Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Powiat Lęborski wśród...

Powiat Lęborski wśród najlepszych powiatów w Polsce

wyświetlony 237 razy
Change text size Save as PDF RSS

Starosta lęborski Teresa Ossowska – Szara odebrała statuetkę potwierdzającą fakt, iż Powiat Lęborski został uznany za jeden z najlepszych samorządów powiatowych w kategorii powiatów średniej wielkości. Ceremonia wręczenia wyróżnień odbyła się we wtorkowy (10.04) wieczór Warszawie podczas XXIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich.

Prestiżowe wyróżnienie rankingu nasz powiat uzyskał po raz pierwszy w ciągu 20 lat istnienia. Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Liderzy rankingu we wszystkich kategoriach uprawnieni są do używania tytułu "Dobry Polski Samorząd". Celem corocznie organizowanego przez Związek Powiatów Polskich przedsięwzięcia jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych powiatów w kraju, promowanie ich oraz integracja mieszkańców i środowisk.

Ocena prowadzona była w 6 kategoriach: Powiatów do 60 tys. mieszkańców, od 60 do 120 tys. mieszkańców, dużych powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców, miast na prawach powiatu oraz gmin miejskich i miejsko – wiejskich i wiejskich.

Powiat lęborski otrzymał maksymalne oceny punktowe w aż 11 obszarach podlegających ocenie w kategorii powiatów średniej wielkości. Zdecydowanie najwyżej oceniono ilość pozyskanych środków finansowych z funduszy zewnętrznych oraz z funduszy krajowych. Przypomnijmy, że właśnie ubiegłoroczny budżet był budżetem zdecydowanie proinwestycyjnym. Wiele rozpoczętych w ub. roku inwestycji jeszcze trwa i zakończy się w tym roku, jak choćby prace termomodernizacyjne czy znajdująca się na półmetku budowa stadionu lekkoatletycznego, zgodnego z wymogami PZLA, na którym będą mogły się odbywać lekkoatletyczne mityngi rangi ogólnopolskiej.

Doceniono także wielkość środków wydatkowanych na szkolenie kadry, środków wydatkowanych na realizację zadań publicznych, programy profilaktyczne z zakresu zdrowia. Premiowano również działalność służącą promocji aktywnego stylu życia poprzez organizowanie imprez o charakterze sportowym. Ten ostatni z wymienionych elementów cieszy się doskonałym odbiorem wśród mieszkańców i sporym zainteresowaniem, co potwierdza udział ponad 400 osób w uruchomionej akcji aktywizacji ruchowej mieszkańców „Powiat Lęborski. Z nami zdrowo i sportowo”. Celem akcji było zgromadzenie wspólnie 100 000 km w rejestrowanym systemie aplikacji mobilnej, by wesprzeć cel społeczny przedsięwzięcia. (Szerzej o postępach akcji informowaliśmy na stronie wczoraj)

Wśród najwyżej ocenianych elementów, wyróżniono również inicjatywy pomagające zachować specyfikę regionu, pielęgnowanie lokalnych zwyczajów, przyśpiewek i obrzędów, charakterystycznych dla naszego terenu.

- Już sama nominacja była dla nas sukcesem – mówi Teresa Ossowska-Szara, starosta lęborski Skutkująca wyróżnieniem ocena dokonań naszego samorządu powiatowego to potwierdzenie zaangażowania w tworzenie tego sukcesu wszystkich osób zarządzających i pracujących w powiatowych jednostkach organizacyjnych. To również efekt skuteczności pracy Zarządu Powiatu oraz dobrej współpracy powiatu z naszymi gminami i miastami. Odbierając to wyróżnienia jestem dumna, że mam przyjemność współpracowania na co dzień ze sztabem fachowców w swoich dziedzinach, którzy świadomie współtworzą wspólne dobro o ponadczasowym wymiarze.

Kwalifikację do 15-tki najlepszych samorządów powiatowych w Polsce, powiat lęborski zawdzięcza również wysokiej ocenie działalności miejscowego szpitala, legitymującego się wyróżnieniem „Bezpieczny Szpital”. W zakresie promocji rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych docenione zostało uczestnictwo w inicjatywach krajowych na rzecz ochrony klimatu. Pozytywne oceny powiat otrzymał również m.in. za wspieranie zdolnej i utalentowanej młodzieży, organizację pracowni informatycznych w podległych placówkach, a także za wiele aspektów związanych z funkcjonowaniem samego urzędu.

Gala wręczenia nagród i wyróżnień był tylko jednym z wielu elementów XXIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich. Częściom stricte roboczym, związanym z funkcjonowaniem ZPP, towarzyszyła również sesja jubileuszowa, podczas której m.in. odbył się panel dyskusyjny „Refleksje nad rolą ustrojową samorządu gminnego i powiatowego w II III RP”, do udziału w którym zaproszeni zostali byli szefowie Rady Ministrów, sprawujący swe funkcje w latach 1997 – 2017.

red

4 komentarzy:
Romek pisze:
15:24 24.04.1286 r.

Wybory 2018 !!!

Doktor pisze:
23:38 13.04.2018 r.

Bezpieczny szpital hahahah

gość pisze:
10:31 16.04.2018 r.

Nie wiem za co ta nagroda. Na pewno nie za drogi, najgorsze w tej części Pomorza.

ada pisze:
14:14 16.04.2018 r.

a pani szaRa najlepszym starosta w powiecie !!lęborskim oczywiście:)::)


strony www Lębork
POD NASZYM PATRONATEM: I Festiwal Smaków FOOD Trucków (Lębork, pl. Pokoju, 21-22 kwietnia godz. 12-21), Wybory Małej Miss gm. Cewice (Dom Kultury w Maszewie Lęborskim, 21 kwietnia godz. 17), IX Ogólnoposki Festiwal Tańca (Lębork, ul. Piotra Skargi, hala widowiskowa, 27 kwietnia, godz. 10) Przedmajówkowy koncert popowo rockowy (Cewice, Gminne Centrum Kultury, 29 kwietnia godz. 18)