Lębork24

Wiadomości > Kultura > Biblioteka Szkoły Podstawowej...

Biblioteka Szkoły Podstawowej w Wicku zaprasza na wystawę

wyświetlony 563 razy
Change text size Save as PDF RSS

Biblioteka Szkolna w Wicku zaprasza na wyjątkową wystawę w ramach obchodów Roku Ireny Sendlerowej w Wicku. Od początku września na holu bibliotecznym można oglądać materiały związane z niezwykłym życiem i działalnością Ireny Sendlerowej w czasie II wojny światowej.

Główną częścią wystawy jest ekspozycja podarowana Bibliotece w Wicku  przez Anthony’ego Lishaka, organizatora anglojęzycznej wystawy poświęconej Sendlerowej z myślą o brytyjskich uczniach. Lishak jest edukatorem, pisarzem i założycielem Fundacji  Edukacyjnej "Learning from the Righteous" ("Ucząc się od Sprawiedliwych"),  autorem książki o lasach żydowskich dzieci w czasach Holocaustu pt. „Stars” – która również jest częścią ekspozycji wśród materiałów zgromadzonych przez Bibliotekę SP Wicko.

Brytyjska ekspozycja o Irenie Sendlerowej została przygotowana we współpracy z Ambasadą Polską w Londynie. Dotychczas widziały ją dzieci na Wyspach Brytyjskich, teraz mogą ją zobaczyć nastolatki  z Wicka, a także z innych szkół powiatu lęborskiego.

Brytyjską wystawę plansz poświęconych Irenie Sendlerowej uzupełniają m. in. materiały podarowane przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie oraz z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, a także Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Są wśród nich albumy, filmy, ale także i komiksy (m. in. z Wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy czy z Muzeum w Gdańsku), poświęcone tematyce Holokaustu oraz samej Irenie Sendlerowej.

Wśród podarowanych książek interesującą pozycją jest m. in nadesłany z Wydawnictwa Alberdania zbiór wierszy „Andrómeda encadenada”, hiszpańskiej poetki Fatimy Moreira Frutos, która jeden ze swoich utworów poetyckich poświęciła właśnie polskiej cichej bohaterce z czasów II wojny światowej, jak również niemieckie wydanie książki "Irenas Liste oder Das Geheimnis des Apfelbaums Die außergewöhnliche Geschichte der Frau, die 2500 Kinder aus dem Warschauer Ghetto rettete", autorstwa Tilar J. Mazzeo, wydanej przez Random House Bertelsmann w Monachium.

Nie zabrakło również polskich nowych wydań, upamiętniających Rok Ireny Sendlerowej w naszym kraju, w tym książki Anny Bikont „Sendlerowa. W ukryciu” z Wydawnictwa Czarnego oraz dziecięcej książki „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej”, autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel z Wydawnictwa Literatura w Łodzi. Zwiedzaniu wystawy będą towarzyszyć zaplanowane multimedialne lekcje wystawowe, a także projekt edukacyjny. Wystawa jest częścią innowacji pedagogicznej, autorstwa nauczycielek z SP Wicko: Anny Burak, historyczki i Magdaleny Kubiak, bibliotekarki. Ekspozycję z okazji trwającego Roku Ireny Sendlerowej w Polsce można oglądać w Wicku do końca grudnia 2018.

Zainteresowanych zwiedzaniem i zajęciami z młodzieżą prosimy o wcześniejszy kontakt pod szkolnym numerem telefonu: (59) 861-11-67, wew. do biblioteki: 26.

oprac.  Magdalena Kubiak

0 komentarzy:

strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24