Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Muzeum Oręża Polskiego w...

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu chciałoby przejąć czołg z parku Chrobrego

wyświetlony 1111 razy
Change text size Save as PDF RSS

Czy czołg IS 2 z parku Chrobrego zostanie usunięty? Na razie nic na to nie wskazuje, gdyż miasto nie otrzymało jeszcze odpowiedzi z Instytutu Pamięci Narodowej, że jest to pomnik propagujący komunizm lub inny ustrój totalitarny.

Na początku lutego Urząd Miasta wystosował pismo do IPN z zapytaniem, czy czołg IS2 jest  pomnikiem, który zgodnie z zapisami ustawy o IPN musi zostać usunięty z przestrzeni publicznej. Do tej chwili odpowiedzi nie ma. Zainteresowane jednak lęborskim czołgiem jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

- Otrzymaliśmy ofertę od Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, że chętni przejęliby od miasta wszystkie elementy militarne, które zostaną uznane przez IPN za pomniki propagujące komunizm – stwierdza Wojciech Jurak, architekt miejski. – Nie mamy jednak jeszcze odpowiedzi z IPN co do czołgu znajdującego się w parku Chrobrego, choć takie zapytanie wysłaliśmy na początku lutego. Oprócz tego to nie tylko my decydujemy o tym pomniku, gdyż miasto jest tylko dzierżawcą terenu gdzie stoi czołg IS2 ale sam pojazd jest własnością jednostki wojskowej w Lęborku. Jeśli już zapadnie jakaś decyzja w jego sprawie, to decyzję co dalej z nim robić, czy przekazać do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, czy też w inne ręce, zdecyduje wojsko.

Architekt miejski stwierdza również, że chociaż kołobrzeskie muzeum jest zainteresowane czołgiem, to nie ono decyduje, czy pomnik musi być usunięty, lecz IPN. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu ma prawdopodobnie „chrapkę” na radziecki czołg znajdujący się w Lęborku, gdyż jest to naprawdę rzadki okaz muzealny. Czołgów typu IS 2, jest już naprawdę niewiele, a jak przyznano w ratuszu, zainteresowani jego pozyskaniem byli nawet kolekcjonerzy militariów z zagranicy.

Adam Reszka

14 komentarzy:
Falcon pisze:
15:20 13.12.34 r.

Kilka pokoleń mieszkańców Lęborka wychowało się razem z tym czołgiem i co kilka lat slychać o tym że ktoś jest nim zainteresowany.
Sądze że powinien zostać na swoim miejscu i cieszyć kolejne pokolenia Lęborszczan i nie tylko.
W erze coraz bardziej wirtualnej rzeczywistosci mamy coś co może być obiektem zainteresowania naszych dzieci i jesli choć na chwile odstawią swoje komputery tablety telefony to juz będzie sukces.

Wojtas pisze:
15:20 13.12.1940 r.

Pewnie niech stoi ten trup, po co zrobić coś normalnego? Radziecki szrot obok pomnik najlepiej ten generala co stał koło odlewni obok ...I coś jeszcze zamiast biblioteki miejskiej znów zrobić gmach KCPZPR ?

Kuba pisze:
15:20 13.12.8737 r.

Nieuku wróć do szkoły na naukę nigdy nie jest za późno choć nie wiem czy dla ciebie jest nadzieja!

Magdalena pisze:
15:20 13.12.5741 r.

Zostawcie czołg! !!!!!!! Komu zawadza?

ff pisze:
15:20 13.12.8556 r.

Zrobić miejsce na pomnik Lecha .. :)

luk pisze:
15:20 13.12.9010 r.

Muzeum w Kołobrzegu ma już jednen czołg is 2 . Niech nie czepiają się naszego ! Stał w Lęborku tyle lat i niech nadal stoi .

Wojtek pisze:
15:20 13.12.3514 r.

A właściwie w jakim charakterze to coś tam stoi? Atrakcja dla dzieci, element małej architektury, bo przecież nie jako pomnik, w którego "odsłonięciu" miałem obowiązek przed laty, jako uczeń, brać udział...

k@ pisze:
15:20 13.12.7646 r.

no widzisz czasy się zmieniają a uczniowie dalej mają obowiązek stać i brać udział.... nie koniecznie przy odsłonięciu czołgu.

k@ pisze:
15:20 13.12.7295 r.

jeszcze rok i trzeba pogonić w wyborach to dziadostwo bo zbliżamy się życiowo do Korei Północnej.

Kuba pisze:
15:20 13.12.8830 r.

Mentalnie ty jesteś już tam zapewne od kilku lat jak twój guru Jarosław Smoleński!
Postawmy pomnika wielkiej gumowej kaczki!!!!!!!!!!!!

lol pisze:
15:20 13.12.9692 r.

Chcą ukraść Czołg!!!!!!! w Biały Dzień!!!!!!

Rychu pisze:
07:59 10.03.2018 r.

Oczywiście że usunąć ten sowiecki złom !!!
Co on ma wspólnego z Lęborkiem ????
W Lęborku nie było żadnych walk , szwaby po prostu opuścili Lębork.
Postawienie tego czołgu to był pomysł władz komunistycznych i to zakłamujący historię Lęborka , jakoby Rosjanie wyswobodzili Lębork po ciężkich walkach .
Chociaż wszystkim wiadomo ,że walki ich polegały na tym że spalili pół Lęborka , po tym jak nachlali się w lęborskim browarze .
A co będzie stało na miejscu tego sowieckiego złomu to już g.wno mnie obchodzi !

Lechu pisze:
22:17 10.03.2018 r.

Czołg jest Polski ale produkcji rosyjskiej. Tu była jednostka po wojnie. Ale to już nie chodzi o to dzisiaj. Tak naprawdę to jedna z większych atrakcji w Lęborku, frajda dla dzieciaków. A stare dziady to chcą aby w Lęborku tylko kościoły były.

gość pisze:
10:39 12.03.2018 r.

Ja pie**** Ludzie ale wy macie problemy. W tym kraju ludzie ciągle zajmują się historią. Było minęło. Oczywiście trzeba pamiętać o ofiarach, bohaterach i ważnych (przede wszystkim zwycięskich wydarzeniach). Inne kraje rozwiązują swoje problemy gospodarcze. U nas też trzeba pomyśleć jak uwolnić rynek. Jak uwolnić ludzi z pod okupacji socjalistów z PO-PISU. Ale oni dają takie tematy zastępcze że ludzie kłócą się czy czołg ma zostać, czy pomnik i gdzie wybudować. Czy zburzyć pałac kultury i nauki. To może wszystkie stare bloki wielkopłytowe zburzmy bo komunistyczne. (śmiech).


Dzisiaj jest:
Thursday, 13 December 2018 r.
Imieniny:
Łucji, Otylii, Włodzisławy
strony www Lębork
Polityką plików cookies. Z OSTATNIEJ CHWILI: Zawalił się budynek (pustostan) przy ul. Głowackiego - tzw. stara rzeźnia. Strażacy przeszukują obiekt, czy nie ma osób pod rumowiskiem.