Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Masz już mydło w płynie, czy...

Masz już mydło w płynie, czy wciąż wolisz kostki?

wyświetlony 728 razy
Change text size Save as PDF RSS

Robimy to w kuchni i w łazience, wiele razy w ciągu dnia: myjemy ręce. Jedni preferują mydło w kostkach, inni przeszli już dawno na mydło w płynie. Spór o wyższość jednego nad drugim można z powodzeniem obserwować w internecie. Przypomina on nieco odwieczny konflikt producentów masła z wytwórcami margaryny: jedni i drudzy przekonują, że lepszy jest ich produkt, zatrudniają też „dyżurnych ekspertów”, by wspierali ich z „naukowego” punktu widzenia.

Mydło w płynie? Bardziej estetyczne jest na pewno

W tym jednym punkcie trudno się spierać: dozownik z mydłem w płynie jest bardziej estetyczny niż mokra kostka na ubabranej rozpuszczonym mydłem mydelniczce. Na umywalce ani zlewozmywaku nie ma kolorowych śladów. Dozownik jest też o tyle praktyczny, że w przeciwieństwie do kostki mydła raczej nie upada na podłogę i nie trzeba się po niego schylać. Trzeba mieć niezłego pecha, żeby go na podłogę strącić. Estetyczne dozowniki do mydła w płynie można kupić w sklepie https://sklepforb.pl/.

W płynie, czyli bardziej higieniczne?

Zwolennicy mydła w płynie podnoszą argument, że jest ono znacznie bardziej higieniczne niż kostki. Powód: nie dotykamy mydła, które dopiero co było w cudzych rękach, ani tego, co te ręce na mydle pozostawiły. Dawka płynu wyciśnięta z dozownika jest czysta, nikt jej nie dotykał. To bez wątpienia argument trafny, ale gdyby ktoś się uparł, mógłby zauważyć, że przecież, żeby pobrać porcję mydła w płynie z dozownika, trzeba nacisnąć przycisk, a przycisku tego dotykał ktoś inny i to – o zgrozo – brudną ręką. Rozstrzygnięcie tego sporu może więc być niełatwe.

Mydło w płynie mniej wysusza skórę

Skład mydła w kostce i w płynie jest różny. Wersja płynna zawiera więcej wody, przeważnie też wzbogacana jest dodatkami nawilżającymi. Producenci i sprzedawcy mydła w płynie przekonują zatem, że mniej wysusza ono skórę i nie wymaga kremu nawilżającego po wytarciu rąk. Tak może rzeczywiście być, ale wszystko zależy od składu produktu, z którym warto się zapoznać przed zakupem. Mydła – bez względu na ich rodzaj – są produktami różnej jakości i to od niej zależy, jak działają na skórę rąk.

To mydło lepiej się pieni

Można by długo dyskutować, jakie mydło lepiej się pieni, tyle tylko, że nie ma to sensu. Wbrew powszechnemu przekonaniu więcej piany wcale nie oznacza większej czystości: to nie piana myje, lecz „zasadnicza” substancja danego mydła. Brak lub mała ilość piany może co najwyżej sugerować, że mydła na rękach jest po prostu za mało.

Widać lub nie widać, ile zostało

No tak, tutaj kostki mają ewidentną przewagę, choć niekoniecznie, bo dozowniki mydła w płynie bywają przezroczyste lub półprzezroczyste, a więc i w nich widać, kiedy poziom pachnącego płynu jest już niebezpiecznie niski i trzeba go dolać z pojemnika zapasowego. 

To w płynie jest bardziej wydajne

Teoretycznie tak, ale wiele zależy od tego, ile się go wyciska z dozownika. Dobry dozownik powinien podawać po jednym naciśnięciu porcję wystarczającą do umycia rąk i generującą odpowiednią ilość piany. Jeśli podaje za mało, naciskamy dwa lub trzy razy – i zużywamy więcej płynu, a tym samym mydło okazuje się mniej wydajne.

0 komentarzy:

Dzisiaj jest:
Monday, 21 January 2019 r.
Imieniny:
Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego
strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24