Lębork24

Wiadomości > Kultura > Na lądzie i na morzu

Na lądzie i na morzu

wyświetlony 1560 razy
Change text size Save as PDF RSS

Na interesującą wystawę zaprosiła w miniony piątek do Galerii „Strome Schody” Mariola Pruska, dyrektor Muzeum w Lęborku oraz zarząd Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków „Niebieskich Beretów”. Wystawę pt. „Na morzu i lądzie. 55.rocznica sformowania 7. Łużyckiej Dywizji Desantowej” patronatem honorowym objęli: b. dowódca wojsk lądowych RP gen. broni Zbigniew Głowienka, starosta powiatu lęborskiego Teresa Szara i burmistrz miasta Lęborka Witold Namyślak. Wernisażowi goście, w tym sympatycy muzeum i „Niebieskich Beretów” dopisali, wypełniając galerię po brzegi. Stworzyli bardzo przyjacielską, ciepłą atmosferę. Imprezę zaszczycili: Julian Franciszek Skelnik, konsul honorowy na Pomorzu Królestwa Danii, honorowi patroni wystawy z gen. Głowienką, który był również dowódcą 4. Pomorskiego Pułku Desantowego i garnizonu Lębork. Oczywiście dopisali wojskowi: ppłk Radosław Wojciechowicz, szef szkolenia 7. Pomorskiej Brygady Obrony Wybrzeża i mjr Dariusz Wiśniewski, szef sekcji szkolenia 7 PBOW. Współorganizator wystawy płk dypl. w stanie spoczynku Andrzej Morawiec, prezes zarządu Stowarzyszenia „Niebieskich Beretów”, który przybył z Gdańska z delegacją Stowarzyszenia, został poproszony o zabranie głosu. Organizatora wystawy - Lęborskie Koło Stowarzyszenia reprezentował mjr rezerwy Zbigniew Cybula, zastępca prezesa zarządu. Bezpośredniej pomocy i wsparcia przy urządzaniu wystawy udzielił kpt. rezerwy dr Wojciech Mazurek, członek zarządu. Zbigniew Cybula podkreślił, że „jest bardzo wdzięczny Pani Marioli Pruskiej – dyrektor Muzeum w Lęborku za udostępnienie powierzchni muzealnej w Galerii „Strome Schody””. Wyraził również szacunek i podziękowanie dla pracowników muzeum,

Ekspozycję stanowią liczne plansze informacyjne z fotografiami, mapy, gabloty z muzealiami oraz tematyczna prezentacja wizualna Jej głównym celem jest  przypomnienie historii 7. ŁDD, której ważną częścią były stacjonujące w garnizonie Lębork:  4. Pomorski Pułk Desantowy, 18. Batalion Saperów, 52. Kompania Rozpoznania i 7. Kompania Przeciwchemiczna.

- W latach 1963-94 na stałe wpisały się w historię i życie miasta i powiatu lęborskiego – stwierdził płk Morawiec. – 7 ŁDD była specyficznym związkiem taktycznym, przygotowanym do realizacji obrony polskiego wybrzeża. Wystawą  […] zamierzamy przypomnieć społeczeństwu historyczny fakt istnienia dywizji i jednocześnie uczcić pamięć tysięcy obywateli polskich, którzy w służbie ojczyźnie oddali część swego życia dla 7. ŁDD.

W trakcie wernisażu prezes zarządu Stowarzyszenia wręczył odznaki Stowarzyszenia „Niebieskich Beretów” panom komandorom w stanie spoczynku: prof. dr hab. nauk medycznych Kazimierzowi Dędze oraz prof. dr hab. Jerzemu Przybylskiemu, którzy zostali honorowymi członkami Stowarzyszenia. Panowie są prawdopodobnie najstarszymi w Polsce „piechurami morskimi”. Swoją służbę wojskową rozpoczęli w latach 50. XX wieku w m. Dziwnów w 3. Batalionie Piechoty Morskiej.

Wystawę zorganizowano ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz prywatnych: Krzysztofa Jankowskiego, Jacka Mazurka i Mateusza Skotnickiego.

 - Wystawa podoba mi się, jest bardzo bogata i pokazuje część historii polskiego wojska – mówi Jan Przychoda. – Podziwiam, że znaleźli się ludzie bardzo odważni, żeby ją zorganizować i pokazać swój dorobek w czasie Polski Ludowej. Polska Ludowa jest naszą historią i nie można się tego wypierać. To są nasze dzieje, one takie były. Było mi miło spotkać na wernisażu żołnierzy, których kiedyś osobiście poznałem.

Wystawę można zwiedzać do końca czerwca. Organizatorzy serdecznie zapraszają.

Tekst i fot. Iw. Ptasińska

4 komentarzy:
Hana pisze:
15:27 22.05.355 r.

I aż dziw,że tak niewielu to obchodzi. Popieram poglądy p.Przychody. Dlaczego my się zawsze wszystkiego wstydzimy.Gdzie szacunek dla tych co walczyli za naszą przyszłość? Gdzie szacunek dla tych co zginęli? Hołubi się wybranych a pomija tych niejednokrotnie bardziej zasłużonych.To dobrze,że organizuje się takie spotkania i przypomina prawdę nie zawsze popularną w dzisiejszej dobie.Wiele państw ma dużo, wręcz niechlubnych kart historii i podchodzi do sprawy wręcz humorystycznie .Francuski serial "Alo.alo" wspaniale opowiadał o działaniach ruchu oporu ale też o kolaborantach..Na wszystko jest miejsce w historii narodu w okresie wojny i pokoju.

wiatr pisze:
20:00 29.05.2018 r.

’Allo ’Allo! to nie był francuski serial .Kolaboranci z Vichy wysyłali np. na rozkaz Niemców Żydów do obozów koncentracyjnych itd.itd .LWP to też nie była polska bajka przynajmniej do późnych lat 50 tych gdy ministrem MON był z nadania Stalina marszałek Rokosowski. Czerwiec 1956- gdy czołgi LWP wjechały do Poznania na czele ze swoim szefem sztabu sowieckim generałem Jerzym Bordziłowskim, ros. Юрий Вячеславович Бордзиловский .Grudzień 1970.grudzień 1981 itd.itd.To była armia wasalna którą zarządzali polscy generałowie ,ale pod nadzorem sowieckich decydentów.Za moich czasów był to Wiktor Kulikow .Pamiętać to trzeba np.o Batalionach Górniczych pracujących w kopalniach węgla ale też i uranu na rzecz oczywiście suwerena moskiewskiego.

Zbyszek C pisze:
13:52 31.05.2018 r.

Dziękuję bardzo właścicielowi portalu, ale przede wszystkim Pani Redaktor Iwonie Ptasińskiej za rzetelną i miłą relację z wernisażu. PRL był i nikt go nie wymaże z historii Polski. Wystawa nie jest hołdem ani gloryfikacją tamtych czasów, ale po prostu wspomnieniem służby wojskowej tysięcy polskich mężczyzn, którzy służyli w desancie morskim lub jak kto woli, w polskiej piechocie morskiej.

Anka pisze:
01:23 04.06.2018 r.

Oczywiście, nie ma żadnego porównania zdradzieckich żabojadów i im podobnych, ani ruchu oporu we Francji do polskiego podziemia, ale nie wolno do jednego worka pakowac Berlinga czy Rokossowskiego z tysiącami żołnierzy tzw. ludowego wojska, bo robili dużo dobrego, a przede wszystkim nie oni odpowiadaja za sprzedanie Polski Sowietom.


Dzisiaj jest:
Wednesday, 22 May 2019 r.
Imieniny:
Heleny, Wiesławy, Romy
strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24