Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Powiat Lęborski wśród...

Powiat Lęborski wśród najlepszych powiatów w Polsce

wyświetlony 662 razy
Change text size Save as PDF RSS

Starosta lęborski Teresa Ossowska – Szara odebrała statuetkę potwierdzającą fakt, iż Powiat Lęborski został uznany za jeden z najlepszych samorządów powiatowych w kategorii powiatów średniej wielkości. Ceremonia wręczenia wyróżnień odbyła się we wtorkowy (10.04) wieczór Warszawie podczas XXIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich.

Prestiżowe wyróżnienie rankingu nasz powiat uzyskał po raz pierwszy w ciągu 20 lat istnienia. Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Liderzy rankingu we wszystkich kategoriach uprawnieni są do używania tytułu "Dobry Polski Samorząd". Celem corocznie organizowanego przez Związek Powiatów Polskich przedsięwzięcia jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych powiatów w kraju, promowanie ich oraz integracja mieszkańców i środowisk.

Ocena prowadzona była w 6 kategoriach: Powiatów do 60 tys. mieszkańców, od 60 do 120 tys. mieszkańców, dużych powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców, miast na prawach powiatu oraz gmin miejskich i miejsko – wiejskich i wiejskich.

Powiat lęborski otrzymał maksymalne oceny punktowe w aż 11 obszarach podlegających ocenie w kategorii powiatów średniej wielkości. Zdecydowanie najwyżej oceniono ilość pozyskanych środków finansowych z funduszy zewnętrznych oraz z funduszy krajowych. Przypomnijmy, że właśnie ubiegłoroczny budżet był budżetem zdecydowanie proinwestycyjnym. Wiele rozpoczętych w ub. roku inwestycji jeszcze trwa i zakończy się w tym roku, jak choćby prace termomodernizacyjne czy znajdująca się na półmetku budowa stadionu lekkoatletycznego, zgodnego z wymogami PZLA, na którym będą mogły się odbywać lekkoatletyczne mityngi rangi ogólnopolskiej.

Doceniono także wielkość środków wydatkowanych na szkolenie kadry, środków wydatkowanych na realizację zadań publicznych, programy profilaktyczne z zakresu zdrowia. Premiowano również działalność służącą promocji aktywnego stylu życia poprzez organizowanie imprez o charakterze sportowym. Ten ostatni z wymienionych elementów cieszy się doskonałym odbiorem wśród mieszkańców i sporym zainteresowaniem, co potwierdza udział ponad 400 osób w uruchomionej akcji aktywizacji ruchowej mieszkańców „Powiat Lęborski. Z nami zdrowo i sportowo”. Celem akcji było zgromadzenie wspólnie 100 000 km w rejestrowanym systemie aplikacji mobilnej, by wesprzeć cel społeczny przedsięwzięcia. (Szerzej o postępach akcji informowaliśmy na stronie wczoraj)

Wśród najwyżej ocenianych elementów, wyróżniono również inicjatywy pomagające zachować specyfikę regionu, pielęgnowanie lokalnych zwyczajów, przyśpiewek i obrzędów, charakterystycznych dla naszego terenu.

- Już sama nominacja była dla nas sukcesem – mówi Teresa Ossowska-Szara, starosta lęborski Skutkująca wyróżnieniem ocena dokonań naszego samorządu powiatowego to potwierdzenie zaangażowania w tworzenie tego sukcesu wszystkich osób zarządzających i pracujących w powiatowych jednostkach organizacyjnych. To również efekt skuteczności pracy Zarządu Powiatu oraz dobrej współpracy powiatu z naszymi gminami i miastami. Odbierając to wyróżnienia jestem dumna, że mam przyjemność współpracowania na co dzień ze sztabem fachowców w swoich dziedzinach, którzy świadomie współtworzą wspólne dobro o ponadczasowym wymiarze.

Kwalifikację do 15-tki najlepszych samorządów powiatowych w Polsce, powiat lęborski zawdzięcza również wysokiej ocenie działalności miejscowego szpitala, legitymującego się wyróżnieniem „Bezpieczny Szpital”. W zakresie promocji rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych docenione zostało uczestnictwo w inicjatywach krajowych na rzecz ochrony klimatu. Pozytywne oceny powiat otrzymał również m.in. za wspieranie zdolnej i utalentowanej młodzieży, organizację pracowni informatycznych w podległych placówkach, a także za wiele aspektów związanych z funkcjonowaniem samego urzędu.

Gala wręczenia nagród i wyróżnień był tylko jednym z wielu elementów XXIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich. Częściom stricte roboczym, związanym z funkcjonowaniem ZPP, towarzyszyła również sesja jubileuszowa, podczas której m.in. odbył się panel dyskusyjny „Refleksje nad rolą ustrojową samorządu gminnego i powiatowego w II III RP”, do udziału w którym zaproszeni zostali byli szefowie Rady Ministrów, sprawujący swe funkcje w latach 1997 – 2017.

red

4 komentarzy:
Romek pisze:
15:24 21.01.1286 r.

Wybory 2018 !!!

Doktor pisze:
23:38 13.04.2018 r.

Bezpieczny szpital hahahah

gość pisze:
10:31 16.04.2018 r.

Nie wiem za co ta nagroda. Na pewno nie za drogi, najgorsze w tej części Pomorza.

ada pisze:
14:14 16.04.2018 r.

a pani szaRa najlepszym starosta w powiecie !!lęborskim oczywiście:)::)


Dzisiaj jest:
Monday, 21 January 2019 r.
Imieniny:
Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego
strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24