Lębork24

Wiadomości > Sport > Obstawianie zakładów? Tylko u...

Obstawianie zakładów? Tylko u legalnych bukmacherów

wyświetlony 584 razy
Change text size Save as PDF RSS

Legalni bukmacherzy to te firmy, które otrzymały od Ministerstwa Finansów możliwość organizowania w Polsce zakładów bukmacherskich. Warto wystrzegać się natomiast firm, które takiego zezwolenia nie posiadają, ponieważ za obstawianie u nielegalnych bukmacherów grożą wysokie kary.

Należy wybierać tylko legalnych bukmacherów i nie warto próbować gry w firmach bez polskiej licencji – tak w skrócie można podsumować sytuację w branży bukmacherskiej. Przepisy przewidują, bowiem poważne kary nie tylko dla nielegalnych firm bukmacherskich, ale także dla samych graczy, którzy obstawiają wyniki w tych firmach.

Prawo regulujące rynek bukmacherski od dawna wzbudza wiele emocji. Powodem tych emocji przez całe lat był choćby fakt, że z powodu niedoskonałości zapisów prawnych polski rynek bukmacherski w ponad 90% należał do nielegalnych firm. Jak to w ogóle możliwe? Przyczyny można doszukiwać się w transgranicznym charakterze cechującym tę branżę, ponieważ możliwość obstawiania zakładów bez problemu świadczyć można przez Internet. Firmy bukmacherskie starają się, więc zwinnie omijać prawo funkcjonujące w Polsce, a jako miejsce swojej siedziby wybierają kraje, w których regulacje dotyczące hazardu są bardzo liberalne, a podatki niskie.

Efekty niedoskonałych zapisów prawnych mogliśmy obserwować w Polsce aż do końca marca 2017 roku, zanim zaczęło obowiązywać nowe prawo. W tym czasie za pośrednictwem Internetu rynek nasz został zdominowany przez zagraniczne firmy, które bez żadnych konsekwencji oferowały zakłady polskim graczom. W myśl polskiego prawa, bukmacherzy nieposiadający polskiego zezwolenia nie mogli jednak tego robić. Mimo to, np. w 2014 roku firmy działające bez zezwolenia obejmowały swoim zasięgiem aż 91% polskiego rynku zakładów bukmacherskich, odbierając tym samym klientów bukmacherom działającym zgodnie z prawem. Budżet tracił na tym grube miliony każdego roku, ponieważ takie firmy nie płaciły w Polsce podatków, a polskie prawo wydawało się w tej sytuacji bezradne.

Mając świadomość ogromnego problemu, w 2017 roku wprowadzono nowe przepisy, których celem było przeciwdziałanie temu zjawisku i „zwrócenie” polskiego rynku zakładów legalnym bukmacherom. Nowe przepisy zaczynały obowiązywać w dwóch etapach – pierwsza część 1 kwietnia, a pozostałe zapisy 1 lipca 2017 roku. W celu uzdrowienia branży, wprowadzono możliwość blokowania stron internetowych bukmacherów, którzy próbują świadczyć usługi w Polsce bez wymaganego zezwolenia. System blokady stron mocno przyczynił się do wyeliminowania nielegalnych bukmacherów z naszego rynku.

Zniechęcać do gry powinna również możliwość nałożenia bardzo dotkliwych kar, zarówno dla firm łamiących prawo, jak i dla graczy, którzy z usług tych firm korzystają. W poprzednich zapisach ustawy możliwe do zastosowania kary również były bardzo wysokie, jednak pomimo tego bardzo wielu graczy wybierało bukmacherów działających bez zezwolenia. Być może wynikało to jednak z faktu, że wielu graczom trudno było wtedy jednoznacznie ocenić, czy wybrana przez nich firma działa legalnie, co teraz jest o wiele łatwiejsze. Powiedzmy jednak kilka słów o wysokości obecnie zapisanych w prawie kar za udział w nielegalnych grach hazardowych. Do określania wysokości kar nie stosuje się kwot bezwzględnych, lecz tzw. stawki dzienne, których wysokość zależy od wielu czynników, m.in. osiąganych dochodów, warunków zarobkowych czy sytuacji osobistej. Bukmacher, który świadczy usługi w Polsce bez wymaganego zezwolenia, jest zagrożony karą do 720 stawek dziennych. Mając na uwadze, że w roku 2018 minimalna wartość stawki dziennej to 70 zł, a maksymalna wynosi aż 28 tys. zł, łatwo obliczyć, że nałożona na nielegalną firmę kara może wynieść nawet ponad 20 milionów złotych. To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ za oferowanie nielegalnych gier hazardowych grozi także kara pozbawienia wolności do lat 3. Tak bolesne konsekwencje łamania prawa bez wątpienia mają charakter odstraszający i przyczyniają się do ograniczenia szarej strefy w branży bukmacherskiej w Polsce.

Co ważne, prawo przewiduje sankcje również dla osób, które obstawiają wyniki u nielegalnych bukmacherów. W takim przypadku maksymalna kara może wynieść 120 stawek dziennych, a więc w roku 2018 jest to ponad 3,3 mln zł! Oczywiście jest to wysokość kary, jaka mogłaby zostać nałożona przy zastosowaniu maksymalnej surowości kary, a więc w zależności od stopnia przewinienia oraz sytuacji majątkowej i osobistej gracza, wysokość nałożonej kary nie musi być aż ta wysoka. Warto jednak mieć świadomość, jak poważne konsekwencje grożą za obstawianie u nielegalnych bukmacherów. Na szczególnie surowe traktowanie narażają się osoby, które z premedytacją korzystają z usług nielegalnych firm, próbując np. omijać blokady nałożone na strony internetowe takich bukmacherów.

Ryzyko poniesienia tak poważnych konsekwencji nie zachęca ani do świadczenia nielegalnych usług bukmacherskich, ani do korzystania z takich usług. Dlatego jeśli zdecydowałeś się na obstawianie zakładów, to rób to wyłącznie u legalnych bukmacherów, którzy posiadają licencję i przestrzegają obowiązującego w Polsce prawa. Listę takich bukmacherów możesz sprawdzić na https://www.wygranaonline.com/legalni-bukmacherzy/.

Istnieje jeszcze jedna zmiana w prawie, która wydaje się być bardzo istotna dla eliminacji nielegalnych bukmacherów z polskiego rynku. Chodzi o uniemożliwienie takim bukmacherom korzystania z wielu systemów płatności, które są już dziś powszechnym standardem. Bukmacherzy bez polskiego zezwolenia nie mogą np. umożliwiać graczom wpłaty kartą płatniczą lub szybkim przelewem online. Osiągnięto to poprzez wprowadzenie zakazu współpracy z nielegalnymi bukmacherami dla firm, które takie płatności obsługują. Ta z pozoru nieistotna zmiana mogła więc mieć bardzo dużo wpływ na obniżenie atrakcyjności nielegalnych bukmacherów, ponieważ bukmacherzy działający w sposób legalny bez problemu mogą z takich metod płatności korzystać, a tym samym zyskują przewagę.

Obecnie szara strefa jest już znacznie niższa niż jeszcze kilka lat temu, a więc wprowadzone zmiany przyniosły pozytywny efekt. Musisz jednak zawsze pamiętać, że zakłady bukmacherskie tak jak inne gry hazardowe, mogą mieć uzależniający, a tym samym bardzo negatywny sposób oddziaływania na gracza. Zakłady oferowane mogą być tylko osobom, które ukończyły 18 lat. Do zakładów bukmacherskich zawsze trzeba podchodzić odpowiedzialnie.

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy:

strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24