Lębork24

Wiadomości > Kultura > XXVI Ogólnopolski Konkursu...

XXVI Ogólnopolski Konkursu Literacki im. Mieczysława Stryjewskiego. Kim był Stryjewski?

wyświetlony 5342 razy
Change text size Save as PDF RSS

30 września mija termin składania prac do XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Mieczysława Stryjewskiego. Konkurs ma charakter otwarty, mogą w nim wziąć udział poeci i prozaicy, zrzeszeni i nie zrzeszeni w organizacjach twórczych.

Gdybyśmy spytali co lęborczanie wiedzą o Mieczysławie Stryjewskim w większości padałaby odpowiedź, że jest taka ulica w mieście. A co więcej? Dlaczego Biblioteka Miejska w Lęborku, która organizuje konkurs literacki im. Mieczysława Stryjewskiego od 1985 r. wybrała za patrona akurat tę osobę?

Mieczysław Stryjewski urodził się 12 lutego w Tarnopolu. Po wojnie w 1945 r. przyjechał i zamieszkał w Lęborku (wikipedia podaje rok 1947). Był poetą, opublikował tomiki poezji z subtelnymi i delikatnymi lirykami „Białe panny” i „Ponad milczeniem”. Był osobą niepełnosprawną i prawie całe życie spędził w wózku inwalidzkim, ale jego twórczość pełna jest afirmacji życia. Niezwykłą opiekuńczością otaczała go matka i to jej autor poświęcił najpiękniejsze swoje wiersze. Po jej śmierci zamieszkał w Państwowym Domu Rencistów w Toruniu, gdzie zmarł w 1984 roku. Na ulicy Stryjewskiego znajduje się jeszcze dom, w którym mieszkał poeta. Na fasadzie znajdziemy pamiątkową tabliczkę.

Przez wiele lat utrzymywał współpracę z polskim radiem, z redakcjami m.in. „Dziennika Bałtyckiego” i „Słowa Powszechnego”. Był członkiem Związku Literatów Polskich. Aby upamiętnić tę osobę, pierwszy konkurs literacki zorganizowano rok po śmierci poety.

Wróćmy jednak do konkursu literackiego. Konkurs obejmuje dwie kategorie: poezję i prozę. Tematyka utworów nie jest ograniczona, tym niemniej organizatorom zależy na uwzględnieniu tematyki regionalnej. Przewidziana jest też kategoria specjalna: utworów nadesłanych przez mieszkańców powiatu lęborskiego, które należy na kopercie oznaczyć literą „L”. Prace w kategorii poezji powinny obejmować zestaw 4 wierszy, w kategorii prozy: nowelę, opowiadanie, reportaż lub esej – do 10 stron maszynopisu. Organizatorzy przewidują nagrodę główną Grand Prix Marszałka Województwa Pomorskiego  oraz trzy nagrody w kategorii poezji i trzy nagrody w kategorii prozy.

Rozstrzygnięcie konkursu i uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 25 listopada 2011 r.  o godz. 17.00 w Lęborskim Centrum Kultury „Fregata”. Wszelkich informacji dotyczących konkursu udziela Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku, tel. 59 862 23 07, e-mail: mbp@biblioteka.lebork.pl.

Adam Reszka

0 komentarzy:

strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24