Lębork24

Wiadomości > Kultura > Halina i Alina prezentowały...

Halina i Alina prezentowały się

wyświetlony 1129 razy
Change text size Save as PDF RSS

Oryginalną i sympatyczną imprezę artystyczną przygotowały dla swoich gości Halina Krzewniak i Alina Walkusz w miniony piątek w lęborskim MDK (Młodzieżowym Domu Kultury). Obie ze Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury TAK: Halina  - prezes, Alina - wice, ale tym razem tylko Alina prezentowała się jako malarka. Halina tego dnia miała premierowe popołudnie autorskie: prezentowała tomik poezji, pięknie czytając kolejne utwory.

Goście dopisali tłumnie, a rangę imprezy podniósł areopag lęborskich vipów z kręgu władz miasta i powiatu. Sypały się komplementy. Błysnęła piękną przemową starosta Teresa Szara. Artystki obdarzono kwiatami i prezentami.

Na tomik poezji Haliny Krzewniak złożyły się wiersze pisane 35-30 lat temu do szuflady w okresie nostalgii i niepokoju, jak wyznała. Teraz wybrała z nich kilkanaście dla stworzenia zbiorku. Pisać nie przestała, traktując to hobbistycznie obok innych działań artystycznych: malarstwa, tworzenia biżuterii, dekoracji. Tematem wiodącym z reguły jest przyroda, wspomnienia, emocje, uczucia. Napisała też kilka nowel i haiku. Prezentowany zbiorek wierszy jest debiutem jako tomik, natomiast de facto Halina debiutowała w latach 70. Na łamach „Filipinki”, wówczas bardzo popularnego tygodnika dla dziewcząt i nawet ją za wiersze nagrodzono. Notabene debiutowałam w tymże piśmie jako recenzentka teatralna i też dostała mi się nagroda.

Tomik wydało Lęborskie Centrum Kultury FREGATA przy wsparciu Urzędu Miasta. Graficznie opracował wydanie Robert Grynkiewicz.

Z kolei obrazy pani Aliny to duża ekspozycja wielkoformatowych akryli i wcześniejszych olei. W holu dominowały drzewa bardziej lub mniej realistyczne oraz seria tulipanów w różnych ujęciach i przedziwnych gamach kolorystycznych. W sali tanecznej tematem wiodącym był czas i czasomierze.

- Format prac Aliny jest adekwatny do jej temperamentu, ona musi  mieć się gdzie rozbujać, musi mieć przestrzeń do rozmalowania, stąd te duże płótna – uważa pani Halina. – Obrazy są soczyste, barwne, pełne ekspresji, takie jak autorka. Bardzo łatwo znaleźć ich twórcę w gronie członków Stowarzyszenia TAK. One wołają.

Alina Walkusz, wicedyrektor MDK, nauczycielka prowadząca koła plastyczne, jest - podobnie jak Halina Krzewniak, b. wieloletnia dyrektorka MDK - świetną organizatorką i administratorką, a przy tym osobą wszechstronnie uzdolnioną.

- Ma łatwość zdobywania nowych umiejętności  – dodaje pani Halina. – Ostatnio para się ceramiką. Wprowadziła ją do MDK. Zaprezentowała dużo prac, ale to tylko fragment jej różnorodnej twórczości.

Atrakcyjnym dodatkiem wernisażu był występ Agaty Raguzy, wokalistki, uczennicy Sylwestra Kustusza. Oboje w podziękowaniu zostali obdarowani obrazami autorstwa młodych malarek z Małej asp, prowadzonej przez Alinę Walkusz.

- Cieszę się, że nasza impreza miała tak wielu odbiorców – powiedziała pani Alina. – Szczególnie zadowolona jestem, że moje obrazy obejrzały też dzieci i młodzież, które uczę plastyki. Jest to dla mnie zaszczyt, że mogę być dla nich – jak mówią – wzorem do naśladowania.

Bohaterki dnia zaprosiły potem gości na kawę, herbatę i słodkości.

Tekst i fot. Iw. Ptasińska

8 komentarzy:
Ela pisze:
15:27 22.05.6964 r.

Nie uczestniczyłam w tej imprezie, ale autorka artykułu, opisała tak barwnie dorobek obu pań,że czułam się tak,jakbym była tam z Wami, miłe panie.No i te dodane do artykułu, jak zawsze super fotki.Dziękuję. Ela
Ps. Halina i Alina, jesteście super!

Iwona Elżbieta pisze:
15:27 22.05.8483 r.

Też mam takie zdanie o obu paniach...

Hana pisze:
15:27 22.05.8873 r.

Ilość gości na imprezie świadczy o tym, że nie jest ona taka niszowa, jak to często zarzucano. Dorośli, młodzież ,dzieci - wszyscy / facebook /mogli w niej uczestniczyć.
Ciekawe wywiady i dużo wzajemnego szacunku u pań ,które prezentowały swoje artystyczne osiągnięcia.. Również ze strony Pani -Iwonko.Trzeba to jeszcze umieć przekazać innym . Gratulacje dla wszystkich .

Maria pisze:
19:58 03.06.2018 r.

Tak duża ilość gości świadczy o Halinie I Ainie. Obie mają duży dorobek twórczy, są lubiane i poważne prze społeczność Lęborka. Bylo bardzo sympatycznie, miło i pięknie. Życzę im długich lat w zdrowiu i twórzcie dalej, a Iwonka na pewno będzie pisała o Waszej twórczości..

Renia pisze:
22:36 12.06.2018 r.

Mam nadzieję że wystawę można jeszcze zobaczyć,bo nie było mnie wśród zaproszonych gości . Zdjęcia z imprezy bardzo ładne ,ale nie widać obrazów.Gratuluję pani Halinie i Alinie tego przedsięwzięcia.

Iwona Irena pisze:
21:44 14.06.2018 r.

Jak nie widać obrazów? Ja widzę. Nie oceniam, bo się nie znam na współczesnej sztuce. Dla mnie malarstwo skończyło się na Bercie Morisot.

RUDA pisze:
21:17 15.06.2018 r.

Jestescie wspaniale, gratuluje i prosze o wiecej

Maria Barbara pisze:
15:29 22.05.9005 r.

Jak zawsze impreza pieknie przygotowana, panie sliczne, mlode...az milo popatrzec. Tak trzymac, dziewczyny!!!!!!!!!!!!


Dzisiaj jest:
Wednesday, 22 May 2019 r.
Imieniny:
Heleny, Wiesławy, Romy
strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24