Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Rozpoznajemy style...

Rozpoznajemy style architektoniczne w Lęborku

wyświetlony 854 razy
Change text size Save as PDF RSS

Członkowie lęborskiego koła przewodników PTTK na dorocznym kwietniowym zebraniu, otwierającym sezon turystyczny, poza zapoznaniem się z informacjami ściśle dotyczącymi tylko ich środowiska, m.in. XII Krajowej Konferencji Przewodników Turystycznych PTTK, nadzwyczajnego zjazdu PTTK, nowego statutu, nowych władz itp., ustalili program szkoleniowy dla siebie, w tym udział w wycieczkach  szkoleniowych i zlotach.

Wiadomo, że przewodnik musi mieć dobrą  orientację w terenie, po którym prowadzi turystów i znajomość różnych faktów, problemów i ciekawostek z tym związanych. Przewodnicy z zasady poszerzają  swoją wiedzę z założenia i bez przykrości. Przeciwnie. Żeby nie zanudzać turystów, chętnie wykorzystują różne smaczki, anegdoty, opowiastki, które posiadaną wiedzę ubarwiają.

- Uprawnienia przewodnickie otrzymuje się po zdaniu egzaminu. To jednak stanowi dopiero początek mówi Ireneusz Krawiec, szef lęborskiego koła. Oprowadzając wycieczki, trzeba do każdej się przygotować. Należy powtarzać i rozszerzać wiedzę. Doskonałą metodą na to są wycieczki samokształceniowe, każdy z nas ma okazję przypomnieć sobie wiadomości, dowiedzieć się nieznanych wcześniej szczegółów, przekazać koleżeństwu swoje spostrzeżenia.

Idąc tym tropem w miniony czwartek przewodnicy zrobili spacer po Lęborku w poszukiwaniu różnych stylów architektonicznych. Kolegów oprowadzała Małgorzata Biela.

Rozpoczęto od dworca kolejowego, ponieważ faktyczny rozkwit miasta łączył się w XIX wieku z otwarciem linii kolejowej Szczecin-Gdańsk przez Lębork, gazyfikacją miasta i rozbudową poza murami miejskimi. W następnym etapie z elektryfikacją i rozwojem szkolnictwa w Lęborku. Stąd zatrzymanie się przy LO nr 1, efektownej budowli w stylu ekspresjonistycznym i chwilę później przy budynkach mechanika i LO nr 2, podobnie z okresu międzywojnia.

Najdokładniej omówiono styl gotycki, zatrzymując się dłużej przed zamkiem, murami, basztami i kościołem św. Jakuba. Są to bowiem najstarsze zabytki miasta i jego prawdziwe perełki, mimo utraconych pierwotnych kształtów na skutek różnych wydarzeń dziejowych.

Kol. Małgorzata zwróciła też uwagę na neogotyckie budowle: ratusz i pocztę,   świadczące o urodzie miasta przełomu XIX i XX wieku, na klasycystyczny pałacyk Johannesa Kaspra, w którym dzisiaj ma siedzibę Miejska Biblioteka Publiczna, na modernistyczny budynek banku nieopodal.

Zrobiono spacer Reja i Śródmiejską, by przyjrzeć się dokładnie eklektycznym kamieniczkom, podziwiając piękną kamienicę secesyjną z 1905 r. przy Reja.

Na pl. Pokoju, dawnym rynku, ustalono, jak zorientowany był stary ratusz.

Ponieważ nie sposób w 1,5 godziny obejść całe miasto, ustalono kontynuowanie tego typu spacerów jesienią.

Tekst i fot. Iw.Ptasińska

1 komentarzy:
Maria pisze:
15:26 21.01.4596 r.

Gratuluję pomysłu .Ciekawy artykuł , który zachęcił mnie do zainteresowania się piękną architekturą naszego miasta. Może we wrześniu dołączę do grupy ?


Dzisiaj jest:
Monday, 21 January 2019 r.
Imieniny:
Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego
strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24