Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Stadion z imieniem lokalnego...

Stadion z imieniem lokalnego działacza sportowego

wyświetlony 3024 razy
Change text size Save as PDF RSS

Prace przy budowie pierwszego certyfikowanego przez PZL stadionu lekkoatletycznego Lęborku dobiegają ku końcowi. Za około miesiąc zostanie on oddany do użytku i cieszyć się z niego będą zapewne nie tylko uczniowie zespołu Szkół Mechniaczno-Informatycznych.

Tymczasem na ostatniej sesji Rady Powiatu zdecydowano o nadaniu imienia nowopowstającemu obiektowi. Zarządu Powiatu Lęborskiego, na wniosek szerokiego grona absolwentów Liceum Pedagogicznego i Szkoły Ćwiczeń w Lęborku wystąpił z wnioskiem o nadanie mu imienia Zygmunta Lisieckiego.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, powszechną praktyką jest nadawanie ważnym obiektom sportowym imienia wybitnych sportowców i w ten sposób uhonorować osobę tak zasłużoną dla rozwoju sportu w Lęborku.

Zygmunt Lisiecki urodził się 23 listopada 1908 r. w Orenburgu na Uralu, a zmarł 26 stycznia 1972 r. Był długoletnim dyrektorem Liceum Pedagogicznego i Szkoły Ćwiczeń, sportowcem, a także wybitnym działaczem sportowym.

W 1921 r. przyjechał z rodzicami z Taszkientu do Kalisza. Należał do Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, w którym zaczął uprawiać lekkoatletykę: sprint, rzut oszczepem, skok w dal, trójskok. Startował także w zawodach bokserskich, dodatkowo grał w tenisa ziemnego. Po ukończeniu Seminarium Nauczycielskiego w Szczuczynie Nowogródzkim pracował, jako nauczyciel wychowania fizycznego i języka polskiego na kresach: w Żyrmunach, a następnie w Lidzie. Brał udział w wojnie obronnej w 1939 r., a następnie w konspiracji niepodległościowej. Był zaprzysiężonym żołnierzem Armii Krajowej.

16 sierpnia 1953 r. Zygmunt Lisiecki objął stanowisko dyrektora Państwowego Liceum Pedagogicznego w Lęborku. Funkcję tę pełnił do likwidacji tej formy szkół w1970 r. Sport odgrwał w szkole ogromną rolę, a dyrektor jako trener, działacz i sędzia międzynarodowy w LA i łyżwiarstwie szybkim, usportowienie placówki mocno animował i wspierał.

W latach 1956-1960 za kadencji Zygmunta Lisieckiego stworzono w szkole kompleksowy obiekt sportowy, w którego skład wchodziły: boiska kortowe do piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki oraz bieżnia lekkoatletyczna. Na stadionie sportowym przy obecnym ZSM-I odbywało się wiele imprez sportowych, m.in. międzypaństwowe mecze zapaśnicze, międzynarodowe mecze siatkówki, ogólnopolskie zawody w podnoszeniu ciężarów, międzyokręgowe mecze bokserskie juniorów, mecze bokserskie Pogoni Lębork, wyścigi kolarskie.

Jako wybitny działacz LA, Zygmunt Lisiecki został wyróżniony w książce Jana Geberta „Z Gdańskich boisk i stadionów”. Był także autorem artykułów z zakresu praktyki i teorii sportu, recenzował wydawnictwa z tego zakresu. Uznając jego wyjątkowe zasługi dla kultury fizycznej i sportu nadano mu tytuł i przyznano odznaczenie „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”.

Przypomnijmy:
Szacunkowa wartość wybudowania stadionu lekkoatletycznego to blisko 2,2 mln zł. Projekt jest realizowany przy dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu Rozwoju Infrastruktury Lekkoatletycznej w wysokości 46,6%.

Będzie to pierwszy w powiecie lęborskim stadion lekkoatletyczny posiadający certyfikat Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Na stadionie będą mogły być rozgrywane oficjalne zawody lekkoatletyczne (okręgowe, lokalne, szkolne, mityngi ogólnopolskie w wybranych konkurencjach).

W ramach projektu zostaną wybudowane miedzy innymi: bieżnia lekkoatletyczna i dwa boiska wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej, boisko do piłki nożnej ze sztuczną trawą, skocznie do skoku w dal i wzwyż, rzutnia do pchnięcia kulą, „siłownia pod chmurką”,

Stadion będzie ogólnodostępny, na stadionie zainstalowane zostanie nowoczesne oświetlenie LED, system Internetu bezprzewodowego oraz system nagłośnienia.

Adam Reszka

2 komentarzy:
Wiktoria pisze:
22:00 09.08.2018 r.

Piękny brawo

Małgorzata pisze:
10:43 10.08.2018 r.

Wspaniały obiekt


strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24