Lisieckiego a jednak nigdzie tego nie widać.

Terezka pisze:
09:22 15.09.2018 r.

Parodia, przepraszam parada....komuna nadal żyje. Jak nisko trzeba upaść by firmować swoją osobą ten wiec polityczny. Szkoda młodzieży. Ich wyraz twarzy mówi wszystko. Teraz to zgnite jajo domyślam się że podrzucili dyrektorkowi. Monitoring już działa?

xy pisze:
12:40 15.09.2018 r.

Wiec przedwyborczy pani Starościny! szary plebs ( młodzież i nauczyciele wf) zaiwaniali jak głupie osły a śmietankę spiła elita polityczna ....

Kuba pisze:
14:27 15.09.2018 r.

Ale z was debile ze wszystkiego robicie politykę! Oszołomy PISowskie którym gul skacze i żal du... ściska!

Terezka pisze:
14:45 15.09.2018 r.

W Polsce rządzi PIS oszołomie więc za PISu to wybudowane. Dziękujemy PISowi.

Pavlo pisze:
19:08 15.09.2018 r.

Panie Adamie, z całym szacunkiem, stadionu to tu nie widać. Zakrył go jakiś pochód pierwszomajowy. Ponoć ładny, ale ludzie zasłaniają.

Terenia pisze:
22:00 15.09.2018 r.

Kolejne boisko, następne wg. zapowiedzi Burmistrza w drodze. Rozumiem, sport ważny ale do cholery gdzie są nowe przedszkola ?

Wojtek pisze:
22:45 15.09.2018 r.

Po co te emocje polityczne? Dobrze, że mamy wreszcie w miarę przyzwoity obiekt sportowy i tyle. Co do PO i PiS, to i jedni, i drudzy nie wybudowali nam np. porządnej drogi i linii kolejowej do Trójmiasta, mając środkowe wybrzeże w "głębokim poważaniu".

Michał pisze:
12:36 16.09.2018 r.

Obiekt ładny i zapewne przydatny do uprawiania i propagowania sportu, ale przy takiej inwestycji, za duże piniądze zabrakło na trybuny. Szkoda, te parę krzesełek od strony Al. Niepodległości to raczej wywołuje śmiech niż przypomina trybunę dla widowni.

K pisze:
18:56 16.09.2018 r.

Ale piwko da się spić na siedząco.

kasia pisze:
10:22 18.09.2018 r.

jaki to jest stadion lekkoatletyczny??same boiska i bieżnia??chyba bardziej kompleks rekreacyjny czy coś w tym stylu???


strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24